Peter Tóth: ŠPECIÁLNA PROKURATÚRA KONČÍ, LIPŠIC URČITE NIE

Peter Tóth: ŠPECIÁLNA PROKURATÚRA KONČÍ, LIPŠIC URČITE NIE

Peter Tóth: ŠPECIÁLNA PROKURATÚRA KONČÍ, LIPŠIC URČITE NIE 620 330 Mr Hyde

Aj keď je po zastavovacom rozhodnutí Ústavného súdu SR osud noviel Trestného zákona a časti Trestného poriadku neistý, Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR to má po 15. marci roku Pána 2024 zrátané. Z toho plynie niekoľko zaujímavých otázok, respektíve záverov.

Po prvé, vláda by si ušetrila množstvo problémov a politických škôd, ak by najprv predložila do normálneho legislatívneho procesu krátku novelou zákona, ktorou by došlo k rýchlemu zrušeniu špeciálnej prokuratúry.

Po druhé, aj s ohľadom na politické vášne, aj s ohľadom na odbornú náročnosť mohla s rozsiahlymi zmenami trestných kódexov počkať, respektíve mala postupovať v riadnom legislatívnom konaní. Niežeby opozícia aj tak nespustila hystériu a plačky z PS a KDH by si odrazu nepospomínali, koľkokrát boli v praveku svojich životov znásilnené, ale odborná verejnosť mohla dostať v celom procese viac priestoru na vyjadrenie názorov a uplatnenie kompetentných návrhov.

Po tretie, šerblík vedený pristarou starou dievkou Balogovou už plačká, že nie je jasné, čo bude s prokurátormi a spismi ÚŠP, ale to je klamstvo, pretože generálny prokurátor jasne povedal, že všetci prokurátori špeciálu ostanú prokurátormi Generálnej prokuratúry SR a všetky budú vykonávať dozor nad dosiaľ neskončenými trestnými konaniami (teda spisy im ostanú). Takže nielen smetisko, ale aj šerblík spolubývajúcej Pamely z Pezinka ešte bude mať nejaký čas zabezpečený nezákonný prístup k spisovému materiálu v ostro sledovaných kauzách.

Po štvrté, ak si niekto myslí, že s ÚŠP skončil aj Matovičov Himmler Lipšic, treba mu pogratulovať k nekomplikovanej povahe, ale zároveň aj varovať pred ničím neodôvodneným optimizmom. Dosluhujúci šéf ÚŠP si totiž bude môcť vybrať, či ostane prokurátorom, a teda ostane na GP SR alebo či sa pracovnej pozície vzdá a bude robiť politiku inými prostriedkami, napríklad v postavení advokáta a právneho, prepytujem, experta opozície. V jednom aj druhom prípade je potrebné pripraviť sa na to, že Lipšic ostane aj Matovičov, aj Himmler a bude robiť to isté, čo robil predchádzajúcich 25 rokov: zle.

Po piate, jediné, čo by mohlo odchádzajúceho šéfa špeciálu zastaviť, je vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za jeho osobné angažovanie sa v nezákonnom pokuse „našich chlapcov“, známych aj pod poznačením čurilly, o zavretie do väzby vyšetrovateľku inšpekcie, ktorá v ich očiach spáchala smrteľný hriech: dovolila si plniť zákonnú povinnosť v podobe vyšetrovania podozrení z manipulácie výpovedí univerzálnych svedkov – kajúcnikov, stvorených vyšetrovacou skupinou s označením Očistec (prečo ich nenazvali Peklom, ostáva veľkou záhadou…). Lenže vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči Matovičovmu Himmlerovi Lipšicovi by nepochybne neostalo bez náležitej politickej odozvy a mediálneho metania sračiek na všetky svetové strany, a preto je veľkou otázkou, či sa na to niekto zo zodpovedných naozaj podujme. Uvidíme.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk