Deväťdesiat percent Európanov neverí vo víťazstvo Ukrajiny

Deväťdesiat percent Európanov neverí vo víťazstvo Ukrajiny

Deväťdesiat percent Európanov neverí vo víťazstvo Ukrajiny 620 330 Doktor

Deväťdesiat percent Európanov si už nemyslí, že Ukrajina môže poraziť Rusko.

Deväť z desiatich Európanov už neverí, že Ukrajina môže poraziť Rusko v súčasnej vojne, uvádza správa zverejnená 21. februára.

Podľa výskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) sa nálada verejnosti v Európe ohľadom vojny na Ukrajine zhoršila.

Zatiaľ čo väčšina občanov nechce dovoliť Rusku vyhrať v konflikte, vidia len malú šancu, že by Kyjev mohol vyhrať.

Po prieskume viac ako 17 000 ľudí v 12 rôznych krajinách EÚ, think-tank zistil, že len desať percent z nich teraz verí, že „výhra Ukrajiny“ je najpravdepodobnejším výsledkom súčasného konfliktu.

Naopak, 20 percent považuje za najpravdepodobnejší výsledok ruské víťazstvo.

Ďalších 37 percent verí, že vojna sa pravdepodobne skončí nejakým výsledkom rokovaní.

Dokonca aj v krajinách, kde je podpora Ukrajine najvyššia, sa teraz ľudia zdajú byť voči konfliktu pesimistickí.

Len 17 percent ľudí v Poľsku, krajine, ktorá je najoptimistickejšia, pokiaľ ide o šance Ukrajiny v konflikte, verí, že Kyjev pravdepodobne vyhrá.

To nie je oveľa viac ako 14 percent Poliakov, ktorí veria, že Kremeľ s väčšou pravdepodobnosťou vyjde z víťazstva.

Viac Európanov tiež uprednostňuje svojich vodcov, ktorí tlačia Kyjev, aby prijal mierovú dohodu s Ruskom, v porovnaní s bojmi o znovuzískanie celého jeho zajatého národného územia.

V prieskume 41 percent uviedlo, že lídri EÚ by mali presvedčiť Ukrajinu, aby hľadala vyjednaný mier, v porovnaní s 31 percentami, ktorí tvrdia, že európske krajiny by mali Ukrajine pomôcť v boji za znovuzískanie všetkých stratených území.

Napriek takýmto prieskumom ECFR tvrdí, že lídri EÚ by mali pokračovať v podpore Ukrajiny.

„Politici nebudú (a nemali by) navrhovať svoje politiky na základe prieskumov verejnej mienky,“ uvádza sa v správe think-tanku.

„Mnohí európski lídri si uvedomujú, že Ukrajinci sa budú snažiť dosiahnuť akékoľvek zmysluplné riešenie z pozície vojenskej slabosti,“ píše sa v správe.

„A Európania budú mať morálne právo radiť Ukrajine o jej vojnových cieľoch len vtedy, ak dodajú peniaze a zbrane, ktoré sľúbili,“ tvrdí ECFR.

Think tank tvrdí, že predstavitelia EÚ by mali zasadiť myšlienku „trvalého mieru“ do povedomia verejnosti, pričom argumentujú, že iba ukončenie bojov založené na ukrajinskej vojenskej sile možno považovať za trvalé.

Naopak, pokusy Vladimíra Putina a Donalda Trumpa vykresliť sa ako tí, ktorí uprednostňujú mierové riešenie, musia byť zastavené.

„Ruské víťazstvo nie je mier. A ak cenou za ukončenie vojny je premena Ukrajiny na krajinu nikoho, bude to porážka nielen pre Kyjev, ale aj pre Európu ako celok,“ tvrdí ECFR.

„V prípade rokovaní je nevyhnutné, aby ukrajinská aj západná verejnosť vedela, čo je na stole a čo nie. To, o čom sa nedá vyjednávať, je demokratická a prozápadná budúcnosť Ukrajiny,“ tvrdí think tank.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/ninety-per-cent-of-europeans-no-longer-think-ukraine-can-beat-russia/