EPP a S&D za posledných 15 rokov stratili viac ako 150 poslancov EP

EPP a S&D za posledných 15 rokov stratili viac ako 150 poslancov EP

EPP a S&D za posledných 15 rokov stratili viac ako 150 poslancov EP 620 330 Doktor

Európska ľudová strana (EPP) a progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente stratili za posledných 15 rokov svoju hegemóniu v Bruseli. Teraz, keď sú skupiny vytvorené, EPP zostane po júnových voľbách 188 poslancov EP a S&D 136.

Predseda skupiny S&D Iratxe Garcia Perez (L) hovorí s predsedom Európskej ľudovej strany (EPP) Manfredom Weberom (R). EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Keď to vezmeme spolu, obe strany zaznamenali pokles ich podielu v europoslancoch za posledné štyri voľby takmer o 150 kresiel, pričom voliči EÚ sa čoraz viac prikláňajú k alternatívnym hlasom.

Zo 470 kresiel a 61,36 percenta hlasov v roku 2009 získali 324 kresiel – 45 percent z celkového počtu – v posledných voľbách do EP v dňoch 6. až 9. júna.

Jedným z dôvodov tejto postupnej straty moci bol počiatočný vzostup liberálov (Renew, nástupca ALDE) a následné posilnenie iných skupín, ako sú Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a Identita a demokracia (ID).

Vo voľbách v roku 2014 zostala EPP najväčšou skupinou v EP s 221 kreslami z celkového počtu 751.

Druhou najväčšou skupinou zostali Socialisti a demokrati (S&D) so ziskom 191 kresiel a Aliancii liberálov a demokratov za Európu (ALDE) sa podarilo získať 67 kresiel, čím si upevnila pozíciu tretej najväčšej skupiny.

Vo voľbách v roku 2014 došlo k poklesu EPP aj S&D, čo odrážalo rastúcu nespokojnosť s tradičnými stranami.

Došlo teda k výraznému zvýšeniu počtu kresiel, ktoré získali strany ako Národný front vo Francúzsku a UKIP v Spojenom kráľovstve.

V roku 2019 EPP utrpela ďalší pokles, aj keď zostala najväčšou skupinou v Európskom parlamente a získala 179 kresiel.

S&D tiež zaznamenalo zníženie svojho zastúpenia so 150 kreslami, ale zostalo druhým najväčším v parlamente.

Pokiaľ ide o Renew Europe, z veľkej časti zloženú z En Marche bývalého ALDE a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona! strana – teraz nazývaná Renaissance – získala 108 kresiel, čím si upevnila pozíciu tretej najväčšej sily.

Vo voľbách v roku 2024 EPP mierne vzrástla na 188 poslancov EP, ale S&D naďalej strácala pôdu pod nohami a klesla na 136.

Renew klesla po júnovom hlasovaní na niečo vyše 70 kresiel.

V EPP bola vedúcou silou opäť nemecká strana CDU, ale v S&D sa nemecká sociálnodemokratická strana (SPD) dostala z prvej na tretiu najväčšiu, pričom vedenie skupiny prevzala španielska PSOE.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/07/epp-and-sd-down-over-150-meps-over-past-15-years/