Milei zložil prísahu a zmenil kurz

Milei zložil prísahu a zmenil kurz

Milei zložil prísahu a zmenil kurz 620 330 Doktor

Šéfom centrálnej banky sa stáva bývalý bankár z Deutsche Bank, klimatická dohoda zostáva v platnosti a len polovica ministerstiev je zrušená. Prvé dni Argentíny pod vedením Javiera Mileia.

Kľúčovou súčasťou kampane Javiera Mileia a dôvodom jeho vzostupu k sláve bola jeho zásadná kritika klimatickej politiky. „Klimatická kríza“ je veľký „podvod“ – samozrejme od „socialistov“. Oznámil, že odstúpi od parížskej klimatickej dohody. Ten ale tento plán, ako aj iné zámery zmenil.

Žiadne doláre

Počas predvolebnej kampane excentrický Milei vyhlásil: „Všetci títo politici, ktorí obviňujú ľudí zo zmeny klímy, sa mýlia a chcú len zbierať peniaze na financovanie socialistických idiotov, ktorí píšu do štvrtotriednych novín.“ Parížska klimatická dohoda by preto bola „pretlačením cudzích pravidiel“.  Chcel tento pakt opustiť, potom by Argentína bola po Sýrii druhou krajinou, ktorá pakt neuznáva. Bol to Milei-ho ústredný volebný sľub.

Nebude zatvorená ani centrálna banka, takže dolár sa zatiaľ nezavedie. Ale Milei má pre centrálnu banku pripraveného nového guvernéra: bankára z Deutsche Bank.

Santiago Bausili bol naposledy partnerom v Anker, poradenskej firme so sídlom v Buenos Aires, spolu s novým ministrom hospodárstva Caputom. Predtým pracoval v Deutsche Bank ako riaditeľ vlastných dlhopisových emisií , najskôr v New Yorku a potom v Buenos Aires. Kontroverzná Deutsche Bank ale nebola jeho prvou zastávkou. V JPMorgan sa viac ako desať rokov zameriaval na kapitálové trhy a marketing derivátov v Argentíne, Čile a Peru.

Pozorovatelia očakávajú, že Milei sa odpúta od úzkej spolupráce s Ruskom a Čínou. Zelenského návštevu na inaugurácii možno vnímať ako jasné znamenie. Hoci reforma dolárovej meny z politických dôvodov jednoducho nie je možná (Argentína nemá dostatok dolárov), krajinu pravdepodobne čaká vlna privatizácie.

Kapitál pravdepodobne pohltí oblasti od vzdelávania po zdravotníctvo. „Našťastie“ spoločnosti ako Alphabet (Google) majú teraz svoje projekty vo všetkých oblastiach: nazýva sa to „šoková terapia“. V pondelok oznámil Milei občanom privatizáciu ropného gigantu YPG a rovnako aj verejnoprávych médií. Ale to by mohol byť len začiatok.

Zdá sa, že Klaus Schwab stále nie je spokojný. Varuje pred libertariánskymi nováčikmi: „Existuje – samozrejme – antisystém, nazýva sa to libertarianizmus, čo znamená zbúranie všetkého, čo vytvára akékoľvek vládne zásahy do súkromného života.“

Dokonalo odhaľujúce Schwabovo vysvetlenie. Jasnejšie nemohol povedať, že „Svetové ekonomické fórum“ tu nie je  kvôli ekonomickym otázkam. WEF teraz znamená politiku a vládu oligarchie. Bojuje za klimatický feudalizmus.

Ale príklad Milei čoskoro ukázal, že štát nemožno jednoducho rozpustiť. Ak sa nekontrolovane rozloží, vládnuca trieda sa jednoducho chopí „investičných príležitostí“, ktoré sa uvoľnili. Takmer ideálne pre nový feudalizmus. Občania sú potom úplne otvorene vydaní na milosť a nemilosť korporáciám.

Čo vlastne Milei zrealizoval: Zavrel takmer viac ako polovicu ministerstiev. Mnohé agendy však boli presunuté na zvyšné ministerstvá. Nové superministerstvo „ľudského kapitálu“ teraz zahŕňa predchádzajúce ministerstvá školstva, kultúry, práce a sociálneho rozvoja, ako aj ženy, rod a diverzitu. Ministerstvo zdravotníctva rozpustené nebolo – tiež v rozpore s tým, čo bolo avizované.

Zdroj: https://tkp.at/2023/12/12/milei-angelobt-und-kurs-gewechselt/