Čiastočné zbrojné embargo USA voči Izraelu je zamerané na nátlak na regionálnu mierovú dohodu

Čiastočné zbrojné embargo USA voči Izraelu je zamerané na nátlak na regionálnu mierovú dohodu

Čiastočné zbrojné embargo USA voči Izraelu je zamerané na nátlak na regionálnu mierovú dohodu 620 330 Andrew Korybko

Mnohí pozorovatelia z mainstreamových médií a komunity alternatívnych médií boli šokovaní, keď minister obrany Austin v stredu počas hodiny otázok v Kongrese potvrdil, že USA zadržali „jednu objemnú zásielku munície s vysokou nosnosťou“ pod zámienkou, že by mohla byť použitá v Rafahu. Biden potom rozšíril túto novoobjavenú politiku neskôr, keď vyhlásil, že „USA nebudú dodávať zbrane a delostrelecké granáty“, ak IDF vstúpi do populačných centier Rafahu.

Nikto by však nemal byť prekvapený, keďže tento článok z polovice marca o tom, prečo Biden podporil Schumerovu výzvu na zmenu režimu v Izraeli, vysvetlil dvojitú hru, ktorú hrá jeho administratíva. Stručne povedané, domáce volebné úvahy ovplyvnili jeho tím, aby zintenzívnil minulú jarnú nátlakovú kampaň proti Bibi-mu, ktorá ho mala pôvodne potrestať z ideologických dôvodov, ale teraz je zameraná aj na prinútenie Izraela k regionálnej mierovej dohode, ktorú sa údajne snaží sprostredkovať.

Zainteresovaní čitatelia sa o tom môžu dozvedieť viac tu, pričom je dôležité, že USA predpokladajú, že Saudská Arábia uzná Izrael výmenou za to, že Izrael bude súhlasiť s palestínskou štátnosťou. Na podporu tohto veľkého strategického cieľa, ktorý by pretvoril západoázijskú geopolitiku, USA visia pred Saudskou Arábiou privilegovanou jadrovou energiou a vojenskými partnerstvami, pričom postupne zvyšujú svoj tlak na Izrael. Údajne tiež povedali Kataru, aby zavrhol politické krídlo Hamasu, ak nebude súhlasiť s prímerím.

Nájdu sa takí aktivisti zmýšľajúci členovia mainstreamových médií a komunity alternatívnych médií, ktorí si vyberú a vyberú, na ktorý prvok tejto politiky sa zamerajú pred ich ideologickou agendou, ale faktom je, že celá predstavuje komplexný diplomatický tlak. USA vidia príležitosť na obnovenie časti strateného regionálneho vplyvu prostredníctvom týchto prostriedkov, o ktorých sa politici domnievajú, že spomalia nedávnu expanziu čínsko-ruského vplyvu v západnej Ázii. Zadržanie jedinej zásielky zbraní z Izraela je čisto symbolické gesto, ktoré prichádza príliš neskoro na to, aby sa zabránilo humanitárnej katastrofe, ktorá sa odohrala v Gaze za posledných osem mesiacov totálnej vojny, no stále signalizuje, že ak Izrael bude pokračovať vo svojej činnosti, ďalšie zásielky môžu byť zadržané. V takom prípade by sa bilaterálne vzťahy zhoršili, ak by Bibi neprijal kompromisné riešenie, čo by sa zdráhal urobiť, pretože by ho to zdiskreditovalo po tom, čo sľúbil úplné zničenie Hamasu. V tom je však ten problém, keďže tento cieľ možno dosiahnuť len vojenskými prostriedkami, ktoré by predĺžili utrpenie Palestínčanov, a tým by oddialili dohodu, ktorú chcú USA sprostredkovať so Saudmi. Kráľovstvo neuzná Izrael, kým bude konflikt pokračovať, a ešte väčší počet civilných obetí, by to mohol ešte sťažiť, keď sa vojna definitívne skončí. Táto dohoda je neoddeliteľnou súčasťou záujmov Izraela, ale aj zničenie Hamasu, a preto vzniká dilema.

Napriek tomu, za predpokladu, že Izrael má dostatočné zásoby na pokračovanie svojej kampane, potom by Bibi mohol riskovať, že môže zničiť aspoň vojenské krídlo Hamasu a potom hrať na rovnaký záujem Saudov o už spomínanú dohodu, aby sa to nakoniec stalo niekedy ked vojna skončí. To však nemožno považovať za samozrejmosť, pretože USA by symbolicky nezadržali nedávnu zásielku, ani by sa Biden nevyhrážal, že zadrží všetky útočné zbrane, ak by si myslel, že je to naozaj tak.

Zostáva teda čakať, čo sa stane, ale USA očakávajú, že Bibi bude skutočne dotlačený touto novoobjavenou politikou ku kompromisom v Gaze, čo by mohlo zdiskreditovať jeho vedenie medzi ultranacionalistickými členmi jeho koalície, od ktorých závisí jeho vláda. USA chcú v podstate zabiť tri muchy jednou ranou ukončením tejto vojny z domácich volebných dôvodov, uľahčením odchodu Bibi-ho z úradu a sprostredkovaním izraelsko-saudskoarabskej mierovej dohody na obnovenie strateného regionálneho vplyvu.

Andrew Korybko