Obrat: EPP chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov

Obrat: EPP chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov

Obrat: EPP chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov 620 330 Doktor

Ešte koľko znesú milovníci áut a benzinu v Európe? Ako bolo oznámené, EÚ vlani vo februári chcela, aby boli od roku 2035 zakázané všetky benzínové a naftové vozidlá. Toto bolo ich najdôležitejšie opatrenie v rámci projektu net zero. Automobilky by museli do roku 2030 znížiť svoje emisie o šokujúcich 55 % a do roku 2035 o nepredstaviteľných 100 %. Mal to byť koniec jednej éry.

EÚ sa tejto myšlienke venovala tak intenzívne, že len pred mesiacom istý odborník z poisťovníctva varoval , že jeho spoločnosť už pripravuje prepracované plány pre svet, v ktorom by mal každý elektromobil a poisťovací giganti a vláda mali prístup ku všetkým súkromným údajom. Policajti by vydávali lístky za prekročenie rýchlosti počas jazdy a poisťovne by vodičom dali zľavu, ak by im umožnili predať všetky svoje údaje tomu, kto dá najvyššiu ponuku. Dokonca sa hovorilo, že poisťovne už nebudú ani poisťovať autá na benzín. Očividne len bohatí by si mohli dovoliť benzínové auto alebo elektrické auto „s ochranou údajov“.

Teraz však najväčšia frakcia v EÚ parlamente pripravuje stratégiu na zrušenie rovnakého zákazu, za ktorý hlasovala pred rokom. Európska ľudová strana (EPP) je teoreticky „stredopravá“ strana, správa sa síce ako radikálna ľavica, ale to znamená, že v okamihu, keď nastane realita zákazov, príde o svojich voličov, čo sa už stalo.

Európsky konzervatívny blok žiada zrušenie zákazu motorov áut a trojnásobok ochrany hraníc, uvádza Politico:

Najväčšia európska konzervatívna sila, Európska ľudová strana, chce masívne zvýšiť počet pohraničných strážcov EÚ a zrušiť plány na postupné vyraďovanie spaľovacích motorov v celej EÚ do roku 2035, uvádza sa v návrhu manifestu strany, ktorý získal POLITICO.

So silným dôrazom na kontrolu migrácie a výzvou na „zachovanie našich kresťanských hodnôt“ manifest odráža rastúcu silu pravicových strán v celej Únii.

Okrem toho chce EĽS strojnásobiť počet príslušníkov pohraničnej stráže v EÚ a uvoľniť niektoré predpisy na ochranu prírody.

Ďalšie voľby do EÚ sa našťastie uskutočnia v júni 2024.

Masové protesty farmárov a volebné šoky v Holandsku zanechávajú stopy.

Zruší EÚ politiku čistej nuly?, pýta sa Unherd .

Európska pravica objavila silnú tému na mobilizáciu nespokojných voličov a to hnev proti politike čistej nuly, čo dokazujú protesty farmárov v krajinách ako Holandsko a Nemecko. Množstvo strán na celom kontinente, od rakúskej FPÖ cez nemeckú AfD až po francúzsku RN, rýchlo urobilo z tejto otázky veľkú volebnú tému.

To, čo bolo kedysi problémom pre stredoľavé strany, aby získali voličov, sa teraz stalo toxickým odpadom. Tento posun by nás nemal prekvapiť: Európania podporujú opatrenia v oblasti zmeny klímy – pokiaľ to neovplyvní ich životný štýl .

Hneď ako sa ukáže, že znižovanie emisií je spojené so značnými nákladmi, podpora takýchto opatrení dramaticky klesá. Nemecký príklad z posledných dvoch rokov ukázal, že zelená transformácia nevedie k väčšiemu počtu pracovných miest a prosperite, ale práve naopak. Nemecko bolo v roku 2023 najvýkonnejšou veľkou ekonomikou .

Vyzerá to tak, že EÚ musí zrušiť zákaz, ale pravdepodobne vymyslia iné bolestivé, hlúpe spôsoby, ako nás prinútiť používať elektrické vozidlá.

Elektromobily boli na začiatku mobility poháňanej motorom, ako ukazujú obrázky, ak hľadáte na Wikipédii. Čoskoro sa však ukázalo, že hustota výkonu batérií bola v porovnaní s benzínom alebo naftou nižšia. Priemerná hmotnosť batérie v Tesle Model S je 544 kg . Na jedno nabitie batérie prejdete za priaznivých podmienok, teda ak nie je príliš chladno, okolo 600 km. V zime môže dojazd klesnúť aj na polovicu.

544 kg nafty je okolo 655 litrov a so spotrebou 5 litrov na 100 kilometrov prejdete okolo 13 100 kilometrov. A to aspoň približne platí aj pri mínusových teplotách.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/26/kehrtwende-evp-will-verbot-von-benzin-und-dieselautos-aufheben/