Uniknutý manifest EPP sľubuje kyberbrigádu EÚ

Uniknutý manifest EPP sľubuje kyberbrigádu EÚ

Uniknutý manifest EPP sľubuje kyberbrigádu EÚ 620 330 Doktor

Uniknutý manifest EPP sľubuje „kybernetickú brigádu“ EÚ

Stredopravá Európska ľudová strana (EPP) sľubuje vytvorenie „kyberbrigády“ Európskej únie.

Stalo sa tak pred európskymi voľbami v roku 2024, keď „politické rodiny“ kontinentu bojujú o kontrolu nad Európskym parlamentom a tým aj nad budúcou Európskou komisiou.

Strategická iniciatíva vytvoriť v priebehu nasledujúcich dvoch rokov najmodernejšiu európsku kybernetickú brigádu je súčasťou uniknutého návrhu volebného programu EPP.

Nová brigáda bude pravdepodobne pracovať v uniforme, uviedol jeden z vysokopostavených zdrojov v EPP pod podmienkou zachovania anonymity.

„Pôsobili by vo vojenskej funkcii, boli by to muži a ženy v uniformách,“ uviedol zdroj.

„S najväčšou pravdepodobnosťou nejde o európsku uniformu ako Frontex, ale o brigádu rôznych expertov na kybernetickú bezpečnosť z armád rôznych členských štátov, ktorí by nosili uniformy svojich krajín.

Podľa skoršej uniknutej verzie manifestu je Európska kybernetická brigáda zameraná na zabezpečenie „pripravenosti a odolnosti“ Európy tvárou v tvár tomu, čo manifest uvádza ako rastúcu vlnu „kybernetických hrozieb“.

„Do dvoch rokov zriadime Európsku kybernetickú brigádu, aby sme zabezpečili, že Európa bude schopná zmariť kybernetické útoky,“ uvádza sa v dokumente.

Iniciatíva využíva „proaktívny“ prístup ku kybernetickej bezpečnosti, pričom uznáva, čo mnohí považujú za narastajúce výzvy, ktoré prináša digitálna revolúcia.

Nový manifest EPP sa výrazne zameriava na bezpečnosť, čo niektorí pozorovatelia a rivali politickej skupiny kritizovali ako jej „posun doprava“.

Vízia EPP presahuje digitálnu sféru. Manifest načrtáva plány na riešenie výziev, akými sú zabezpečenie hraníc proti nelegálnej migrácii a boj proti terorizmu a organizovanému zločinu.

„Nechceme ponechať žiadny priestor pre teroristov a organizovaný zločin v našej Európe,“ uvádza sa v ňom, pričom sa zdôrazňuje záväzok „rozsiahleho rozšírenia“ Europolu a posilnenia medzinárodnej spolupráce v boji proti takýmto hrozbám.

Ak by sa takéto návrhy dali interpretovať ako posun doprava, prístup sa stále javí ako veľmi eurofederalistický, keďže jeho cieľom je rozšíriť inštitúcie na úrovni EÚ a zamerané na Brusel.

Cieľom EĽS je strojnásobiť počet zamestnancov agentúry Frontex na 30 000 a premeniť ju na „robustnú“ divíziu pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá je zjavne navrhnutá tak, aby „efektívnejšie chránila vonkajšie hranice Európy“.

Okrem toho si EĽS predstavuje „silnú Európu, ktorá hovorí jedným hlasom“ na medzinárodnej scéne.

Na dosiahnutie tohto cieľa sa v programovom vyhlásení navrhuje nahradiť princíp jednomyseľnosti v rozhodnutiach o zahraničnej a obrannej politike hlasovaním kvalifikovanou väčšinou.

Politická skupina verí, že to Európe umožní „rýchlo reagovať“ na medzinárodné krízy a efektívne presadzovať svoje zahraničnopolitické ciele.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/leaked-epp-manifesto-promises-eu-cyber-brigade/