Propalestínski demonštranti blokujú prejav generála NATO na holandskej univerzite

Propalestínski demonštranti blokujú prejav generála NATO na holandskej univerzite

Propalestínski demonštranti blokujú prejav generála NATO na holandskej univerzite 620 330 Doktor

Tvrdo ľavicoví aktivisti zabránili predsedovi vojenského výboru NATO, admirálovi Robovi Bauerovi, vystúpiť na podujatí na Amsterdamskej univerzite 26. marca.

Predsedovi vojenského výboru NATO, admirálovi Robovi Bauerovi, zabránili tvrdo ľavicoví aktivisti vystúpiť. EPA-EFE/LISE ASERUD NORWAY OUT

Aktivisti, ktorí sa označili za „Študentov proti NATO“, vyvesili transparent s nápisom „Imperializmus = terorizmus“.

Polovica transparentu bola pokrytá maľovanými červenými rukami, na ktorých bolo napísané „krv na rukách“.

Ďalší transparent s nápisom „75 rokov teroru NATO“.

Aktivisti skandovali „Slobodná slobodná Palestína“, „Hanba vám“, „Mier áno, nie vojne“, „Vrahovia NATO, choďte do riti“ a „Fuck NATO“.

Kvôli protestu boli organizátori nútení Bauerovu prednášku zrušiť.

Vo vyhlásení uviedli, že sa rozhodli, že „by bolo najlepšie opustiť pódium v nádeji, že sa protesty upokoja. Následne sme sa pokúsili nadviazať dialóg; toto bolo neúspešné a rozhovor bol presunutý do súkromnej miestnosti, ktorú vidno neskôr vo videu.“

To by znamenalo, že hostitelia hovorili s Bauerom bez publika.

Možno ironicky by to tiež znamenalo, že Bauerova reč prebehla bez kritických otázok od členov publika, ktorí boli proti NATO alebo jeho politike.

Prednášku zorganizovala Diskusná platforma Amsterdamskej univerzity, ktorá pravidelne pozýva významných hostí.

Admirál Bauer je predsedom Vojenského výboru NATO. Ako vojenský poradca generálneho tajomníka a Severoatlantickej rady je najvyšším vojenským alebo námorným dôstojníkom NATO.

Slúži ako životne dôležité spojenie, ktoré poskytuje rady od náčelníkov obrany spojeneckých síl NATO orgánom s rozhodovacími právomocami.

Bauer, ktorý je Holanďan, bol v Amsterdame hovoriť o rastúcej neistote v Európe a o tom, ako sa spoločnosti môžu opäť pripraviť na vojnu vo svetle mnohých hrozieb.

Práve opisoval, ako sa stavia proti vojne a odstrašovanie považuje za najlepší spôsob, ako sa vyhnúť vojne, pričom zdanie sily často stačí na to, aby nepriateľské mocnosti urobili krok späť.

Keď hovoril s týmto argumentom, po ôsmich minútach rozhovoru začali demonštranti skandovať heslá, čím sa z pohľadu organizátorov znemožnila ďalšia verejná diskusia.

Demonštranti sú súčasťou akčného výboru s názvom „Room fór disruption“.

Hovoria, že Amsterdamská univerzita „by nemala poskytovať platformu propagande NATO“, poukazujúc na „dôsledky intervencií NATO v histórii“.

Demonštranti tiež rozdali letáky „riešiace Bauerovu vojenskú minulosť a úlohu NATO na Ukrajine a v Palestíne“.

Holandský admirál navrhol demonštrantom, aby mu kládli otázky, aby mohol odpovedať a diskutovať s nimi, ale oni odmietli.

„Právo protestovať, nesúhlasiť a brať na zodpovednosť zodpovedný orgán je presne to, čo chce NATO brániť,“ povedal admirál NATO.

Povedal, že mu protesty nevadia, ale označil za „neuveriteľne nešťastné, že aktivisti nechceli vstúpiť do dialógu. Pretože presne tam je riešenie.“

Jeho hovorca povedal, že demonštranti chceli zabrániť tomu, aby sa diskusia uskutočnila, ale tiež poznamenal, že NATO nie je zapojené do vojny medzi Hamasom a Izraelom.

„Vojenský mundúr a téma kolektívnej obrany zjavne vyvoláva množstvo emócií a reakcií. A to je samo o sebe v poriadku. Rád sa zapojil do rozhovoru,“ dodal hovorca.

V reakcii Room for discussiin uviedla, že „hlboko ľutuje, ako sa udalosti dnes odohrali“, a „vyjadrujeme hlboký smútok nad stratou našej príležitosti viesť dôležité, kritické verejné diskusie“.

Amsterdamská univerzita na Twitteri/X uviedla: „Priestor na diskusiu je presne to: miesto na rozhovor, na kritické otázky, na diskusiu. Znemožnenie prejavu hosťovi pozvanému študentmi a paralyzovanie konverzácie nie je akademické, ale je intelektuálna slabosť a je to neprijateľné.“

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/pro-palestinian-protesters-block-nato-general-from-speaking-at-dutch-university/