Francúzsko a Nemecko sa pokúsili podraziť Meloniovú, aby súhlasila s top miestami v EÚ

Francúzsko a Nemecko sa pokúsili podraziť Meloniovú, aby súhlasila s top miestami v EÚ

Francúzsko a Nemecko sa pokúsili podraziť Meloniovú, aby súhlasila s top miestami v EÚ 620 330 Doktor

Talianska premiérka Giorgia Meloniová povedala, že prezentácia šiestich členov skupiny EPP, S&D a Reform Group so zoznamom osôb, ktoré by získali najvyššie posty v Európskej únii na bruselskom summite, bola „surrealistická“.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová prichádza 17. júna 2024 na večeru lídrov EÚ v budove Európa.

Jej vyjadrenia prišli po večeri lídrov EÚ 17. júna.

„Niektorí ľudia predložili mená na pozície“, na ktorých sa vopred dohodli na súkromnom stretnutí a na ktoré nepozvali ostatných lídrov, povedala Meloniová publiku na milánskej Festa de il Giornale 19. júna.

Nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší štyria lídri rozhodli o svojich preferovaných kandidátoch „bez toho, aby sa čo i len najskôr pokúsili uvažovať o tom, aký bol odkaz od občanov. Takto si demokraciu nevykladám,“ povedala Meloniová.

Ďalších 21 vodcov na zhromaždení čakalo tri hodiny, kým sa večera začala – pričom Meloniová, ktorá bola medzi nimi, na ňu zvlášť nezapôsobilo to, že sa ju pokúšali odsunúť na vedľajšiu koľaj.

Blok Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorému šéfuje v Európskom parlamente, sa „stal treťou skupinou podľa počtu poslancov v Európe“ po voľbách, ktoré „jasne posunuli ťažisko Európy doprava“, povedala Meloniová. vo verejnom rozhovore s redaktorom il Giornale Alessandrom Sallustim.

Varovala Scholzovú, členku Socialist & Democrats (S&D) a členov Európskej ľudovej strany (EPP) Ursuly von der Leyenovej, že „pokračovanie alebo nasledovanie politiky ľavice v posledných rokoch by bolo fatálne“.

ECR má teraz 83 poslancov Európskeho parlamentu, čím predbehla Macronov reformný blok, ktorý má v súčasnosti 80.

V predchádzajúcom týždni ECR získala ďalších šesť členov. Boli z Dánskych demokratov, bulharskej strany „Existuje taký ľud“, Litovskej únie farmárov a zelených, štyroch bývalých členov francúzskej strany Reconquête a Aliancie za úniu Rumunov (AUR).

Pre Meloniovú by mala ECR, ktorá vytláča Reformistov ako tretiu najväčšiu skupinu EP, oprávňovať ju na jednu z troch najsilnejších pozícií EÚ.

Za posledných päť rokov boli svedkami predsedu Európskej komisie von der Leyen z EPP, predseda Európskej rady Charles Michel z Reform/ALDE a vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell z S&D.

Keďže ECR je teraz väčšia ako Reform, jedno z týchto miest by namiesto toho malo ísť jej skupine, tvrdila Meloniová.

Taliani obzvlášť verejne spochybnili kvalifikáciu estónskej premiérky Kaja Kallasovej – členky reformného bloku – na výkon funkcie vysokej predstaviteľky.

Meloniová 17. júna povedala, že Kallasová by mala uviesť svoje zahraničnopolitické názory mimo rusko-ukrajinského konfliktu.

Predstavitelia EĽS zo svojej strany spochybnili význam toho, že ECR vytláča reformistov ako tretiu najväčšiu skupinu. Podľa nich je dôležité, že EĽS, S&D a Reforma majú spolu 55 percent hlasov v novom Európskom parlamente.

Môže to tak zostať, ak všetci členovia troch blokov budú v nadchádzajúcom tajnom hlasovaní hlasovať spolu so svojím vedením.

Pred piatimi rokmi to neurobili. Zatiaľ čo teoreticky malo za von der Leyenovú ako predsedníčku EK hlasovať 516 poslancov EP, v skutočnosti tak urobilo len 383 poslancov. To jej dalo väčšinu len o deväť hlasov, hoci bola jedinou kandidátkou.

Otázkou teraz je, ako veľmi chcú iné strany riskovať znepriatelenie si talianskej premiérky.

„Potrebujú Meloniovú; tu sa končí prvá lekcia,“ povedal 19. júna pre The Times nemenovaný diplomat EÚ.

Zdroj: France, Germany tried to bounce Meloni into agreeing top EU jobs: ‘it was surreal’ – Brussels Signal