Peter Tóth: PROGRESÍVNE SME: KTO NIE JE S NAMI, JE POTKAN! ČI?

Peter Tóth: PROGRESÍVNE SME: KTO NIE JE S NAMI, JE POTKAN! ČI?

Peter Tóth: PROGRESÍVNE SME: KTO NIE JE S NAMI, JE POTKAN! ČI? 620 330 Mr Hyde

Denník SME uverejnil karikatúru istého Mikuláša Sliackeho. Dielo nesie názov „Potkal potkan potkana. Zobrazuje dvoch potkanov. Jeden vykúka z kanála, druhý stojí na vozovke s vycerenými hryzákmi a hovorí prvému: „Zablokovali mi kanál.“

Nie je možné prehliadnuť, že karikatúra bola publikovaná po zverejnení informácie o zablokovaní kanálu na platforme YouTube Daniela Bombica, známeho aj pod pseudonymom Danny Kollár.
Takisto sa nedá prehliadnuť, že denník SME je roky plný slovného kadidla oslavujúceho humanizmus, lásku, úctivý a tolerantný prístup k ľuďom s iným názorom či inou sexuálnou orientáciou alebo štyridsiatym piatym pohlavím zo sedemdesiatich šiestich. Nehovoriac o tom, že šéfredaktorka SME Beáta Balogová popísala svetskú verziu Loretánskych litánií o takom odpornom jave, akým je dehumanizovanie politického oponenta alebo kohokoľvek s akoukoľvek „inakosťou“.

Dokonca ani denník N nezašiel tak ďaleko, aby si dovolil prirovnať pána Bombica/Kollára k potkanovi alebo k hmyzu. Nalepil mu len prívlastok „extrémista“, a to aj napriek tomu, že z trestnoprávneho hľadiska na to nemajú oprávnenie, pretože žiaden súd v tomto ohľade nevydal náležitý výrok o vine.

Ak si dobre spomínam, na tomto kanáli som prinajmenšom raz kritizoval Daniela Bombica. Nie kvôli jeho názorom, sú mi ukradnuté. Kritizoval som ho preto, lebo sa veľmi často nekompetentne vyjadruje k veciam, o ktorých nič nevie. Lenže to, k čomu a ako sa vyjadruje, je jeho vec, a moja kritika je tiež len jeden názor z mnohých. A do chvíle, kým Daniel Bombic nenabáda k násiliu, jeho názory sú rovnako legitímne ako moje.

YouTube sa rozhodol zablokovať kanál Daniela Bombica. Keďže ide o súkromnú korporáciu, je to vec YouTube. A moja vec je, čo si o tom myslím: považujem to za modernú formu cenzúry bez možnosti efektívnej právnej ochrany.

O karikatúre SME si myslím, že ide o dôkaz toho, ako si progresívne noviny šliapu po jazyku a ako si ľudovo povedané serú do huby.

Zrejme nie je potrebné zvlášť zdôrazňovať, ako by asi reagovali šéfredaktorka SME a jej dúhový kolektív, ak by takou či onakou formou pripodobnil Daniel Bombic alebo Ľuboš Blaha novinárku Moniku Tódovú alebo Zuzanu Čaputovú ku kryse. Bolo by to zase vzletných rečí o pravde, láske, humanizme a tolerancii.

P. S.: Z výtvarného hľadiska sú karikatúry Mikuláša Sliackeho na úrovni žiaka prvého stupňa základnej školy. To by bol menší problém. Oveľa závažnejší je fakt, že jeho intelektuálne schopnosti zamrzli na úrovni absolventa škôlky.

Zdroj: FB Profil Datel.sk