Nová poľská „Komisia pre ruský vplyv“ má za cieľ ovplyvniť budúce prezidentské voľby

Nová poľská „Komisia pre ruský vplyv“ má za cieľ ovplyvniť budúce prezidentské voľby

Nová poľská „Komisia pre ruský vplyv“ má za cieľ ovplyvniť budúce prezidentské voľby 620 330 Andrew Korybko

Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že zriaďuje „Komisiu pre ruský vplyv“, aby vyšetrila údajné príklady tohto z rokov 2004-2024. Pokrytecké je, že odsúdil svojho predchodcu za to, že minulé leto urobil presne to isté, čo on a Západ odsúdili ako prostriedok na ovplyvnenie minuloročných jesenných parlamentných volieb v prospech bývalej vlády. Dá sa povedať, že Tusk chce teraz rovnakým spôsobom ovplyvniť prezidentské voľby na budúcu jar.

Úradujúci Andrzej Duda z terajšej konzervatívno-nacionalistickej opozície dokázal prekážať niektorým politikám novej liberálno-globalistickej koaličnej vlády, o ktorej jeho predpokladaný nástupca (nech to bude ktokoľvek, keďže sa nemôže uchádzať o znovuzvolenie) predpokladá pokračovanie aby ich udržali na uzde. Presne z tohto dôvodu je Tusk odhodlaný zabezpečiť, aby jeho strana vyhrala použitím akýchkoľvek prostriedkov, preto sa teraz uchyľuje k rovnakému zasahovaniu, aké proti nemu použil jeho predchodca.

Širší kontext sa týka Poľska, ktoré sa pod Tuskovou vládou komplexne podriaďuje Nemecku, aby urýchlilo obnovenie jeho superveľmocnej trajektórie, ktorú USA podporujú, aby Nemecko vo svojom mene ovládlo Rusko, keď sa raz „ otočí (späť) do Ázie “. ukrajinský Konflikt končí. Dôležitým aspektom tejto politiky je šírenie strachu z Ruska, najnovšie v súvislosti s údajným vykonávaním sabotáží v Poľsku, vrátane podpálenia najväčšieho varšavského nákupného centra.

Tieto obvinenia slúžia na to, aby Rusko zostalo v centre pozornosti Poliakov, čo ich má následne ovplyvniť, aby si mysleli, že Poľsko nemôže stáť osamotene proti svojmu historickému rivalovi na východe, a preto musí všetky relevantné bezpečnostné záležitosti úzko koordinovať so susedným Nemeckom. Predstava je taká, že novo remilitarizujúce a v súčasnosti protiruské Nemecko je hneď vedľa, zatiaľ čo USA sú na polceste cez svet a kolektívne akcie NATO by mohli byť brzdené pragmatickými členmi, ako je Maďarsko.

Okrem toho sa vládnuca liberálno-globalistická koalícia snažila spojiť vysokopostaveného varšavského sudcu, ktorý začiatkom tohto mesiaca utiekol do Bieloruska, aby unikol politickému prenasledovaniu za jeho anti-zastupiteľské vojnové názory, s konzervatívno-nacionalistickou opozíciou. Krátko po tom, čo sa tak stalo, poľské médiá potom informovali, že Najvyšší kontrolný úrad vyšetruje bývalú vládu za údajné nesprávne prideľovanie prostriedkov vynaložených na protiruskú propagandistickú kampaň, čo by do leta mohlo potenciálne viesť k obvineniam.

Tusk využil tieto naratívy Ruska plánujúceho inváziu do Poľska, aktívne proti nemu viedol „hybridnú vojnu“ a dokonca infiltroval samotný štát, aby ospravedlňoval oživenie „komisie vplyvu“ svojho predchodcu v novom kontexte, ktorý je navrhnutý tak, aby mu dodal falošnú legitimitu. odvrátiť pozornosť od jeho skutočného účelu. Spomínaný sudca, ktorý práve utiekol do Bieloruska, predpovedal, že to povedie k „čistkám a politickým väzeniam“, čo je v súlade s argumentom tejto analýzy, že konečným cieľom je ovplyvniť ďalšie prezidentské voľby.

Realita je taká, že ruský vplyv v Poľsku neexistuje kvôli dedičstvu jeho bývalej konzervatívno-nacionalistickej vlády, ktorej premiér sa chválil, že jeho krajina je zodpovedná za to, že sa rusofóbia stala mainstreamom po celom svete, a ruský svet označil za „ rakovinu “. Taktiež „odrusifikoval“ energetický sektor, zvýšil vojenské výdavky, pozval ešte viac amerických vojakov do Poľska a nakoniec zmenil Poľsko na špičkovú logistickú základňu NATO na vyzbrojovanie Ukrajiny proti Rusku.

Toto nie je politika vlády fungujúcej pod ruským vplyvom, no Tusk chce vmanipulovať Poliakov, aby uvažovali inak, aby v budúcich prezidentských voľbách nevolili kandidáta konzervatívneho nacionalizmu, ktorý by mohol byť dokonca zakázaný kandidovať. Ak zvíťazí liberálno- globalistický kandidát, potom bude vládna koalícia schopná vnútiť krajine najradikálnejšie časti svojej ideologickej agendy, aj keď s rizikom, že sa poľská politická kríza vymkne spod kontroly.

Andrew Korybko