Bukurešť v tretí deň protestov farmárov a kamionistov

Bukurešť v tretí deň protestov farmárov a kamionistov

Bukurešť v tretí deň protestov farmárov a kamionistov 620 330 Doktor

Bukurešť v tretí deň protestov obliehajú nahnevaní farmári a kamionisti

Veľké protesty farmárov a kamionistov vstúpili do tretieho dňa v Rumunsku, pričom demonštranti prelomili policajné blokády v Bukurešti.

Napätie eskalovalo na príjazdových cestách do Bukurešti, keď demonštranti 12. januára paralyzovali dopravu vlastnými cestnými blokádami.

Desiatky kamiónov zastavili dopravu, čo spôsobilo chaos na okružnej diaľnici hlavného mesta, zatiaľ čo v čase písania tohto článku smerovali do hlavného mesta ďalšie.

Minister vnútra Cătălin Predoiu opísal situáciu ako „odvíjajúcu sa s malým napätím, ale v poriadku, pokojne a pod kontrolou“.

Minister poľnohospodárstva Florin-Ionuț Barbu povedal, že od protestujúcich farmárov nedostal žiadnu správu: „V súčasnosti na ministerstvo poľnohospodárstva nikto neprišiel, žiadny vyjednávací tím.

Niektoré internetové zdroje tvrdili, že ministri poľnohospodárstva a dopravy vyslali svojich poradcov, aby rokovali s demonštrantmi.

Protest, ktorý sa začal 10. januára, zahŕňa požiadavky vodičov dopravy a farmárov v súvislosti s otázkami vrátane kontroly toku ukrajinského obilia a poľnohospodárskych produktov.

Chcú tiež upozorniť na niekoľko problémov, ktoré podľa nich poškodzujú sektory poľnohospodárstva a dopravy, ako sú „neefektívne, oneskorené hraničné kontroly“ a dane pre vodičov nákladných áut. Chcú tiež opatrenia na ochranu rumunského poľnohospodárstva pred „zahraničnými investormi“.

Ako hlavný problém sa uvádza aj prudko rastúce poistné.

Ako už bolo uvedené v Bruselskom signáli, rumunský poistný trh je v chaose kvôli tomu, čo niektorí v médiách tvrdili, je správanie vlády narúšajúce hospodársku súťaž.

Zdá sa, že orgány dohľadu Európskej únie nemajú záujem, čo ešte viac zvyšuje hnev demonštrantov.

Bukurešťská radnica dostala žiadosť o uskutočnenie protestov, no úradníci ju považovali za neplatnú s odvolaním sa na nedostatok konkrétnych informácií.

“Podáva ho fyzická osoba. Časový interval, počet ľudí, ktorí sa chcú zúčastniť, trasu, ktorou chcú ísť, ani organizácie, ktoré zastupujú, nie sú určené,“ informovala radnica.

Demonštranti s množstvom traktorov a nákladných áut sa naďalej zhromažďujú pri vchode do hlavného mesta v Afumați. Alex Perțea, zástupca, uviedol: „Preskupujeme sa, aby sme pokračovali v našom proteste.

„Ako miesto nie sme veľmi rozhodnutí o smere z tohto bodu. Zatiaľ sa preskupujeme. Sme v oblasti Afumați, hneď pri vchode, na pásovej ceste.“

Mimoriadne zasadnutie na radnici v Bukurešti bolo naplánované na riešenie protestnej situácie, ktorá zostáva plynulá.

Vzhľadom na to, že patová situácia pokračuje, úrady zostávajú v stave najvyššej pohotovosti, pričom sa snažia nájsť krehkú rovnováhu medzi právom občanov na protest a potrebou udržiavať verejný poriadok.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/bucharest-under-siege-by-angry-farmers-and-truckers-on-third-day-of-protests/