Cieľom je pôsobivá skupinová fotografia…

Cieľom je pôsobivá skupinová fotografia…

Cieľom je pôsobivá skupinová fotografia… 620 330 Doktor

Dmitri Trenin, ruský politológ – vysvetľuje v nasledujúcom komentári, prečo sa Západ zrazu pokúša dostať Rusko na kolená prostredníctvom rokovaní: Uvedomili si, že nikdy nedôjde k vojenskému víťazstvu Ukrajiny. Novým cieľom je aspoň zabrániť Rusku v jasnom víťazstve. Napríklad pri „rokovaniach“ organizovaných Švajčiarskom na „mierovom summite“ na Bürgenstocku, ktorých výsledkom bude v ideálnom prípade pôsobivá skupinová fotografia.

Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis prijíma na letisku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyja a o pár hodín neskôr spolu so švajčiarskou federálnou prezidentkou Violou Amherd organizuje „mierový summit“ na základe Zelenskyjovho 10-bodového mierového plánu.

O Istanbulských dohodách – predbežnom mierovom pláne, na ktorom sa Rusko a Ukrajina dohodli na jar 2022 – sa opäť diskutuje. Ako sa však vtedy písalo, už nie sú relevantné a je nepravdepodobné, že v budúcnosti budú mať nejaký úžitok. Realita na zemi a v srdciach a mysliach mnohých dôležitých ľudí sa úplne zmenila.

Nie je však náhoda, že plánované rokovania vo Švajčiarsku sa začali práve vtedy, keď si na Západe uvedomili, že Ukrajinci nie sú schopní dosiahnuť vojenský pokrok. Nehovoríme o víťazstve, len o významných úspechoch na bojisku. Preto bolo potrebné nejako obmedziť úspech Ruska, zabrániť mu vyhrať. Za všetkými týmito diplomatickými machináciami je túžba zabrániť ruskému víťazstvu.

V skutočnosti ide o propagandistickú kampaň. Samozrejme, nikto na Západe nemá náladu na seriózne rokovania. Čo znamená „seriózne rokovania“? Z nášho pohľadu by vážne rokovania boli rokovania, ktoré by odstránili problém, ktorý viedol k ruskej špeciálnej operácii. Ak tento problém neodstránime, všetkých nás v budúcnosti čaká nová vojna, možno ešte hroznejšia a s ešte vážnejšími následkami. Preto, keď vezmete do rúk zbrane, musíte ísť až do konca, aby ste vyriešili problém, ktorý vás prinútil vziať zbrane.

Západ sa teda snaží, a teraz to otvorene hovorí, zabrániť ruskému víťazstvu. A snaží sa o to dvoma spôsobmi. Na jednej strane pumpovaním zbraní a peňazí do Ukrajiny. Iný spôsob je diplomatický a to predstieraním vyjednávania. Ale to je diplomatická propaganda, aby sme zhromaždili stopäťdesiat krajín, urobili skupinovú fotografiu a vyvinuli tak psychický nátlak na ruské vedenie. Ale som presvedčený, že všetci veľmi dobre vedia, že ak Moskva nedosiahne stanovené ciele súčasnej vojenskej operácie, všetko bude do značnej miery irelevantné. V opačnom prípade budú obete, ktoré Rusko prinieslo, od strát na bojisku až po mnohé iné útrapy, márne.

Zároveň je dôležité poznamenať, že USA sa sťahujú z frontovej línie. Stále sú vo vedení, ale Obama už použil výraz „vodič na zadnom sedadle“, teda vodič, ktorý sedí na zadnom sedadle. USA robia všetko pre to, aby sa vyhli utrpeniu v prípade kolízie. Nech trpia tí na predných sedadlách! A samozrejme, že Američania nie sú ani tak unavení z Ukrajiny, ako skôr z toho, že musia rozmiestňovať svoje zdroje v rôznych regiónoch, ktoré nie sú neobmedzené. Áno, USA sú obrovské, ale, opakujem, zdroje už nie sú neobmedzené. Dnes je Blízky východ strategicky oveľa dôležitejší ako Ukrajina.

To ani nehovorím o otázke Číny, ktorú Američania považujú za existenciálnu z hľadiska ich úlohy vo svetových záležitostiach. Či budú naďalej číslo jedna, alebo sa stanú číslom dva atď. Pre mnohých v Spojených štátoch je takýto scenár umieračik.

Teraz máme možnosť hrať hru dlhodobo, pokojne pozorovať pohyby na Západe a správne ich posudzovať. Preto je zaujímavé sledovať, čo sa dnes hovorí o rokovaniach a ich priebehu, a nie obligátne reči o porážke Ruska na bojisku. Tieto typy rozhovorov sú pre nás samé o sebe plusom.

Vieme, že USA teraz chápu, že nás nemôžu poraziť, a preto sa snažia dosiahnuť ďalšiu fázu svojho stiahnutia. Rétorika sa však stále točí okolo nemožnosti pripustiť naše víťazstvo. Čiastočné víťazstvo však pre nás bude synonymom prehry. Západ bude môcť všemožne ovplyvňovať situáciu u nás, ak nedosiahneme stanovené ciele vojenskej operácie.

Podľa mňa čas pracuje pre nás. Počkajme si, čo sa bude diať v USA pred voľbami, čo bude vo voľbách a čo bude po voľbách. Zároveň však musíme napredovať aj my sami, kým sa náš skutočný protivník bude zaoberať domácimi problémami a jeho strategická vízia Blízkeho východu, východnej Ázie a Ukrajiny je v zmätku.

Skutočný, vážny úspech na bojisku je to, čo si ruská armáda v skutočnosti teraz uvedomuje.

Zdroj: https://globalbridge.ch/das-ziel-ist-ein-eindrueckliches-gruppenfoto/