Spojené kráľovstvo a ruský plyn

Spojené kráľovstvo a ruský plyn

Spojené kráľovstvo a ruský plyn 620 330 Doktor

Spojené kráľovstvo uzavrelo energetickú dohodu s firmou spojenou s Putinovým exportom plynu

LONDÝN – Britské nemocnice, radnice a vládne oddelenia budú vykurované prostredníctvom masívnej energetickej dohody s dcérskou spoločnosťou firmy, ktorá stále dováža ruský plyn do Európy – len niekoľko dní po tom, ako sa ministri Spojeného kráľovstva pochválili, že „vyháňajú Putina z trhu“.

Národná zdravotná služba (NHS) patrí medzi niekoľko britských orgánov verejného sektora, ktoré budú mať prospech zo štvorročného kontraktu na dodávku plynu v hodnote až 8 miliárd libier, ktorý minulý rok odsúhlasila vláda Spojeného kráľovstva a TotalEnergies Gas and Power.

Spoločnosť je dcérskou spoločnosťou francúzskeho gigantu v oblasti fosílnych palív TotalEnergies, ktorý je dva roky po tom, čo Rusko prevalilo svoje tanky na Ukrajinu, naďalej významným dovozcom ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy.

Spojené kráľovstvo verejne zaujalo silný postoj proti ruskému vývozu fosílnych palív do Európy, ktorý pomáha financovať vojnu Vladimíra Putina. V rámci tejto dohody však miliardy libier hotovosti britských daňových poplatníkov nakoniec potečú firme, ktorá stále obchoduje s ruským plynom.

Hovorca vlády Spojeného kráľovstva uviedol, že plyn dodávaný na základe zmluvy bude získaný prostredníctvom britského domáceho trhu, pričom trvá na tom, že „prítomnosť ruského plynu je mimoriadne nepravdepodobná“. TotalEnergies uviedla, že naďalej dodáva ruský LNG do Európy na základe existujúcej zmluvy, ktorú „nemôže jednostranne ukončiť“.

„Žiadne východisko“

Na rozdiel od Spojeného kráľovstva krajiny EÚ nezakázali dodávky ruského LNG po invázii na Ukrajinu a veľké objemy ruského LNG sa stále dovážajú do krajín vrátane Francúzska, Belgicka a Španielska. TotalEnergies je jedným z hlavných dodávateľov.

Britská ministerka energetiky Claire Coutinhoová vyzvala spojencov, aby zastavili ruský dovoz LNG, pričom sa v minulotýždňovom prejave pochválila, že jej vláda „viedla svet“ v úsilí vytlačiť Rusko „raz a navždy“ z trhu s energiou.

Ale aktivisti povedali, že britskí ministri by preto nemali dávať verejné peniaze firme s prepojením na ruské fosílne palivá.

„TotalEnergies je jedným z najväčších odberateľov ruského plynu na svete. Zohrali kľúčovú úlohu pri uvedení Putinovho LNG, kľúčového záchranného lana pre ruskú vojnovú ekonomiku, na trh,“ povedal Louis Wilson, vedúci vyšetrovania fosílnych palív z mimovládnej organizácie Global Witness.

Pre vládu zameranú na energetickú bezpečnosť a podporu Ukrajiny by nákup plynu od Totalu nemal byť východiskom.“

Úspory NHS

Vládna zmluva v Spojenom kráľovstve, známa ako „Supply of Energy 2“, platí do roku 2027. Zahŕňa dodávky elektriny a plynu na osvetlenie a vykurovanie verejných budov vrátane nemocníc, kancelárií Whitehall a sídla miestnej rady.

„Zmluva je rozdelená na dve časti, pričom až 43 miliárd GBP elektriny má poskytnúť EDF a až 8 miliárd GBP plynu Total Energies Gas and Power. Zabezpečil ho obstarávateľský orgán Úradu vlády Spojeného kráľovstva, Crown Commercial Service (CCS), s cieľom centralizovať nákup energie a znížiť ceny pre verejné orgány. Keď bol minulý rok dokončený, CCS povedal, že to bude „najväčšia energetická zmluva, aká kedy bola zadaná vo verejnom sektore“.

Ministerka energetiky Spojeného kráľovstva Claire Coutinho vyzvala spojencov, aby zastavili ruský dovoz LNG, pričom sa v prejave z minulého týždňa pochválila, že jej vláda „viedla svet“ v snahe vytlačiť Rusko „raz a navždy“ z trhu s energiou. | Christopher Furlong/Getty Images)

Nahradila predchádzajúcu štvorročnú dohodu o dodávkach energie so spoločnosťami EDF a TotalEnergies Gas and Power, ktorá platila od roku 2019 do roku 2023. Nová dohoda bola ohlásená v marci 2023, viac ako rok po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu.

Verejné orgány Spojeného kráľovstva nie sú povinné zapojiť sa do systému. Ale začiatkom tohto roka NHS Anglicko „dôrazne“ odporučilo , aby sa všetky nemocničné trusty pripojili k „dohode o energii špecifickej pre NHS v rámci CCS“. NHS England uviedla, že dúfa, že dohoda ušetrí zdravotníctvu, najväčšiemu zamestnávateľovi vo verejnom sektore v Anglicku, až 100 miliónov libier ročne.

NHS England postúpila otázky POLITICO vláde.

‚Šialené pokrytectvo‘

Pri dohode o plyne tejto veľkosti by britská vláda mala na výber len z niekoľkých veľkých energetických spoločností. Odborníci z odvetvia však spoločnosti POLITICO povedali, že ak by úradníci chceli zmeniť dodávateľa, existovali by alternatívy k TotalEnergies Gas and Power.

Margaret Hodgeová, labouristická poslankyňa a bývalá predsedníčka Výboru pre verejné účty Dolnej snemovne, ktorý dohliada na výdavky parlamentu Spojeného kráľovstva, uviedla, že dohoda predstavuje „šialené pokrytectvo“.

„Ak chceme, aby bol náš sankčný režim účinný, musíme prelomiť naše prepojenia so spoločnosťami, ktoré profitujú z ruského plynu a pripraviť Putina o dôležitý tok príjmov,“ povedal Hodge.

Svitlana Romanko, riaditeľka ukrajinskej skupiny Razom We Stand, ktorá vyzýva na úplný západný zákaz dovozu ruskej energie, uviedla, že Spojené kráľovstvo a ďalšie vlády „musia začať skutočne uprednostňovať životy ukrajinského ľudu a globálny mier“ pred dohodami s energetickými spoločnosťami.

Ruské väzby

TotalEnergies mala významné väzby s ruským energetickým sektorom pred rozsiahlou inváziou na Ukrajinu a vlastní podiely v dvoch ruských projektoch výroby LNG. Na jeden z nich – arktický LNG 2 – uvalila minulý mesiac sankcie britská vláda.

Spoločnosť však začala v súvislosti s projektom, keď ho USA koncom minulého roka sankcionovali, takzvané konanie vyššej moci , ktoré stranám umožňuje porušiť zmluvné podmienky, ak ho postihnú extrémne, nepredvídateľné udalosti. TotalEnergies uviedla, že neočakáva, že v roku 2024 odoberie zo systému nejaký plyn.

Spoločnosť sa priblížila k pripomienkovaniu a odkázala spoločnosti POLITICO na svoje „kódex správania“ pre svoje „podnikanie súvisiace s Ruskom“, ktoré zahŕňa „prísne dodržiavanie“ európskych sankcií, prísľub „postupne pozastaviť“ aktivity v Rusku a odmietnutie poskytnúť ďalšie kapitál na rozvoj tamojších projektov. Spoločnosť tiež zastavila všetko krátkodobé „spotové obchodovanie“ s ruským plynom.

„TotalEnergies rozhodne odsudzuje vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine, ktorá má tragické následky pre ukrajinské obyvateľstvo a ohrozuje mier v Európe,“ uviedol hovorca spoločnosti.

Národná zdravotná služba (NHS) patrí medzi niekoľko britských orgánov verejného sektora, ktoré majú prospech zo štvorročného kontraktu na dodávku plynu. | Ian Forsythe/Getty Images

Spoločnosť pokračuje v zásobovaní Európy ruským LNG z ďalšieho arktického vrtu Yamal.

„V súlade s rozhodnutiami Európskej únie zachovať v tejto fáze dodávky ruského plynu TotalEnergies naďalej dodáva Európe skvapalnený zemný plyn zo závodu v rámci zákonného rámca a v rámci dlhodobých zmlúv, ktoré musí dodržiavať dovtedy, kým Vlády Európy sa domnievajú, že ruský plyn je nevyhnutný,“ uviedol hovorca.

Dodali: „TotalEnergies nemôže jednostranne vypovedať dlhodobú zmluvu. Ak by sme sa rozhodli neodoberať objemy plynu, aj tak by sme zaň museli platiť.“

Generálny riaditeľ Patrick Pouyanné vlani v septembri povedal: „Pokiaľ európske úrady neuvalia sankcie a žiadajú nás, aby sme pokračovali v zásobovaní regiónu ruským LNG, robíme tak.
Neexistuje žiadny náznak, že TotalEnergies priamo dovážal ruský LNG do Spojeného kráľovstva v rozpore so zákazom Spojeného kráľovstva.

Začiatkom tohto roka experti na trh s plynom pre POLITICO povedali, že pokiaľ bude pokračovať ruský dovoz LNG do pevninskej Európy, je možné, že malé množstvá plynu ruského pôvodu by sa mohli dostať do systému Spojeného kráľovstva prostredníctvom plynovodných spojení s Belgickom a Holandskom. Hoci ministri často hovorili o tom, že Spojené kráľovstvo „zakazuje ruský plyn“, legislatíva, ktorá tento zákaz podporuje, sa týka len LNG, takže akýkoľvek nepriamy dovoz potrubím by nebol v rozpore so zákonmi Spojeného kráľovstva.

Hovorca vlády uviedol: „Rovnako ako väčšina britských dodávateľov, aj TotalEnergies nakupuje plyn z domáceho otvoreného trhu Spojeného kráľovstva, kde je prítomnosť ruského plynu mimoriadne nepravdepodobná.

„Všetky rozhodnutia o obstarávaní vo verejnom sektore sa riadia obmedzeniami sankcií Spojeného kráľovstva a všetky spoločnosti, ktorým boli zadané zákazky, sa vykonávajú v plnej miere hĺbkovou kontrolou.

Vláda odmietla povedať, či konkrétne budovy Whitehall ako Downing Street č. 10 alebo Ministerstvo pre energetickú bezpečnosť a Net Zero sú zásobované plynom podľa zmluvy.

Zdroj: https://www.politico.eu/article/uk-government-embraces-8b-energy-deal-with-firm-linked-to-russian-gas-imports/