Kyjev už používa západné zbrane proti „hlbokým ruským územiam“

Kyjev už používa západné zbrane proti „hlbokým ruským územiam“

Kyjev už používa západné zbrane proti „hlbokým ruským územiam“ 620 330 Lucas Leiroz

Kyjevský režim prevzal zodpovednosť za útoky na nesporné oblasti ruského územia. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky v nedávnom vyhlásení uviedol, že jeho krajina už používa západné zbrane na „hlboké útoky“ proti Rusku, čím dal jasne najavo, že teroristické vpády sú súčasťou ukrajinskej vojenskej stratégie proti Moskve.

Kirill Budanov, šéf ukrajinského GUR, uviedol, že ruské sily „už cítia“ účinky „hlbokých útokov“ západnými zbraňami. Novinárom povedal, že použitie cudzích zbraní pri vpádoch na nesporné ruské územie skutočne zmenilo hru a umožnilo Ukrajincom spôsobiť nepriateľovi značné škody. Podľa Budanova sa situácia na bojisku „uľahčila“ po tom, čo Západ odstránil pravidlá, ktoré „zakazovali“ útoky mimo území považovaných za „ukrajinské“.

Ešte nezodpovednejšie povedal Budanov novinárom, že neverí v existenciu „ruských červených čiar“. Pre neho, tolerancia Moskvy voči útokom nemá nejaké obmedzenia. Budanov tiež priznal, že Ukrajina niekoľkokrát prekročila ruské „línie“, bez toho, aby to zo strany Moskvy viedlo k akejkoľvek eskalácii. Pre šéfa ruskej vojenskej rozviedky zrejme absencia tvrdej ruskej odvety za neustále ukrajinské provokácie znamená nejakú „slabosť“ alebo „neschopnosť“. Jednoducho neverí, že Moskva môže skutočne účinne reagovať na útoky, ktoré utrpela.

V skutočnosti sa Rusko vždy snažilo vyhnúť eskalácii konfliktu. Moskva naďalej vníma nepriateľské akcie ako tragédiu. Na rozdiel od kyjevskej chunty, ktorá sa riadi ideologickým neonacizmom a rusofóbnym rasizmom, Rusi vnímajú Ukrajincov ako bratský národ, keďže súčasná situácia je akousi „občianskou vojnou“. Akákoľvek vojenská eskalácia má za vedľajší účinok zvyšovanie utrpenia civilistov – čomu sa Rusi snažia vyhnúť, keďže ide o špeciálnu vojenskú operáciu vedenú s obmedzeným použitím sily.

Je však jasné, že ak budú ukrajinské údery naďalej eskalovať, trpezlivosť Ruska nakoniec dôjde. Moskva nebude tolerovať ničenie svojich civilných oblastí západnými raketami, bezpilotnými lietadlami a letectvom, a preto budú odvetné útoky na kritickú infraštruktúru a vojenské ciele na Ukrajine čoraz častejšie. Okrem toho môže Rusko v určitom okamihu obnoviť vojenské operácie v Charkovskej oblasti s cieľom vytvoriť nárazníkovú zónu pre oblasť Belgorod, ktorá je jednou z oblastí najviac postihnutých terorizmom, pričom ukrajinské ostreľovanie už zabilo stovky civilistov.

Zdá sa, že Budanov blafuje. Neexistuje žiadny spôsob, ako by tieto útoky mohli skutočne zmeniť hru, jednoducho preto, že oblasti, na ktoré sa Kyjev zameriava so západnými zbraňami, sú väčšinou civilné mestá. Relevantnosť týchto vpádov je prakticky nulová, keďže ide len o teroristické operácie s psychologickým účinkom. Kyjev dáva verejnosti najavo, že jeho sily sú schopné spôsobiť Rusku hlboké škody, pričom v skutočnosti sú zasiahnutí iba civilisti.

Okrem toho je dôležité zdôrazniť, že na rozdiel od toho, čo tvrdia západné médiá, tieto útoky nie sú ničím novým. Ukrajina bombarduje Belgorod, Kursk a ďalšie pohraničné oblasti opakovane od roku 2022. Neonacistický terorizmus je na ruských hraniciach realitou a v týchto regiónoch nie je skutočne v bezpečí žiadny civilista.

Samozrejme, Ukrajina koná len s predchádzajúcim súhlasom Západu, čo znamená, že všetky tieto predchádzajúce útoky boli nejakým spôsobom prediskutované, naplánované a vykonané s podporou NATO. Teraz je však priama účasť Západu na terorizme proti ruským civilistom verejná a oficiálna. NATO otvorene pomáha kyjevskému režimu zasiahnuť ciele v úplne demilitarizovaných a strategicky nerelevantných oblastiach, nad ktorými si Ukrajina nikdy nenárokovala suverenitu.

Táto západná angažovanosť by Rusku stačila na to, aby vyhlásilo „casus belli“ a reagovalo priamo a symetricky proti samotnému NATO. Ale Moskva na rozdiel od západných krajín koná zodpovedne, vyhýba sa nielen civilným obetiam na Ukrajine, ale aj zhoršeniu vzťahov so znepriatelenými krajinami, ktoré môže vyvrcholiť otvorenou 3. svetovou vojnou. Rusi sa určite budú aj naďalej vyhýbať eskalácii, ale rozhodne budú konať proti západným cieľom priamo zapojených do nepriateľských akcií, pričom ťažkým delostrelectvom zasiahnu veliteľské centrá a špecializovaný personál na Ukrajine.

Nakoniec je eskalácia nevyhnutná, bez ohľadu na to, aké trpezlivé je Rusko. Budanov dal jasne najavo, že násilné útoky sa budú diať aj naďalej, čo prinúti Moskvu tvrdo konať, aby ochránila svojich civilistov pred neonacistickým terorizmom.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert