Eduard Chmelár: MIEROVÁ KOALÍCIA

Eduard Chmelár: MIEROVÁ KOALÍCIA

Eduard Chmelár: MIEROVÁ KOALÍCIA 620 330 Mr Hyde
Občianske združenie Zjednotení za mier dnes odštartovalo sériu predvolebných diskusií s kandidátmi do Európskeho parlamentu, ktorí sa hlásia k politike kultúry mieru. Súkromne som si ich nazval „mierová koalícia“. V malebnej dedinke Zubák, v nádhernej doline uprostred Bielych Karpát, priamo na slovensko-moravskej hranici, kde líšky dávajú dobrú noc a kde (pozor) doteraz nevideli živého politika, sme na pozvanie tamojšieho starostu Pavla Gela najprv zasadili lipu mieru, postavili máj, a potom som už moderoval niekoľkohodinovú zaujímavú diskusiu, ktorá prilákala ľudí zo širokého okolia.
Na debate sa zúčastnili kandidáti do Európskeho parlamentu Artur Bekmatov (predseda hnutia Socialisti.sk), Braňo Ondruš (štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny za Hlas-SD) a špeciálna hosťka, poslankyňa Európskeho parlamentu a predsedníčka KSČM Kateřina Konečná. Zvlášť pani Konečná, jeden z neúnavných a ojedinelých hlasov za mier v EP (a keď myslím, že ojedinelých, tak to myslím doslova – veď zo 705-členného Európskeho parlamentu hlasuje za mierové návrhy len niekoľko desiatok poslancov) obohatila diskusiu svojou dlhoročnou skúsenosťou a jasným autentickým a uvedomelým pacifistickým postojom. Viacerí z nás si pri jej prejave povzdychli, aká škoda, že Slovensko nemá svoju odvážnu a múdru Kateřinu Konečnú… Vo svojom vystúpení nazvala tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu trefne „referendom o mieri“ a odsúdila podriaďovanie sa Európskej únie militaristickým cieľom Spojených štátov a NATO. Zaujímavá debata však vznikla aj medzi Arturom Bekmatovom a jeho svokrom Braňom Ondrušom, ktorí sa nezhodli na tom, či je možné robiť mierovú politiku s militaristickou filozofiou Severoatlantickej aliancie.
Občianske združenie Zjednotení za mier sa pôvodne zamýšľalo nad tým, že priaznivcom kultúry mieru odporučí, koho nevoliť. Zoznam vojnových štváčov bol od začiatku úplne jednoznačný. Ale keďže negatívnej energie je už v našej spoločnosti priveľa, rozhodli sme sa k celému problému pristúpiť pozitívne a odporúčať vám kandidátov, ktorí spĺňajú kritériá politiky mieru. V debatách budeme pokračovať aj s kandidátmi iných strán, ktorí sa jednoznačne profilujú ako politici mieru, odzbrojenia a medzinárodného porozumenia.
A tých, ktorí chcú osláviť zajtrajšie prvomájové popoludnie štýlovo, socialisticky, pozývam zajtra, 1. mája o 14.00 hod. na začiatok pešej zóny v Nitre (pri VÚB banke), kde si budete môcť vypočuť moju prednášku spojenú s diskusiou na tému – Kam sa bude uberať Slovensko po voľbách. Ďakujem obci Zubák za srdečnú pohostinnosť (verím, že politici ju už nebudú obchádzať a turisti sa naučia vyslovovať jej názov), účastníkom debaty za dnešné milé stretnutia a teším sa na zajtrajšie.