Michal Zoldy: „ONI“ a… „MY“ – vreckový výkladový slovník k vyjadreniam pani Čaputovej

Michal Zoldy: „ONI“ a… „MY“ – vreckový výkladový slovník k vyjadreniam pani Čaputovej

Michal Zoldy: „ONI“ a… „MY“ – vreckový výkladový slovník k vyjadreniam pani Čaputovej 620 330 Mr Hyde

Komentár bývalého novinára, komentátora a publicistu Michala Zoldyho k vystúpeniu a správaniu sa prezidentky Zuzany Čaputovej:

Vystúpenie Zuzany Čaputovej v Kovačičovej „obľúbenej“ relácii NA TELO som nekomentoval. Načo aj? V druhej časti tohto príspevku bližšie objasním prečo. Nakoniec, mal som predsa už za sebou napísanie a uverejnenie môjho pravidelného NEDEĽNÉHO ZAMYSLENIA, takže kvótu som mal splnenú. Zostávalo mi už len čosi dobrého pojesť, vyložiť si nohy, vypočuť si Michelkove Veci verejné a pozrieť si tie tri obligátne politické debaty v televíziách. A zhasla fajka.

Včera som v pohodlí svojho domova zaregistroval, že prezidentka nám už prešla na vojnovú rétoriku a vyjadrovanie v štýle „oni“, „ako uvažujú oni“, „čo urobia oni“ a podobne.  Oni… kto do čerta sú pre prezidentku tí „oni“? Bola nervózna, tá žena očividne nebola vo svojej koži a silne mi pripomínala našu podráždenú domovníčku z detstva, ktorá sa rozčuľovala na okoloidúcich, že jej zas „niekto“ špinavými topánkami pošliapal čerstvo umyté schodište. To aby mal každý, kto sa tade odvážil prejsť, pocit viny.

Takže, tu je môj vreckový výkladový slovník k pani Čaputovej:  „Oni“= Ficova vláda, premiér Fico, predseda NR SR Pellegrini a kompletná parlamentná väčšina. „My“=  prezidentka + PS, + celá opozícia (až na Matovičovu kliku lebo tá si do prezidentky tiež rypla), ÚŠP s Lipšicom, „naši chlapci“, ďalej mimovládky, médiá, celý Brusel, NATO a najnovšie ešte aj českí štátni zástupcovia.

A teraz ku kľúčovej otázke prečo som včera nekomentoval tie tri televízne debaty. Nuž, je tu predstavte si nečakaný nový fenomén, ktorý tu doposiaľ nebol…. asíce, že ja pri tých debatách v poslednom období zaspávam. Normálne pri nich zaklipkám očami, zadriemem a stane sa aj to, že už dvadsať minút beží „O 5 minút 12“ s Makarom ale mne stále hrá Dírerova TA3, hoci on už je kdesi na pive. Podobne si schrupnem  aj cez „O 5 minút 12“, unikne mi vďaka tomu prvá polhodina z NA TELO a potom s prekvapením čumím, koho to ten oplašený Kovačič zase v štúdiu má.  Toto sa samozrejme nášmu 32-ročnému novinárovi Romanovi nestane – ten je mladý, svieži, čulý a všetky tri debaty okomentuje behom hodiny po ich skončení. Ja som tiež bol ako on keď som bol mladý. Nám sa na vysokej škole  napríklad neraz stalo, že počas prednášky alebo seminára zadriemal náš prednášajúci 76-ročný profesor….. začala mu hlava klesať na bok a my sme videli, že už už zaspáva, a buď sa ešte v poslednej chvíli strhol a vrátil hlavu naspäť, alebo nám normálne v posluchárni aj so všetkými titulmi pred menom aj za menom zaspal. A my, 21-roční študenti, sme nevedeli či ho máme zobudiť, alebo sa škodoradostne smiať, prípadne odísť potichu preč a nechať ho vyspať sa doružova za katedrou.

Takže takto je to teraz aj so mnou.  Zo strany môjho čitateľstva to chce trochu tolerancie a ľudského pochopenia. Však sme tu medzi nami seniormi, no nie?  A hlavne, keď ja zaspím, Roman to istí.

Michal Zoldy je slovensko-anglický prekladateľ, politický komentátor, prispievateľ do amerického denníka Wall Street Journal, niekdajší podpredseda Klubu zahraničných redaktorov Združenia slovenských novinárov.