Big Tech sa „môže vyhýbať EÚ“ kvôli zákonu o AI

Big Tech sa „môže vyhýbať EÚ“ kvôli zákonu o AI

Big Tech sa „môže vyhýbať EÚ“ kvôli zákonu o AI 620 330 Doktor

Veľké technologické spoločnosti sa môžu začať vyhýbať uvádzaniu nových produktov v Európskej únii na trh kvôli novému zákonu o umelej inteligencii, varoval odborník v tomto odvetví.

Veľké technologické spoločnosti sa môžu začať vyhýbať uvádzaniu nových produktov v Európskej únii na trh v dôsledku zákona o AI, varoval odborník v tomto odvetví. (Fotoilustrácia Michael M. Santiago/Getty Images)

Zatiaľ čo Richard Wingfield, technický riaditeľ v Business for Social Responsibility (BSR) a politik britských liberálnych demokratov, bol celkovo pozitívny, pokiaľ ide o potenciál zákona, varoval, že by to napriek tomu mohlo negatívne ovplyvniť podniky.

„Spoločnosti majú potenciál povedať: ‚No dobre, možno teraz nebudeme až tak pôsobiť v Európe,“ povedal v mene BSR, členskej organizácie podporovanej stovkami spoločností vrátane Microsoftu, Google a Vlastník Facebooku Meta.

Wingfield ďalej uviedol príklad chatbota Gemini od spoločnosti Google, ktorého používanie bolo na trhoch EÚ obmedzené z dôvodu obmedzení, ktoré už v rámci bloku platia, ako je všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR).

„Určite sa dá predvídať, že by ste mohli vidieť, že iné spoločnosti hovoria: ‚Naše produkty a služby uvedieme na trh po celom svete, okrem EÚ, pretože si nie sme istí, či spĺňame požiadavky,‘,“ povedal.

„V niektorých ohľadoch to môže byť dobré, pretože to znamená, že nebezpečné produkty a služby nebudú dostupné v rámci EÚ,“ dodal Wingfield.

„Mohlo by to znamenať aj frustráciu pre spotrebiteľov v EÚ, ktorí nemajú prístup k rovnakým výhodám AI, aké môžu existovať v iných častiach sveta.“

Svoje pripomienky uviedol počas panelovej diskusie o širších úspechoch a nedostatkoch zákona o AI, ktorý sa napriek veľkej kritike mnohých podnikov a organizácií občianskej spoločnosti zrejme stane zákonom.

V tej istej diskusii o tom, ako môže AI ovplyvniť ľudské práva, vysoká parlamentná predstavitelka Lidiya Simova uviedla, že hoci nie sú dokonalé, z jej pohľadu detaily dohodnutého zákona poskytli Bruselu šancu začať efektívne kontrolovať používanie a aplikáciu AI.

Na otázku, či by blok mal zaujať čiastkový alebo obmedzený prístup, zamestnanec Socialists & Democrats (S&D) povedal, že europoslanci nemajú v tejto veci na výber a že je to v konečnom dôsledku rozhodnutie Európskej komisie, ako postupovať.

„Sme viazaní návrhom, ktorý dostaneme,“ povedala Simová.

„Od Komisie dostávame návrh tak, ako ho dostávame, a ako som povedala, snažíme sa urobiť maximum s tým, čo dostaneme – ale nemôžeme ísť príliš drasticky mimo rámca.

Simová dodala, že „nemá odpoveď“ na otázku, prečo EK neprijala obmedzenejší prístup, aj keď zdôraznila, že takáto alternatíva by pravdepodobne priniesla svoje vlastné problémy.

„Bolo by to lepšie? Myslím si, že tvorba legislatívy kúsok po kúsku nie je najlepším riešením, pretože riskujete medzery.“

Simova ďalej tvrdila, že hoci obmedzenejší prístup znie teoreticky „úhľadne“, pravdepodobne by tiež viedol k tomu, že niektoré prvky spadnú „medzi trhliny“.

„Neexistuje správna odpoveď,“ uzavrela.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/big-tech-may-shun-bloc-over-ai-act/