Eduard Chmelár: VŽDY NA STRANE MIERU, SLOBODY A SPRAVODLIVOSTI

Eduard Chmelár: VŽDY NA STRANE MIERU, SLOBODY A SPRAVODLIVOSTI

Eduard Chmelár: VŽDY NA STRANE MIERU, SLOBODY A SPRAVODLIVOSTI 620 330 Mr Hyde

Dnes som prijal pozvanie na návštevu mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Palestínskeho štátu na Slovensku Safy Khaldi. Ak sa niekto pýta, prečo práve Palestína a nie Izrael, dôvody sú dva. Jednak som od izraelského veľvyslanca dosiaľ podobnú pozvánku nedostal. Ak príde, veľmi rád mu prídem vyjadriť solidaritu s rodinami obetí nezmyselného teroristického útoku Hamasu a budem ho aj informovať o svojich dlhoročných aktivitách smerujúcich k udržiavaniu pamiatky obetí holokaustu na Slovensku. Ten druhý dôvod je však oveľa závažnejší.

V čase, kedy sa z našich médií dozvedáte iba extrémne jednostranný pohľad na blízkovýchodný konflikt, keď televízie vysielajú iba izraelské stanoviská napriek opakovaným žiadostiam veľvyslankyne Khaldi, keď si minister zahraničných vecí SR doteraz nenašiel čas na prijatie palestínskej diplomatky, som cítil ako svoju morálnu povinnosť vyjadriť hlbokú solidaritu s dlhodobo utláčaným a trpiacim palestínskym ľudom. Svet sa nemôže nečinne prizerať na to, že pod pláštikom práva na obranu sa tu pácha systematická genocída palestínskeho obyvateľstva, že na okupovaných územiach panuje neznesiteľný apartheid, ktorý je aj podľa juhoafrického patriarchu už oveľa horší ako ten, pod ktorým trpela černošská komunita v JAR.

Veľa ľudí sa stále mylne domnieva, že palestínska samospráva podporuje Hamas. Medzinárodne uznaná Palestínska samospráva, ktorú reprezentuje palestínska ambasáda v Bratislave, sídli na Západnom brehu Jordánu a s Hamasom, ktorý ovláda Pásmo Gazy, nemá nič spoločné. Počas hodinového rozhovoru sa mi pani veľvyslankyňa poďakovala za všetko, čo pre osvetu palestínskej otázky robím, no napokon sa neubránila slzám. V Gaze uviazla jej najbližšia rodina. Má o ňu veľký strach, lebo pozná krutosť a agresivitu izraelskej armády. Obaja sme sa zhodli na kategorickom odmietaní násilia na civilistoch. Medzinárodné právo garantuje Palestínčanom právo na odboj, vrátane ozbrojeného boja. Toto právo však nezahrňuje zabíjanie civilistov, ktoré je vojnovým zločinom.

Vojnové zločiny však pácha aj Izrael. To, čo robí a čo sa chystá uskutočniť v Gaze, je do neba volajúce zverstvo. Za jeden jediný týždeň zavraždili v Gaze viac detí ako za rok a pol na Ukrajine, a to je len začiatok. Izraelská armáda cielene bombarduje obytné štvrte, zdravotnícke zariadenia, školy a mešity. Predstavte si územie veľké ako Bratislava, na ktorom sa tlačí dva a pol milióna ľudí. Sú uväznení za vysokým betónovým múrom obohnaným ostnatým drôtom. A teraz si predstavte, že každú noc ste vystavovaní nepriateľským náletom, ktoré zničia Petržalku, Univerzitu Komenského, Dóm sv. Martina a Nemocnicu na Kramároch. To je dnešná Gaza. Zahynuli tam už tisíce ľudí, pol milióna z nich stratilo strechu nad hlavou, napriek protestom ľudskoprávnych organizácií im odrezali prístup od vody, potravín, elektriny, liekov a pohonných hmôt. Zároveň ich vyzývajú pred rozhodujúcou pozemnou ofenzívou, aby opustili mesto, hoci oni nemajú kam ujsť. Jedinou ústupovou cestou je Egypt, ten im však zavrel hranice, lebo vie, že späť by ich už Izrael nepustil a oni by im zostali na krku tak ako palestínski utečenci v Jordánsku, Libanone či Sýrii. A nemýľte sa, v arabskom svete nie sú vítaní, pozerajú sa na nich pohŕdavo ako niektorí naši spoluobčania na rómske obyvateľstvo.

Mám obavy, že Izrael sa rozhodol ako už viackrát vo svojich dejinách zrovnať Gazu so zemou. Mám obavy, že sa rozhodol zničiť palestínsku samosprávu. Mám obavy, že sa rozhodol vyriešiť palestínsky problém s konečnou platnosťou… Svetoví lídri dobre vedia, čo sa Netanjahuova vláda chystá urobiť, tak prečo ho nezastavia? Prečo sa v našich médiách neobjavili výzvy pápeža Františka na ochranu palestínskych civilistov?

Tento konflikt netrvá týždeň, netrvá mesiac a netrvá ani rok. Prebiehajú tu stáročné boje o pôdu hecované radikálnym nacionalizmom a náboženským fanatizmom. Nemôžeme dopustiť, aby v 21. storočì ešte stále existoval apartheid, aby pravicoví extrémisti v Netanjahuovej vláde a teroristi z hnutia Hamas urobili z tejto posvätnej zeme ďalšieho kandidáta na vypyknutie globálneho konfliktu. Medzinárodné spoločenstvo sa na to nesmie mlčky prizerať. Odstránenie apartheidu je dnes dôležitejšie ako vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu, lebo bez slobody a spravodlivosti nemôže byť trvalý mier. Nemôžeme tolerovať, aby izraelskí vojaci, policajti a osadníci strieľali na neozbrojených Palestínčanov ako na zajace.

Reagovať na túto dramatickú situáciu výmenou ukrajinských vlajočiek za izraelské je falošná póza. Žiadajte ukončenie apartheidu. Žiadajte odchod z okupovaných území a vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu. Žiadajte zastavenie krviprelievania a obnovenie mierových rokovaní. Je to najkratšia cesta Izraela k vlastnej bezpečnosti. Kým tak neurobí, stojím na strane bezbranného palestínskeho ľudu, stojím na strane mieru, slobody a spravodlivosti. Lebo svet, ktorý nerozumie logike boja za oslobodenie, ktorý stojí na strane okupanta a ktorý ignoruje základné práva utláčaného ľudu, je chorý svet.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár

  • Akože to bolo s pohostinnostou Palestínčanov ku Izraelitov-pismo ich menuje ale ako Kaldejcami – národ, ktori nebol nikdy mojím národom ale Assur ho stvoril. teda niesú, žiadnimi Izraelitmi ale diablami. teda kaldejcamii. A samotní Palestínčania? neboli to práve oni kto ich prijal ako utečencov? a toto je ich odmena. Táto história potupi je oveľa väčšia. Zrovna to sa deje v Europe. Všimnite si ten rovnaký scenár. No vravím vám, v Palestíne čo ste spravili bohu že vas takto vydal. vravíte že máte Jeruzalem a iné posvätné mestá. ale to je loz. tieto mestá sú duchovného rázu a nie svetského. toto je tá vaša odplata, za zlorecenie bohu. Vravíte že ste moslimovia. Ale aj to je lož. Moslim nie ste, môžete biť leda ak veriaci v moslimstvo. Moslim znamená, zo slávy božej – teda z rodu ale vy ste z obrazu. teda iba ako muž a zena a nie jeden muž a sto zien. To je diabolstvo. Nik nepozna pisiem sväté ale vaši učitelia sú ako kaldejci-diabli. rozdielu medzi nimi niet.