Von der Leyenovej väčšina v EÚ

Von der Leyenovej väčšina v EÚ

Von der Leyenovej väčšina v EÚ 620 330 Doktor

Von der Leyenovej väčšina v Európskom parlamente na ostrie noža

Očakávaná strata piatich kresiel v rámci Von der Leyenovej Európskej ľudovej strany by mohla znamenať, že tri parlamentné skupiny, ktoré ju podporujú, budú zastupovať 56 percent snemovne, čo je pokles oproti 60 percentám v súčasnom volebnom období.

Podpora Ursuly von der Leyenovej v Európskom parlamente je teraz na ostrí noža, pričom nové prieskumy predpovedajú, že nadchádzajúce voľby do EÚ spôsobia zmätok v jej krehkej podpornej základni. (EPA-EFE/FEHIM DEMIR)

Podpora predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v Európskom parlamente je teraz na ostrí noža, pričom nové prieskumy predpovedajú, že nadchádzajúce parlamentné voľby spôsobia zmätok v jej krehkej podpornej základni.

Podľa prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy tri zo strán, ktoré ju podporujú, utrpia vo voľbách značné straty, pričom podpora namiesto toho zaplaví populistickú pravicu.

Vedci odhadli, že skupina Liberal Renew stratí v nadchádzajúcich voľbách v júni 16 kresiel, zatiaľ čo ľavicová skupina Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) zaznamená pokles počtu zástupcov o 10.

V kombinácii s očakávanou stratou piatich kresiel v rámci Von der Leyenovej vlastnej Európskej ľudovej strany sa očakáva, že krehká aliancia pozostávajúca z troch skupín v parlamente bude zastupovať 56 percent snemovne, čo je pokles zo 60 percent v tomto volebnom období.

Na rozdiel od toho sa očakáva, že obe populistické aliancie v parlamente zvýšia svoj podiel kresiel, spolu s Európskimi konzervatívcami a reformisti ktorit by mali zvýšiť počet o ďalších 18 členov.

Očakáva sa, že Identita a demokracia zažije prudký nárast podpory, pričom po nadchádzajúcom hlasovaní bude mať ďalších 40 kresiel.

„Zistenia našej novej štúdie naznačujú, že zloženie Európskeho parlamentu sa v tohtoročných voľbách výrazne posunie doprava,“ povedal spoluautor správy Dr Kevin Cunningham.

Dodal, že presun moci pravdepodobne sťaží nadchádzajúcej EK presadzovanie jej progresívnej agendy, akou je Európska zelená dohoda.

Takýto očakávaný posun v politickej podpory môže Von der Leyenovej tiež sťažiť cestu k opätovnému vymenovaniu.

Zatiaľ čo doteraz nepovedala, že chce tento rok opäť kandidovať, väčšina odborníkov od nej očakáva, že sa pokúsi udržať si vedúcu pozíciu.

To by si vyžadovalo schválenie novým Európskym parlamentom, čo sa môže ukázať ako zložitejšie, keďže podpora nemeckej političky klesá.

Von der Leyenová bola zvolená v roku 2019 s tesným rozdielom, čo si vyžadovalo podporu skupiny EPP, S&D a Renew, na to aby bola vymenovaná do funkcie.

Niektoré podozrivé okolnosti v rámci S&D na poslednú chvíľu počas tajného hlasovania znamenali menšiu podporu, ako sa očakávalo. Bolo cítiť, že neutrálne sily v parlamente ju posunuli len o deväť hlasov nad 374, ktoré potrebovala na zvolenie.

Ak sa takéto okolnosti vyskytnú znova, v roku 2024 budú pravdepodobne ešte nákladnejšie, pretože koalícia von der Leyenovej by mala problém fungovať s podporou o 31 kresiel menej ako dnes má.

Alternatívny scenár zahŕňa vytvorenie koalície absolútnej väčšiny so stranami pravice.

Zatiaľ čo takáto aliancia by bola pravdepodobne technicky uskutočniteľná neskôr v tomto roku, odborníci už predpovedali, že EPP nebude ochotná spolupracovať s tými, ktorí sú tvrdou pravicou.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/von-der-leyens-european-parliament-support-on-a-knife-edge/