Bizár od susedov alias kultúrne obohatenie

Bizár od susedov alias kultúrne obohatenie

Bizár od susedov alias kultúrne obohatenie 620 330 Doktor

Požiar v azylových priestoroch: hasičky museli byť chránené

Čo je veľa, to je veľa: Keď došlo k požiaru v dome žiadateľov o azyl v Steyreggu (Horné Rakúsko), obyvatelia tancovali okolo miesta požiaru, bránili záchranným službám a útočili na pomocníčky. Hasičky museli byť „ukryté“ medzi hasičskými autami.

Keby situaciu takto samo nepísalo vedenie hasičov na svojej facebookovej stránke, udalosti by sa len ťažko dalo uveriť. Pohotovostné zložky zo Streyreggu opäť museli zasahovať pri požiari v azylovom dome. To, čo sa na mieste stalo, však ešte nezažili ani skúsení manažéri: „…obyvatelia azylového domu tancovali okolo ohniska požiaru a bránili hasičom v nerušenom prístupe k ohnisku požiaru. Po tom, ako vedúci prevádzky, hlavný požiarny inšpektor Rudolf Breuer a veliteľ oddielu Urfahr hasičský zbor, hasičský dôstojník Christian Breuer, vystúpili zo zásahových vozidiel, aby preskúmali situáciu, boli masívne obťažovaní žiadateľmi o azyl a boli im bránené v práci,“ píše sa v správe hasičského zboru.

Musela prísť polícia

Hasiči nevideli inú možnosť, ako požiadať o podporu políciu. Žiadatelia o azyl kričali, obťažovali záchranné zložky a začali na nich útočiť. Neuveriteľné: Sedem hliadok vrátane špeciálnych jednotiek a psovodov so služobnými psami sa muselo urýchlene dostaviť, aby dostali situáciu pod kontrolu.

Ale najhoršia vec: Z obavy o svoje kolegyne museli velitelia hasičských zborov vydať rozkaz „skryť“ ženy medzi hasičskými autami, aby ich ochránili.

Keďže žiadatelia o azyl potom dokonca vyšli na koľaje neďalekej Summerauerbahn, museli ju uzavrieť aj železničnú trať. Operácia skončila okolo polnoci. Hasičský zbor sa vzdialil – v sprievode polície.

FPÖ vyzýva ministra vnútra Karnera, aby konal

FPÖ ostro kritizovala konanie žiadateľov o azyl: „Tento incident opäť ukazuje, že rešpekt a pohostinnosť sú obojsmerná ulica. Každý, kto takto zneužije našu pohostinnosť, stratil právo na pobyt. Vrcholom neúcty k hostiteľskej spoločnosti je, keď brzdíte záchranné služby. Tieto incidenty sú neprijateľné a ohrozujú životy. Teraz to musí mať konečne tvrdé následky. Minister vnútra by sa mal postupne prebúdzať zo zimného spánku a účinne chrániť naše pohotovostné zložky pred takýmito podmienkami,“ uviedol štátny tajomník a hovorca bezpečnosti Michael Gruber.

Zdroj: https://exxpress.at/brand-in-asylquartier-feuerwehrfrauen-mussten-geschuetzt-werden/