Eduard Chmelár: DAJTE POKOJ BLAHOVI

Eduard Chmelár: DAJTE POKOJ BLAHOVI

Eduard Chmelár: DAJTE POKOJ BLAHOVI 620 330 Mr Hyde

Zbabelosť opozície prijať akúkoľvek, hoci len morálnu zodpovednosť za extrémne vyhrotenie politickej situácie na Slovensku, ktoré viedlo až k atentátu na premiéra, je patologická. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka odmieta nazývať prejavmi nenávisti pokriky „Fico do basy!“, ktoré medzičasom „zamrzeli“ aj Zuzanu Čaputovú. Každý z nich sa zľakol iným spôsobom toho, čo podporoval. No každý z nich tým chráni predovšetkým sám seba.

Ešte väčší strach preukázal novinár a bývalý poradca prezidentky Marián Leško, ktorý kategoricky odmietol „akúkoľvek zodpovednosť za atentát na Roberta Fica“. Vyhováral sa, že predsa až jeden a štvrť milióna ľudí odmieta politiku Smeru a nikomu z nich nezišlo na um, aby to dal najavo streľbou… Dobrý pokus, ale ako je to u tohto autora už čoraz častejšie zvykom, extrémne demagogický. Nikto predsa nehovorí o zodpovednosti voličov. Hovoríme o zodpovednosti tých, ktorí hecovali davy k nenávisti a teraz sa spotení od strachu pokúšajú vyvliecť zo zodpovednosti. Hovoríme o zodpovednosti nielen politikov, ale aj takýchto publicistov, ktorí na svojich zhromaždeniach „za záchranu demokracie“, ktoré som nie náhodou nazval „liberálnymi Pasienkami“ hecovali ľudí až k dehumanizácii protivníka. Akým „sviniam vo vnútri bytostí“ sa líška Martin Šimečka? Kým Magda Vášáryová nazvala spodinou „len“ voličov Smeru, on nazval spodinou našich najvýznamnejších vedcov a umelcov, ktorí apelovali na predstaviteľov štátu, aby sa držali mierovej politiky a odmietli nevýhodnú vojenskú zmluvu s USA.

Ešte viac sa opustil reportér Andrej Bán. Ten vo svojom článku mapujúcom míting Ľuboša Blahu v breznianskom hoteli Ďumbier neváhal spojiť túto udalosť s tým, že tam sedával mafián Mikuláš Černák. No tak si zacitujme tohto mnohonásobného vraha: „Áno, volil som OĽaNO na čele s dlhoročným bojovníkom proti korupcii a mafii Igorom Matovičom. Má v hnutí mnoho čestných a odborne zdatných ľudí, ktorí majú všetky predpoklady spoločnými silami s ďalšími koaličnými partnermi konečne tú zmenu na Slovensku nastoliť. Táto novovzniknutá vláda zmeny má silnú podporu aj v Prezidentskom paláci, kde máme pani prezidentku so zmyslom pre slušnosť a spravodlivosť, tak dúfam, že tú dôveru pani prezidentky , ako aj dôveru občanov, nesklamú.“ Nuž, na takýchto politikov sa spoliehajú tí najväčší gangstri. Ale nebudem túto líniu domýšľať ďalej, hoci iste si viete predstaviť, ako by sa s tým dalo pohrať.

Najviac ma však rozladili nie demagogické výroky politikov a novinárov, ale vyjadrenia niektorých kňazov, ktorí cynicky obvinili Roberta Fica, že si za to môže sám. Viete, keď to povedal ešte v deň atentátu novinár Marek Vagovič, vyrazilo mi to dych, ale nijako zvlášť ma to neprekvapilo, pretože tohto človeka považujem za absolútne bezcharakterného, ktorý si vo svojich účelových „investigatívnych“ článkoch dlhodobo vymýšľa. Ale ak to povie kňaz, ktorý by mal šíriť lásku a držať sa Kristovho „nesúďte, aby ste neboli súdení“ alebo „prečo vidíš smietku v oku svojho brata, ale vo vlastnom oku brvno nezbadáš“, tak vám to vybije poistky (zvlášť, ak mu musí podstatu kresťanstva vysvetľovať sekulárny humanista).

Obdivovateľ a podporovateľ Zuzany Čaputovej, český teológ Tomáš Halík sa opäť ukázal ako demagóg bez svedomia, ktorý ak v niečo verí, pochybujem, že je to Boh. Halík bezočivo obvinil Roberta Fica, že je to on, ktorý je primárne zodpovedný za atmosféru nenávisti a že iba žne to, čo zasial. Dodal, že je „absolútne neadekvátne“ obviňovať z nenávisti opozíciu, pretože to sú „dva druhy Slovenska“. Kým Fico sa podľa neho snaží zničiť „právnu kultúru“, je podľa neho povinnosťou opozície správať sa tak ako sa správa a zabrániť mu v tom. Priam fanaticky bránil Progresívne Slovensko, že je to slušná opozícia a že od nej nikdy nezaznamenal to, čo zo strany Ľuboša Blahu, ktorý vraj hecoval dav, aby skandoval „americká ku…“ Ale to je často sa opakujúce zavádzanie až lož. Po prvé, Ľuboš Blaha nenabádal k tomu, aby dav zakričal „ku…“, ale agentka, čo ho síce neospravedlňuje, ale posúva to význam jeho výkriku do úplne inej roviny, než je tá, do ktorej sa ho snaží vmanévrovať zlomyseľná opozícia. A po druhé, po nás tu ľudia z PS, SaS, Demokratov či OĽaNO celé roky vybľakovali, že sme ruskí agenti a nikto sa tu z toho takto nezavzdušňoval, nikto sa nepohoršil, nikto to neodsúdil, práve naopak.

Rovnako kňaz Peter Gombita, ktorému udelila prezidentka štátne vyznamenanie a ktorého zobrala so sebou cez víkend do Vatikánu, sa nechal počuť, že „tábor, ktorý rozosial zlo, teraz žne, čo zasial“ a na pokoru a úctu vyzval podpredsedu NR SR Ľuboša Blahu. Neuveriteľná zaslepenosť a sebestrednosť. Ja len pripomínam, že takéto výroky nemajú ďaleko od schvaľovania atentátu a ak niekto preukázal nedostatok pokory, tak je to práve kňaz Gombita, ktorý vníma spoločnosť čierno-bielo a zlo vidí len na strane svojich oponentov.

Celé je to prudko účelové. Ja nebudem nikdy brániť akékoľvek hecovanie davu, lebo to považujem za hlavnú príčinu vzrastajúcej agresivity a násilia. Ale ak chceme dať rovná sa medzi to, čo robí opozícia a to, čo robí koalícia, tak budem prudko protestovať. Pretože tu je roky démonizovaný jeden konkrétny človek, ktorý je opozičnými politikmi lživo označovaný za diktátora a mafiána, ktorý mal mať krvavé paprče a miliardové účty na Belize, ktorý by mal vraj dožiť zvyšok života vo väzení a ktorý podľa bývalého prezidenta Andreja Kisku nesie „plnú zodpovednosť za vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej“. V snahe o jeho likvidáciu vykonávala bývalá vládna koalícia zjavnú nadprácu, keď ho lživo obvinila z vytvorenia „zločineckej skupiny“. Práve táto démonizácia bola motiváciou, ktorá viedla ruku vraha.

Snahu o prenesenie zodpovednosti na Ľuboša Blahu považujem za zbabelú, bezočivú a bezcharakternú. Neschvaľujem viaceré metódy Ľuboša Blahu, ale viniť ho za to, čo sa stalo, je nehorázne odvádzanie pozornosti. Hovoril som s ním krátko po atentáte a viem, čo bolo príčinou jeho nervozity a skepsy voči spoločenskému zmiereniu. On priamo očakával, že sa to celé obráti pred eurovoľbami proti nemu a presne toto opozícia zneužila. Môžete vyčítať Ľubošovi Blahovi čokoľvek, ale za toto nesiete zodpovednosť vy. Konkrétne vy, páni Šimečka mladší, Gröhling, Matovič, Pročko, Galko, Šimečka starší, Leško, Kostolný, Tódová, Schutz, Soltész, Vagovič. Vy ste vytvorili atmosféru, ktorá vyústila do atentátu. Môžeme debatovať o podiele každého z nás, ale tvrdiť, že vy s tým nemáte nič spoločné, je jednoducho chrapúnstvo. Ľuboš Blaha je vďačný terč a do istej miery maskot, ktorého Smer-SD využíva tam, kde by Robert Kaliňák alebo Juraj Blanár nikoho neoslovili. Je však len sarkastickým zrkadlom atmosféry, ktorú tu vytvorila práve súčasná opozícia. Premena Ľuboša Blahu z nekonformného ľavičiara, ktorý vyzdvihoval historickú úlohu liberalizmu a chodil na dúhové pochody, na neriadeného radikála nastala v momente, keď pochopil, že ľuďom, ktorí nehrajú podľa pravidiel, nestačí racionálne argumentovať, treba sa im skôr vysmiať. Je vec názoru, či zašiel v tejto taktike priďaleko, ale ideologickým koučom vraha z Handlovej nebol Blaha, ale Matovič a Šimečka. Na to vám nedovolím zabudnúť.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár