Roman Martiška: PREČO MÉDIÁ ZOBRALI BRÁNIKA NA MILOSŤ?

Roman Martiška: PREČO MÉDIÁ ZOBRALI BRÁNIKA NA MILOSŤ?

Roman Martiška: PREČO MÉDIÁ ZOBRALI BRÁNIKA NA MILOSŤ? 620 330 Mr Hyde

Sociálnymi sieťami koluje otázka Kto je odborník na bezpečnosť Radovan Bránik? Kto sleduje dianie v Slovenskej republike, nemusí dlho, stačí od roku 2018, kedy sa udiala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, tomu meno Radovan Bránik niečo povie, resp. tento odborník je známym analytikom kritických situácií a jeho činnosť súvisí s pomocou po traumatických zážitkoch. Bránika možno pokojne označiť odborníkom na želanie, tento chlap, hrdina, dub a stroj rozumie doprave, psychike poškodených a páchateľa, empatiu ohýba podľa potreby a najmä za menom má napísané bezpečnostný analytik, jeho telefónne číslo je víťazstvom pre novinára, ktorému chýba respondent do reportáže.

Práve v roku 2018 po vražde novinára vydal Bránik sériu článkov, za ktoré ho kritizovali tí, ktorí mu dnes dávajú priestor. Bránik išiel po stope sudcov Najvyššieho súdu a po stope mafie na Podpoľaní, pričom séria článkov je do dnešného dňa otvorená. Dnes opäť bezpečnostný analytik sa dostal do sporu so šéfredaktorom Aktualít Petrom Bárdym a jeho vtedajšími komentátormi Marekom Vagovičom a Dagom Danišom, o ktorých tvrdil, a teraz mimoriadne v skratke, že o nebezpečenstve Kuciaka museli vedieť, keďže ich on na skutočnosti, do ktorých Kuciak nazrel, upozornil. Bárdy vtedy stretnutie s Bránikom poprel.

Od tejto udalosti už Bránik v médiách nebol, teda nevystupoval v nich ako bezpečnostný analytik, ale odborník na dopravu a krízovú intervenciu z organizácie Modrý anjel. Bránik ešte v roku 2018 čelil obvineniu, že obral mimovládky o peniaze, čo sa stalo koncom roka 2018, v ktorom odmietol pohľad na vraždu novinára, ktorý bol vo vtedajšom hlavnom prúde.

Po atentáte na premiéra Roberta Fica sa z Bránika opäť stáva bezpečnostný analytik. V čase keď časť spoločnosti prirovnáva atentát k vražde novinára a streľbe na Zámockej, ktorú klasifikovali ako teroristický čin, je Bránik pre novinárov opäť pokladom. Objektívne treba napísať, že Bránik svoju rétoriku nezmenil, keď v roku 2018 za vraždu novinára vinil najmä opatrenia v redakciách a po atentáte viní v prvom rade štátne orgány a strelca “ľudsky chápe”. Prečo, ale dnes tento naratív týmto médiám vyhovuje?

Ak dnes za atentát nemôže v prvom rade opozíciou a médiami rozoštvaná spoločnosť, tak za vraždu Kuciaka môže v prvom rade jeho šéfredaktor a redakcia, ktorá podľa Bránika nezabezpečila Kuciakovi dostatočnú ochranu, či dokonca Kuciak, ktorý v otázke bezpečnosti urobil chybu!

Nie je hlavným problémom kto je Bránik, hoci jeho kontakt s rodinou strelca pôsobí mimoriadne rušivo a už samotný kontakt z neho robí neobjektívneho odborníka, ale problém je v tom, že po 6 rokoch dokázali médiá vytiahnuť niekoho s kým nesúhlasili, aby opakoval svoje videnie “krízových situácií”, ktoré bolo pre nich pred 6 rokmi chorým videním, keď bolo dokonca považované za snahu viniť obeť zo samotného činu.

Po vražde Kuciaka a jeho priateľky mali názory Bránika vyhovovať páchateľovi, komu vyhovujú po atentáte na premiéra Fica?

*Oprava Bránik povedal, že ľudsky chápe bezprostrednú komunikáciu koaličných politikov po atentáte.

Zdroj: FB profil Roman Martiška