Eduard Chmelár: KRV NA VAŠICH RUKÁCH

Eduard Chmelár: KRV NA VAŠICH RUKÁCH

Eduard Chmelár: KRV NA VAŠICH RUKÁCH 620 330 Mr Hyde

Rusi na Ukrajine postupujú podľa nezávislých pozorovateľov ako parný valec, ktorý má navyše veľa rezervnej energie. Samotní ukrajinskí vojaci hovoria, že ani mnohomiliardový americký balík vojenskej pomoci už nemôže zvrátiť situáciu v ich prospech. Môže Rusov nanajvýš spomaliť, no za cenu obrovských obetí na ľudských životoch. V tejto situácii nemecký denník Die Welt citoval nemenovaného člena ukrajinskej delegácie, ktorý sa zúčastnil na mierových rokovaniach v Istanbule pred dvoma rokmi: „Bola to najlepšia dohoda, akú sme mohli mať. Ukrajina bola vtedy v silnejšej vyjednávacej pozícii ako dnes. Keby sa vojna skončila dva mesiace po tom, ako sa začala, zachránilo by to mnoho ľudských životov.“

Pripomeňme, že Rusi boli výmenou za neutralitu Ukrajiny ochotní stiahnuť sa zo všetkých dobytých území, na čo by už dnes sotva pristúpili. Západ si však vtedy myslel, že môže vyhrať a ponuku odmietol. Dnes prehliada výzvy Moskvy na mierové rokovania bez vopred daných podmienok, klame, že Rusi nechcú vyjednávať a chystá v Švajčiarsku fingovaný „mierový summit“, ktorý nemá slúžiť na nič iné ako na ospravedlnenie ďalšej vojny. Ukrajina si na diplomatický summit stanovila nesplniteľné ultimáta a odmietla pozvať ruského prezidenta Putina s výhovorkou, že to by bolo to isté ako pozvať Hitlera. Nie, nebolo. Už ste videli mierové rokovania bez protistrany? A čo sú to za absurdné historické paralely? S Hitlerom nikto neviedol mierové rokovania. Nacistické Nemecko bolo porazené širokou medzinárodnou koalíciou. Opätovne sa pýtam: vy chcete dobyť Moskvu? Chcete poraziť jadrovú veľmoc bez koalície bojujúcich štátov, iba s ukrajinskou armádou? Ak nechcete rokovať s Ruskom o mieri, načo vám je mierový summit? Čo je to za fraška?

Keď sa raz táto vojna skončí, na zodpovednosť by mali brať nielen tých, ktorí rozhodli o prepadnutí suverénneho štátu, ale aj tých, ktorí odmietaním mierových rokovaní a politických kompromisov spôsobili zbytočnú smrť státisícov ľudí. Vy, ktorí ospravedlňujete vojnu, vy, ktorí huckáte do vojny, vy, ktorí tam namiesto seba posielate iných a zbrane, aby sa zabíjali za vaše choré predstavy, vy všetci máte krv na rukách.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár