Prvou obeťou vojny je pravda – aj v Izraeli

Prvou obeťou vojny je pravda – aj v Izraeli

Prvou obeťou vojny je pravda – aj v Izraeli 620 330 Doktor

Takmer všetko, čo sa nám prezentuje na (sociálnych) médiách z vojnových oblastí, slúži na propagandu. Zo všetkých strán sú zverejňované obrázky, ktoré sú určené na podporu záujmov príslušnej strany.

To neznamená, že príslušné publikácie sú nesprávne, aj keď AI teraz zaisťuje falošné obrázky a videá, ktoré ďaleko presahujú možnosti Photoshopu. Zlým príkladom toho sú identické obrázky mačiek z Gazy a Ukrajiny, ktoré v súčasnosti kolujú na internete. Dokonca aj skutočné obrázky a videá zvyčajne zobrazujú iba časť, ktorú máme vidieť. Ale my, ktorí tieto konflikty pozorujeme z bezpečia našich sedačiek, si len ťažko vytvoríme obraz o situácii na mieste, ktorý zodpovedá realite.

Ak sa pokúsite zistiť pozadie a príčiny konfliktu, bude to ešte horšie. Pretože nielen všetci klamú o tom, že sa až trámy ohýbajú. Príčiny tohto konfliktu sú také zložité a mnohovrstevné, že jednoduché odpovede, ktoré každý hľadá, jednoducho nenájdeme.

Čo robiť?

Možno sa len snažiť pristupovať k problematike čo najotvorenejšie, vypočuť si obe strany konfliktu a nebrať ako meradlo všetkého takzvané historické fakty. Pretože ako ďaleko v histórii chcete zájsť so svojím argumentom, aby ste si boli „istí“, že ste našli pravdu? A kto píše historické knihy?

Jedným zo spôsobov, ako sa dostať bližšie k pravde, je počúvať kritikov vo svojom vlastnom tábore. V tomto prípade sú podľa mňa obzvlášť dôležití židovskí Izraelčania, ktorí hlasno kritizujú vojnu v Gaze.

Iris Hefets je už dlho jedným z týchto hlasných hlasov. Narodila sa v Izraeli, dlhé roky žije v Berlíne a je členkou predstavenstva združenia „Židovský hlas za spravodlivý mier na Blízkom východe“.

V súvislosti so súčasnou vojnou v Gaze ju pozná širšia časť obyvateľstva. Pretože ju nakrátko zatkla berlínska polícia kvôli jej verejne demonštrovanej kritike Izraela.

Odborový zväz Left Berlin o tom informuje: 14. októbra 2023 zatkli berlínski policajti židovskú ženu Iris Hefets. Stála na námestí v Berlíne Neukölln a držala plagát, na ktorom ako Židovka a Izraelčanka vyzývala izraelskú vládu, aby zastavila „genocídu“ v GAZE. Polícia sa sťažovala, že Iris Hefets mala „neohlásené zhromaždenie“. Ale to nie je pravda, keďže jedna osoba podľa nemeckého práva nepredstavuje zhromaždenie. Iris Hefets na túto právnu situáciu upozornila policajtov a odmietla vyhovieť žiadosti opustenie priestoru. Ako jednotlivec jednoducho vyjadruje svoj názor verejne. Uplatňuje svoje základné právo na slobodu prejavu. Nakoniec bola zatknutá a odvedená dôstojníkmi po konzultácii s veliteľstvom.

Iris Hefets v rozhovore

Thomas Stimmel zo Stichpunkt-Magazin sa intenzívne zaoberá perspektívou Iris Hefets. V rozhovore s ňou „Vojna v Gaze: Výskum príčin zo židovskej perspektívy – Rozhovor s Iris Hefetsovou“ sa zameriava na korene konfliktu.

V tomto kontexte ide o židovský život v Izraeli, ale aj vo svete. Je vôbec možné identifikovať vinníka? Je konflikt čiernobiely – alebo skôr šedý? Je možné kritizovať kroky Izraela bez toho, aby ste boli uvrhnutí do antisemitského pravicového kúta? Thomas Stimmel a Iris Hefets sa snažia nájsť odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Je to dojímavý rozhovor, ktorý by sme radi odporučili každému, koho konflikt zaujíma nad rámec titulkov.

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/06/das-erste-opfer-des-krieges-ist-die-wahrheit-auch-in-israel/