Peter Tóth: DATEĽ JE NEBEZEPČNÁ ORGANIZÁCIA, TVRDÍ FACEBOOK…

Peter Tóth: DATEĽ JE NEBEZEPČNÁ ORGANIZÁCIA, TVRDÍ FACEBOOK…

Peter Tóth: DATEĽ JE NEBEZEPČNÁ ORGANIZÁCIA, TVRDÍ FACEBOOK… 620 330 Mr Hyde

Veľa sa hovorí o liberálnej demokracii. Ide o obľúbené zaklínadlo progresívnych politických hnutí a rovnako šmrncnutých médií. Nikto však nevie celkom presne povedať, čo vlastne liberálna demokracie je a prečo je uctievaná s takou posvätnou úctou.

Facebook je technologická korporácia a navonok sa prezentuje ako strážca hodnôt liberálnej demokracie. O tom azda niet sporu. V realite sa to prejavuje okrem iného tak, že Facebook blokuje alebo úplne maže obsahy nevyhovujúce ideologickým predstavám či predsudkom vedenia tejto korporácie a jej materskej firmy Meta. Ohľadom tohto tvrdenia zrejme spory budú, napriek tomu si za nimi stojím.

Pred nedávnom som vás informoval, že moji synovia vynovili a vylepšili domovskú stránku Ďateľ. Podľa mňa vyzerá skvele a som im za to vďačný. Jeden z nich sa rozhodol, že z vlastných príjmov podporí propagáciu domovskej stránky a profilu Ďatľa reklamou na Facebooku. Žiadne horibilné sumy, päť eur.

Facebook skúmal niekoľko žiadostí o reklamu. Najprv jednu povolil. Potom dve zamietol a následne zrušil aj reklamu, ktorú už povolil. Rozhodnutia Facebook odôvodnil tvrdením, že reklamy Ďateľ (články o voľbách do Európskeho parlamentu a o status o tom, ako denník SME prirovnal Daniela Bombica k potkanovi) „nevyhovujú politike komunitných štandardov dotýkajúcich sa nebezpečných organizácií a jednotlivcov“.

Inými slovami profil Ďateľ, jeho domovská stránka či ja sám sme buď nebezpečnou organizáciou, alebo nebezpečným jednotlivcom, respektíve oboje naraz. Nepochybne sa nájdu takí, čo budú súhlasiť s názorom Facebooku, že moje publicistické aktivity sú nebezpečné. A budú blokujúcim opatreniam tlieskať. Podľa nich, Marka Zuckerberga, spoločnosti Meta a Facebooku zrejme takto vyzerajú výdobytky raja liberálnej demokracie.

Keď už je to tak, aspoň by mi mohli vysvetliť, akým konaním som sa stal nebezpečným pre Slovensko či nebodaj globálne spoločenstvo národov. Kým to neurobia, budem si musieť myslieť, že Facebook a korporácia Meta ohrozujú slobodné šírenie myšlienok, názorov a informácií. A vôbec by ma neprekvapovalo, ak by v tom mala prsty aj progresívna úderná päsť slovenskej verzie liberálnej demokracie karpatského typu s názvom Konšpirátori.

Niežeby som bez reklamy na Facebooku nevedel žiť. O to ani nejde. Ide o to, že Meta schvaľuje reklamy na základe ideologických, nie vecných kritérií. S ohľadom na jej globálny dosah ide aj o problém globálnych rozmerov, ďaleko presahujúci Ďatľa a jeho bezvýznamného autora.

Zdroj: FB Profil Datel.sk