Poľská vláda zaradila na čiernu listinu kultúrne orgány a katolícku cirkev

Poľská vláda zaradila na čiernu listinu kultúrne orgány a katolícku cirkev

Poľská vláda zaradila na čiernu listinu kultúrne orgány a katolícku cirkev 620 330 Doktor

Poľský spravodajský portál wpolityce.pl získal údajne zoznam organizácií ministerstva kultúry, ktoré majú byť zakázané a pre ktoré už nebude existovať žiadna spolupráca ani verejné financovanie.

Všetci sú katolíckeho alebo konzervatívneho pôvodu.

Minister kultúry Bartłomiej Sienkiewicz (vpravo) je blízkym a dôveryhodným spojencom poľského premiéra Donalda Tuska a viedol kontroverznú operáciu prevzatia verejnoprávnych médií. EPA/RADEK PIETRUSZKA POĽSKO OUT

Portál získal a 31. januára zverejnil zoznam z výmeny korešpondencie medzi ministerstvom a jedným z jeho vysunutých pracovísk. V tom sa zdá, že ministerstvo žiada o informácie o akomkoľvek kontakte alebo financovaní zoznamu organizácií.

Medzi subjekty, ktoré sú zjavne na čiernej listine, patrí rímskokatolícka charitatívna organizácia Caritas Polska, pro-life legálny think-tank Ordo Iuris, nezávislá televízna stanica TV Republika, konzervatívne týždenníky Do Rzeczy, Sieci, Fronda a Tygodnik Solidarność, ako aj veľký počet katolíckych a konzervatívne skupiny občianskej spoločnosti.

Obežník ministerstva, ktorý bol zaslaný orgánom financovaným ministerstvom, odporúča, aby všetky granty, ktoré boli predtým udelené týmto organizáciám a médiám, boli „vyšetrené z hľadiska právnej alebo finančnej nevhodnosti“ a aby sa neudeľovali ani nepodnikali žiadne nové granty alebo spoločné aktivity.

Zjavný krok nasleduje po kontroverzných rozhodnutiach ministra kultúry Bartłomieja Sienkiewicza, ktoré zahŕňajú zmenu vedenia verejných médií a uvedenie týchto organizácií do „likvidácie“. Môže sa zdať, že sa to deje na pozadí potreby vytvoriť požadovanú legislatívu navrhujúcu takéto reformy.

Množstvo novinárov, ktorí podporovali predchádzajúcu vládu a konzervatívne kauzy, bolo odstránených zo svojich postov vo verejnoprávnych médiách. Väčšina materiálov, na ktorých pracovali, bola „odstránená“ z webových stránok TVP a poľských rozhlasových staníc.

Bývalý minister spravodlivosti v predchádzajúcej konzervatívnej (PiS) vláde Marcin Warchoł kritizoval zoznam a kroky ministerstva kultúry.

Nazval to „škandál a útok na občiansku spoločnosť“, ako aj pokus úradujúcej Tuskovej vlády „odstrániť z verejného priestoru inštitúcie, ktoré nesúhlasia s jeho politikou a vysielajú alternatívne posolstvá“.

Konzervatívny komentátor Rafał Ziemkiewicz pre portál DoRzeczy.pl povedal, že je „hrdý“ na to, že jeho týždenná tlačená verzia je na čiernej listine.

Dodal, že by bol viac naštvaný, keby bol týždenník sponzorovaný pod vedením ministra Sienkiewicza. Namietal proti tomu, aby sa vláda „snažila naznačiť, že v organizácii občianskej spoločnosti je niečo skorumpované“.

Ziemkiewicz tiež povedal, že vláda sa pokúša naznačiť, že je „niečo skorumpované“ na organizáciách občianskej spoločnosti a médiách, ktoré využívajú granty financované z verejných zdrojov.

Na otázku, prečo si myslí, že inštitúcie ako Caritas sú na čiernej listine, Ziemkiewicz povedal, že je to signál, že katolícka cirkev je teraz vládou považovaná za „nepriateľa“. Povedal, že bude pravdepodobne napádaný vždy, keď bude súťažiť o financovanie s charitatívnymi a ideologickými iniciatívami, ktoré podporujú agendu „kultúrnej revolúcie“, ako je presadzovanie práv LGBT+.

„Všetko, čo príde z konzervatívnych kruhov, treba odsúdiť a bojovať proti tomu,“ uzavrel Ziemkiewicz.

Zdroje blízke vláde tvrdia, že má plné právo kontrolovať verejné výdavky a zastaviť financovanie organizácií, ktoré majú podľa nej „extrémne“ názory.

Dodali, že predchádzajúca vláda diskriminovala mnohé neutrálne skupiny občianskej spoločnosti a namiesto toho sa rozhodla dať peniaze tým, ktorí podporovali konzervatívne „témy“.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/polish-government-blacklists-cultural-bodies-and-catholic-church/