Eurovoľby: EPP teraz tvrdo hovorí o migrácii

Eurovoľby: EPP teraz tvrdo hovorí o migrácii

Eurovoľby: EPP teraz tvrdo hovorí o migrácii 620 330 Doktor

EPP teraz tvrdo hovorí o migrácii, keď sa snaží odvrátiť populistickú vzburu v európskych voľbách – so záznamom Ursuly von der Leyenovej neverte.

Ursula von der Leyenová bola minulý týždeň na sneme Európskej ľudovej strany (EPP) v Bukurešti korunovaná za vedúcu kandidátku na druhé funkčné obdobie predsedníčky Európskej komisie. Strana zároveň prijala nový, tvrdý prístup k nelegálnemu prisťahovalectvu, čo môže odradiť socialistov a liberálov k jej podpore.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, kandidátka EPP na rovnakú pozíciu, prednesie svoj prejav počas druhého plenárneho zasadnutia Kongresu Európskej ľudovej strany v Bukurešti, Rumunsko, 7. marca 2024. EPA-EFE/Robert Ghement

Neregulárne prisťahovalectvo sa v posledných rokoch stalo snáď najväčším problémom v Európe. Toto je z veľkej časti vysvetlenie vzostupu národno-konzervatívnych strán. EĽS je najväčšou stranou aliancie establishmentu, ktorá už desaťročia vládne EÚ, zatiaľ čo teraz začiatočníci čelia výzvam. Dá sa teda tým, ktorí spôsobili problém, dôverovať, že ho vyriešia?

„Európskania od nás očakávajú – a tu bude Európska ľudová strana v kampani krištáľovo jasná – musíte znížiť počet prichádzajúcich,“ povedal v Bukurešti predseda skupiny PPE Manfred Weber. Či je tento nový postoj viac ako predvolebný trik, sa ešte len uvidí.

Navrhovaná schéma na riešenie migračnej krízy odráža plán britského premiéra poslať žiadateľov o azyl do Rwandy. Manifest EPP hovorí: „Chceme zaviesť koncept bezpečných tretích krajín. Každý, kto žiada o azyl v EÚ, môže byť tiež prevezený do bezpečnej tretej krajiny a podstúpiť tam azylový proces.

Návrh už vyvolal ostrú kritiku zo strany progresívnych spojencov EPP v Bruseli. „Budeme plne dodržiavať naše záväzky vyplývajúce z práva EÚ a medzinárodného práva. Koncept bezpečnej tretej krajiny nie je nový. Je to už súčasťou práva EÚ,“ poznamenala Ursula von der Leyen na spoločnej tlačovej konferencii s Weberom.

EPP chce zrejme získať späť pravicových voličov. Ale možno to nebude také jednoduché. Od roku 2019 je nelegálne prisťahovalectvo ponechané bez kontroly. Počet neregulárnych vstupov do EÚ prudko vzrástol – a tým aj prípady násilia a nepokojov, ktoré majú vážny dosah na ľudí.

Podľa Eurostatu bolo v roku 2022 v členských štátoch EÚ vydaných takmer 3,7 milióna nových povolení na pobyt – bez započítania prílevu z Ukrajiny – v porovnaní s 2,9 miliónmi v roku 2021. Prišlo 875 000 nových žiadostí o azyl, stále bez započítania Ukrajincov, čo je nárast o 52 percent do roku 2021 a 38 percent v porovnaní s rokom 2019.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) bolo do novembra 2023 zaznamenaných 264 000 nelegálnych vstupov do EÚ v porovnaní s takmer 190 000 v roku 2022 a 150 000 v roku 2021.

Čísla štatistík sú ešte vyššie: v roku 2021 ich bolo hlásených viac ako 200 000, čo je najviac od roku 2017, keď ich bolo viac ako 204 000. A v roku 2022 vzrástli na 331 550 – čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2019.

Do Európy prúdia ľudia z Afriky, Blízkeho východu a Strednej Ázie, väčšinou mladí muži. Mnohí z nich nemajú v úmysle byť asimilovaní do západnej liberálnej kultúry, zatiaľ čo žijú zo sociálnych dávok a dávok. Problémom sa stalo aj islamistické násilie, ktoré sa zameriava na kresťanov a Židov, najmä po vojne v Gaze.

Ako súčasť establišmentu EÚ EĽS doteraz nielenže nedokázala ochrániť európske spoločnosti pred votrelcami, ktorí nie sú skutočnými utečencami, ale tiež podporila ich prílev a prenasledovala vlády, ktoré si neželajú prijať ilegálnov. Takže jej zmena politiky o jedenástej hodine pred európskymi voľbami nie je presvedčivá.

Na druhej strane, aj keď to určite nie je zmena názoru v mene EPP, skupina možno zvažuje svoje možnosti pred hlasovaním v roku 2024, kde sa očakáva, že pravica bude silnejšia ako kedykoľvek predtým. A v tomto kontexte dáva zmysel jej nový tvrdý postoj voči nelegálnej migrácii.

„Politika Rwandy“ EPP by mohla byť ľahko zrušená, ak bude veľká koalícia aj po júni životaschopná. Ak nie, malo by sa to hodiť pri zbližovaní s konzervatívcami. Všetko je to o taktike, nie o princípoch a ideológii.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/the-epp-is-now-talking-tough-on-migration-as-they-seek-to-head-off-a-populist-revolt-at-the-european-elections-with-ursula-von-der-leyens-record-dont-believe-them/