Vidlákovy kydy: To neděláš Robo dobře s tou přihláškou

Vidlákovy kydy: To neděláš Robo dobře s tou přihláškou

Vidlákovy kydy: To neděláš Robo dobře s tou přihláškou 620 330 Mr Hyde

Přátelé, vždycky jsem psal, co jsem si myslel. Psal jsem, jaké věci jsou, ne jaké by měly být. Nikdy jsem vám neříkal, kdo je hodný a kdo je zlý, ale kdo bude úspěšný a kdo bude neúspěšný. Podporoval jsem každého, kdo dělal smysluplnou práci a to přesně do chvíle, dokud ji dělal. Upozorňoval jsem na chyby i své přátele. Nejprve soukromě a když to nepomohlo, tak u sebe na blogu. Nikomu jsem nemazal med kolem huby a netvářil jsem se, že to, co mají na botě, je čokoládový dort. Netajil jsem se, že je mi to líto, ale prostě jsem odmítl tleskat, když se někdo rozhodl, že zkazí všechno, co předtím vybudoval.

Dneska se musím pustit do Fica a SMERU. Ale začnu od začátku…

Jak jistě všichni víte, Andrej Babiš opustil frakci Renew a založil spolu s Orbánem a Kicklem frakci Patrioti pro Evropu. Novináři hlasitě spekulovali, kdo všechno se tam přidá a včera jsme se dozvěděli, že polská PiS se nepřipojí. Ne, že by mi to vadilo. Největší bojovníci proti Rusku se těžko mohou spojit s těmi, kdo chtějí v konfliktu zachovat něco jako neutralitu a i když už posílají na Ukrajinu zbraně, tak alespoň mluví o míru. Babiš sice pořád je rétoricky na straně Ukrajiny, ale alespoň neříká takové fantasmagorie, že cílem je porazit a rozparcelovat Rusko. Bohatě stačí, že mluví o tom, jak Ukrajinci obnoví kontrolu nad celým svým územím. Hnutí ani už ale není catch-all party. Už není stranou všech. Už se postavilo napravo, dává přednost vazbě atlantistické než evropské, preferuje střední Evropu… ale skoro nikdo se nepřidává. Snad prý Turek… protože Vrecionová ho ECR nechce.

Nechci být škarohlíd, ale nejsem si jistý, že se přidá Le Pennová nebo Wilders. Držím palce, aby Patrioti byli co nejvíc středoevropští, ale v této chvíli bych tipoval, že to nakonec bude spíše menší frakce. Pochybuji, že by Orbán ohlašoval něco, co by nebylo dopečené, ale že to nakonec bude velké haló, to je ještě jedno velké „jestli.“

Mimochodem… začínám mít pocit, že Babiš to s Orbánem upekl, aniž by to měl domluvené v partaji. Europoslanci za ANO totiž mlčí jako zařezaní a na Dostálové je vidět, že se těšila na místopředsedu EP a nic z toho nebude… Havlíček zase chodí na rozhovory a všude opakuje, že ANO je liberální, liberální, liberální. Já vím, jsou to jen střípky… ale ony hodně prozradí. I to, co nemáme vědět…

Proč o tom píšu…

Spekulovalo se, že Patrioty posílí i Slováci ze SMERu. Já osobně jsem to považoval spíš za teoretickou možnost, protože jestli si Fico něco uvědomuje víc než Babiš, tak je to nebezpečí Benešových dekretů. Rakouští Svobodní je totiž chtějí zrušit… A i když Orbán nemluví o Horních Uhrách, Maďaři to stále berou tak, že Podunajská nížina je jejich. I ta slovenská část. Slovensko je pro Maďary pořád součástí zemí koruny Svatoštěpánské. Proto Slováci neuznali Kosovo… Mají na svém území výraznou maďarskou menšinu. Takže spolupráce ano, ale bratrství ne… SMER je navíc doleva a Patrioti se definují jako pravice.

Logická cesta pro SMER byla spolupráce s konzervativními evropskými levičáky jako je Sára Wagenknecht, Pět hvězd a další. Je jasné, že Fico dostal nabídku od Sáry i Viktora, ale SMER si nakonec podal přihlášku k evropským socialistům, odkud je nedávno vyloučili. To jsou ti teplí, zelení a podporující Ukrajinu sahající až za Moskvu. Já vím, můžete si myslet, že přihláška SMERu k socialistům je jen formální, ale já jsem si celkem jistý, že není. Že to Robo (bohužel) myslí vážně.

Hele, já vím, jak to v politice chodí, když někam podáte přihlášku, tak je to už zpravidla domluvené. Takže bych si myslel, že ojrosocialisté SMER milostivě přijmou. Proč? No, protože jsou tady Patrioti a protože je tady Sára Wagenknecht! Pro vznik obou frakcí je Fico důležitý (Pro Wagenknecht víc). Není nic jednoduššího, než teď SMER přijmout, tím torpédovat pravicové i levicové konzervy… a za půl roku SMER zase vyrazit.

Já osobně si nedovedu představit, že by se Luboš Blaha zpronevěřil a neřekl europoslancům klidně na plénu, co si o nich doopravdy myslí. Ten neuhne, nezradí svoje voliče ani svoje přesvědčení. Ale kurňa, jakmile promluví, tak ze socfrakce vyletí jak z praku. On jim bude říkat věci, které fakt nechtějí slyšet. Teď se chvíli přemůžou, aby uškodili Orbánovi i Wagenknecht, ale jak už bude vše upečené a funkce budou rozdány, pak si vzpomenou, že SMER jsou vlastně ti zlí dezinformátoři a kolaboranti. Sorry jako, takhle to v EP chodí… už to předvedli.

Naopak u Sáry Wagenknecht by europoslanci SMERu dostali cokoliv, co by chtěli. Byli by tam za hvězdy a pravděpodobně by byli i jazýček na vahách. Tam by zapadli stejně dobře jak u Orbána, ale bez Benešových dekretů a bez nebezpečí nutnosti se domlouvat s echte pravičáky na věcech, za které vás levicoví voliči nepochválí.

Mimochodem… podle mých výpočtů, kdyby všichni konzervativní pravičáci udělali jednu společnou frakci, tak by byli druhá největší skupina v europarlamentu. Ale v tomto je to pořád stejné – hodnoty a názory prostě štěpí, kdežto Lidovce a socialisty spojují ojrokorýtka a názorová bezpohlavnost až vykastrovanost. Uršulka zase bude šéfkou Komise. Tfuj, tfuj, tfuj.

Takže, Robo, to neděláš dobře s tou přihláškou. Nechci být škarohlíd, ale aby to nakonec nedopadlo tak, že všichni tak či onak skončí u nezařazených v IN, protože možností bylo hodně, ale vždycky do nich někdo hodil vidle. Jako obvykle v politice platí, že to nejhorší si každý udělá sám a žádný politický soupeř nenadělá tolik škody jako vlastní špatné rozhodnutí.

Jestli SMER půjde k teplým a zeleným socialistům, tak to způsobí větší škodu, než to teď vypadá. A bude to Ficova vina. Jen Ficova. Nevěřím tomu, že by to takhle Blaha chtěl. Možná tomu nerozumím, ale raději budu pyskovat teď, než až bude pozdě.

Do pondělka o tom ještě mohou přemýšlet. Nepochybuji, že si to přečtou.

Zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/