Harvard – Jednotka medzi cenzormi

Harvard – Jednotka medzi cenzormi

Harvard – Jednotka medzi cenzormi 620 330 Doktor

Ako by povedali naši progresívci, demokraciu si musíme chrániť aj za cenu obmedzenia slobody prejavu. Absurdné?

Nie, v USA, v liahni týchto cenzorov sú najprestížnejšie univerzity hodnotené, ako najmenej slobodné v oblasti slobody prejavu. Podľa hesla „drž hubu a krok!“


Harvard bol vyhodnotený za najhoršiu školu v oblasti slobody prejavu – má nula zo 100 možných

Harvardská univerzita je oficiálne najhoršou školou pre slobodu prejavu v roku 2023.

The Foundation for Individual Rights and Expression (FIRE) v stredu zverejnila svoj každoročný rebríček slobody prejavu na univerzitách, ktorý nazval stav slobody prejavu na školách Ivy League* „priepastný“.

*prestížne univerzity na severovýchode USA, pozri aj https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ivy_League

„Nie som úplne prekvapený,“ povedal pre The Post Sean Stevens, riaditeľ prieskumu a analýz v spoločnosti FIRE. „Tieto rebríčky robíme už roky a Harvard je neustále na konci.“

Napriek tomu, že je Harvard najuznávanejšou akademickou inštitúciou v krajine, získal 0,00-bodové hodnotenie slobody prejavu na 100-bodovej stupnici – celých 11 bodov za ďalšou najhoršou školou.

FIRE hovorí, že žalostné skóre bolo „veľkorysé“, vzhľadom na to, že skutočné skóre Harvardu bolo -10,69, podľa ich výpočtov.

Harvardské skóre stiahlo nadol fakt, že deväť profesorov a výskumníkov na Harvarde čelilo výzvam, aby boli potrestaní alebo prepustení na základe toho, čo povedali alebo napísali – a sedem z deviatich bolo skutočne profesionálne disciplinovaných.

„Myslel som si, že pre školu bude takmer nemožné klesnúť pod nulu, ale mali toľko sankcií zo strany odborníkov,“ povedal Stevens.

Skóre sa vypočítava na základe faktorov vrátane toho, aká silná je politika  školy v prospech slobody prejavu a na koľko profesorov, študentov a rečníkov školy sa zamerali úrady v súvislosti s ich prejavmi.

Bonusy sa uplatňujú, ak sa správcovia školy postavia za práva tých, ktorých sloboda prejavu bola ohrozená.

Rebríček zohľadňuje aj názor študentov na slobodu prejavu na základe prieskumu FIRE uskutočneného v spolupráci s výskumnou firmou College Pulse.

Najnižšie hodnotenie  Harvardu aj napriek skutočnosti, že viac ako 100 jeho profesorov sa začiatkom tohto roka spojilo , aby vytvorili Radu pre akademickú slobodu, aby obhajovali otvorené vyjadrovanie sa na akademickej pôde.

„Práve teraz sa nachádzame v čase krízy,“ povedala v apríli pre The Post Janet Halleyová, profesorka práva na Harvardskej fakulte a členka Rady. „Mnoho, veľa ľudí je ohrozených – a vlastne podrobených – disciplinárnym procesom za ich uplatňovanie slobody prejavu a akademickej slobody.“

Druhá najhoršia na zozname bola Pensylvánska univerzita vo Philadelphii, po nej nasledovala Univerzita v Južnej Karolíne v Kolumbii, Georgetownská univerzita v DC a Fordhamská univerzita v Bronxe a na Manhattane.

Hoci Kolumbijská univerzita získala minulý rok cenu najhoršej školy za slobodu prejavu, tentoraz sa umiestnila na 214. mieste z 248.

Školou číslo v oblasti slobody prejavu bola Michiganská technologická univerzita v Houghtone v štáte Michigan. Škola získala 78,01 zo 100 možných bodov.


„Nie som prekvapený, že technologická škola má lepšiu r klímu v oblasti prejavu, predovšetkým z dôvodu, že v skutočnosti nehovoria toľko o kontroverzných témach,“ povedal Stevens. „Sú tu na to, aby veci fungovali ako inžinieri.“

Prvú päťku uzavreli Auburn University, University of New Hampshire, Oregon State University a Florida State University.

Prieskum FIRE medzi 55 000 súčasnými študentmi z 254 univerzít priniesol tiež ohromujúce výsledky.

56 % študentov sa obáva zrušenia za niečo, čo povedali, a 27 % uviedlo, že za určitých okolností je prijateľné použiť násilie na zastavenie prejavov na univerzite.

Keďže FIRE je naďalej zaplavovaný obvineniami z porušovania slobody prejavu, Stevens hovorí, že erózia diskurzu kampusu by sa mala týkať každého.

„Povedal by som, že stav slobody prejavu na akademickej pôde prinajlepšom stagnuje a možno je o niečo horší ako minulý rok.“

Zdroj:
https://nypost.com/2023/09/06/harvard-is-named-worst-school-for-free-speech-scoring-zero-out-of-possible-100/