Kultúrne obohatenie – tvrdé slová od Polstera

Kultúrne obohatenie – tvrdé slová od Polstera

Kultúrne obohatenie – tvrdé slová od Polstera 620 330 Doktor

„Už takmer nepočuť žiadne nemecké slovo“

Štvrť Favoriten sa v priebehu rokov stala problémovou oblasťou.
TOBIAS STEINMAURER / APA / picturedesk.com (obrázok symbolu)

Najnovší vývoj v štvrti Favoriten, vo Viedni znepokojuje aj legendu ÖFB Toniho Polstera. Teraz 60-ročný Viedenčan nachádza jasné slová.

Zóna bez zbraní na námestí Reumannplatz, vyhlásená po nedávnych násilnostiach vo Viedni-Favoritene, oficiálne vstúpila do platnosti počas veľkonočného víkendu a pokrýva desiatky blokov na oboch stranách Favoritenstrasse až po južnú stranu hlavnej železničnej stanice. Opatrenie je účinné od Bielej soboty od 8:00.

Ako sa možno v nariadení dočítať, zóna zákazu zbraní má zabrániť nebezpečným útokom na život, zdravie či majetok. V zóne zákazu zbraní sú zakázané nielen zbrane, ale aj iné nebezpečné predmety – t.j. čokoľvek, čo môže byť použité na páchanie násilia na ľuďoch alebo majetku.

Neexistuje však absolútny zákaz vstupu do zóny zákazu zbraní s nebezpečnými predmetmi. Nositeľ takéhoto predmetu však musí byť schopný „poskytnúť zrozumiteľný a zákonne vyhovujúci dôvod na jeho nosenie“, napríklad na výkon svojho povolania.

Drogy, násilie, znásilnenia

Mestom poskytnuté „kancelárske“ nákladné autá, ktoré majú policajný dizajn, „sú obsadené zamestnancami mesta Viedeň, najmä Úradu pre mimoriadne opatrenia a viedenskej polície,“ vysvetlil nedávno primátor Michael Ludwig (SPÖ) na prezentácii o hod. Reumannplatz.

Táto a druhá mobilná kancelária bude otvorená do 6. apríla 2024. „Od 17:00 do 23:00 by tu mala byť možnosť vstúpiť do dialógu s cieľom prijať akékoľvek opatrenia z pohľadu polície alebo inštitúcií mesta,“ povedal primátor.

V priebehu rokov sa Favoriten stal skutočnou problémovou oblasťou. 10. viedenský obvod je známy obchodovaním s drogami, násilnými činmi a znásilneniami. V žiadnom inom okrese hlavného mesta sa trestné činy nevyskytujú častejšie.

„Nezostalo takmer žiadne nemecké slovo”

Niekto, kto vyrastal v Favoriten, je Toni Polster! Legenda rakúskeho futbalu dodnes rada chodí do zmrzlinárne Tichy na Reumannplatz, ale: „Keď idem sem tam do Tichy, a chodím tam rád, vyrastal som tam, je to tak, že sotva pocuť nejaké nemecké slovo. „“Myslím, že je to škoda!“ Náš jazyk a náš dialekt sa nesmú stratiť, vysvetlil 95-násobný bývalý reprezentant. Podľa Polstera musíme začať od detí, aby sme predišli aktom násilia. Pretože: „Deti sú naša budúcnosť,“ objasňuje bývalý futbalista.
V každom prípade Polsterova kritika v súčasnosti vyvoláva veľa diskusií – vrátane komentárov na „Heute.at“. Malý úryvok:
Absolútne pravda, v Rakúsku, je úradným jazykom nemčina. Tento vývoj je tu veľmi smutný, naša politika zašla ďaleko, ale sa začína sa to obsadzovaním pracovných miest… Vyvesovanie vlajky sa stáva štátnym sviatkom a náš prezident má prejavy, ale skutočné hodnoty už neexistujú, doslova sme predali našu krajinu a vzdali sa toho, čo má prísť, a ja to už nezažijem, chvalabohu, už potom nebude existovať ani to meno krajiny,“ Ak každý môže aj naďalej všetkých sem navoziť, keď sa ani nedá dokázať, či vôbec patria do rodiny.“

„Neobviňujte deti, obviňujte ich rodičov, to nám hovoríte.“

„Toni hovorí to, čo si väčšina ľudí myslí.“

„Včera som bol opäť v tejto štvrti a cítil som sa skľučujúco! Zápach je tam strašný, atmosféra ponurá! Bohužiaľ sú tam len turecké a arabské miesta (s výnimkou Tichy, lekárne a kaderníctva) (tie sú tiež inzerované v arabčine)! Cítil som sa tam čudne! Centrálna poloha 10. okresu degeneruje! Neprekvapuje ma, že tu neexistujú európske hodnoty a spôsoby života!“

„Nezačínajte s deťmi, ale s ich rodičmi, inak je to zbytočná námaha.“

K veci

Legenda ÖFB Toni Polster vyjadruje obavy z nedávnych násilných činov vo Viedni, štvrť Favoriten a zdôrazňuje, že bezpečnostné opatrenia proti zbraniam na námestí Reumannplatz sú drastické.
Opatrenia sa týkajú desiatok mestských blokov a budú platiť nepretržite do konca júna, zatiaľ čo Polster zdôrazňuje dôležitosť zachovania nemeckého jazyka a dialektu a potrebu začať s deťmi, aby sa predišlo násilným činom.

Zdroj: https://www.heute.at/s/man-versteht-fast-kein-deutsches-wort-mehr-120028509