Temná stránka honu na lítium

Temná stránka honu na lítium

Temná stránka honu na lítium 620 330 Doktor

Ťažba lítia v Afrike odhaľuje temnú stránku zelenej energie.

Baňa Arcadia v Zimbabwe sa považuje za jeden z najväčších svetových zdrojov tvrdého lítia

Zhon po lítiu v Afrike podnecuje korupciu a poškodzuje miestne komunity a životné prostredie, ukázali vyšetrovania.

V čínskej bani na lítium v Namíbii sa miestni pracovníci už mesiace sťažujú na zlé životné podmienky a nebezpečné pracovné praktiky.

Augustová vyšetrovacia misia odboru baníkov v Namíbii do bane Uis, ktorú prevádzkuje čínska banská spoločnosť Xinfeng Investments, zistila, že miestni zamestnanci bane žijú v malých, horúcich chatrčiach vyrobených z vlnitého plechu a bez riadneho vetrania.

Odbory tiež vyčítali nedostatok súkromia v sanitárnych blokoch, kde sú toalety a sprchy zoradené bez priečok medzi nimi. Naproti tomu čínski robotníci bane majú pohodlné klimatizované izby a slušné kúpeľne.

Odbory tiež kritizovali spoločnosť Xinfeng za to, že neposkytla ochranný odev a nezaistila primerané bezpečnostné opatrenia pre miestnych pracovníkov.

Toto nie je jediná kontroverzia okolo Xinfeng Investments. Nové vyšetrovanie ťažby lítia v Afrike britskou neziskovou organizáciou Global Witness načrtáva obvinenia proti firme, od získania priemyselnej bane v Uis cez úplatkárstvo až po jej rozvoj pomocou povolení určených pre remeselných baníkov.

Rozvoj bane s licenciami v malom rozsahu znamenal, že spoločnosť zaplatila „ohromujúco nízku sumu za prístup“ k ložisku lítia a umožnila jej obísť niektoré environmentálne predpisy, hovorí vyšetrovanie.

Týkajúci sa“ trendu korupcie

Rovnako ako v Namíbii, správa tiež dokumentuje porušovanie ľudských práv, korupciu, vysídľovanie a nebezpečné pracovné praktiky v lítiových baniach v Konžskej demokratickej republike a Zimbabwe .

„Viac desaťročí dozadu, ťažobný sektor v Afrike často zahŕňal korupciu a komunity, ktoré v skutočnosti nedostávajú podiel na zisku,“ povedal Colin Robertson, jeden z autorov správy, hlavný vyšetrovateľ Global Witness. „V sektore lítia sme zistili, že tento trend bude pokračovať. … Je to veľmi znepokojujúce.“

Preteky o lítium

Lítium , nazývané „biele zlato“ revolúcie v oblasti obnoviteľnej energie , je kľúčovou súčasťou nabíjateľných lítium-iónových batérií, ktoré poháňajú všetko od mobilných telefónov po elektrické autá. Takéto batérie sú tiež nevyhnutné na ukladanie energie vyrobenej z čistej energie, ako je slnečná alebo veterná, ak má svet prestať používať fosílne palivá.

Keďže dopyt po elektrických vozidlách prudko vzrástol, zvýšil sa aj dopyt po lítiu

V celosvetovom meradle momentálne dominujú v dodávkach lítia Austrália, Čile a Čína, ktoré spolu vyprodukovali 90 % ľahkého kovu v roku 2022. Ale s približne 5 % svetových zásob lítiovej rudy má Afrika stále obrovský potenciál, z ktorého väčšina je nevyužitá. V súčasnosti iba Zimbabwe a Namíbia vyvážajú lítiovú rudu, zatiaľ čo projekty v krajinách ako Kongo, Mali , Ghana , Nigéria , Rwanda a Etiópia sú v štádiu prieskumu alebo vývoja.

Očakáva sa, že dopyt po kritickom neraste porastie – podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry by mohol do roku 2040 vzrásť štyridsaťnásobne – veľké ekonomiky a medzinárodné spoločnosti sa pretekajú v tom, ako zabezpečiť prístup k lítiu na kontinente.

A mnohé africké národy prijímajú lítiový zhon.

„Minerál budúcnosti“

„Lítium je minerál súčasnosti a budúcnosti,“ povedal nedávno prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.

Zimbabwe, ktoré má najväčšie zásoby lítia v Afrike a celosvetovo je na šiestom mieste, pokiaľ ide o export lítia, zarobilo na neraste za prvých deväť mesiacov roku 2023 209 miliónov dolárov (193 miliónov eur). To je takmer trojnásobok minuloročného zisku.

Juhoafrická krajina spolu s Namíbiou a Tanzániou zakázala vývoz surového alebo nespracovaného lítia, pretože sa snaží získať pridanú hodnotu z ľahkého kovu.

Zimbabwe zakázalo vývoz surového lítia — v tomto závode sa surová drvená ruda spracováva na koncentrát

Zákaz Zimbabwe nie je ani zďaleka vodotesný. Výskum Global Witness zistil, že veľké množstvo lítiovej rudy sa stále vyváža z krajiny kamiónmi.

Okrem toho spoločnosť Zimbabwe Defence Industries, spoločnosť prepojená s armádou, na ktorú sa vzťahujú sankcie USA a EÚ, dostala špeciálnu výnimku na vývoz lítiovej rudy do Číny. Riaditeľ Centra pre správu prírodných zdrojov v Harare Farai Maguwu je týmto vývojom zhrozený.

„Aj keď nevlastnia ani jednu lítiovú baňu,“ povedal pre DW, „dostali povolenie na vývoz.“

Lítium je „prekliatie“

Maguwu je pesimistický v otázke, či ťažba lítia prináša Zimbabwe nejaké výhody.

„Vôbec nie,“ odpovedal. „Ak niečo, toto množstvo lítiových ložísk v súčasnom systéme riadenia je pre krajinu vlastne prekliatím.“

„Krajinu to zničí, pretože neexistujú žiadne systémy, ktoré by zabezpečili, že krajina bude môcť generovať príjmy z výhod v prvom rade hostiteľských komunít, ktoré musia zaplatiť náklady na ťažbu, stratu pôdy, stratu biodiverzity a sociálneho prenikania do ich priestoru“ .

Maguwu uviedol príklad bane Sandawana, kde videť tisíce miestnych obyvateľov vykopávať kov. Začiatkom roku 2023 však baňu údajne prevzali spoločnosti s prepojením na vládnucu stranu a armádu Zimbabwe ZANU-PF.

Vrecia naplnené lítiovou rudou lemujú areál spracovateľského závodu v Goromonzi v Zimbabwe

„Dokonca aj tam, kde sú miestni ľudia schopní ťažiť a predávať legálne, vláda poslala po zuby ozbrojené jednotky, aby ľuďom zabránili v prístupe k lítiu,“ povedal Maguwu.

Problém korupcie v africkom ťažobnom sektore nie je „žiadny“, povedal, ale bol by rád, keby viac západných ťažobných spoločností investovalo do ťažby afrického lítia, pretože sú často viazané prísnejšími environmentálnymi, sociálnymi normami a normami správy a riadenia. praktík.

Strach z čínskeho monopolu

Čína má v Afrike prakticky monopol na ťažbu lítia . Viac ako štyri pätiny, alebo 83 % predpovedaných dodávok lítia v Afrike v tomto desaťročí bude pochádzať z projektov, ktoré aspoň čiastočne vlastnia čínske firmy, odhaduje poradenská spoločnosť Benchmark Mineral Intelligence.

Traja čínski ťažobní giganti získali za posledný rok v Zimbabwe lítiové bane a projekty v hodnote 678 miliónov dolárov.

„Dominancia [ťažby lítia] jednou krajinou môže viesť k nežiaducim efektom, ako je podhodnotenie nerastných zdrojov, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a porušovanie ľudských práv v tomto sektore,“ uvádza sa v nedávnej správe Zimbabwe Environmental Law Association.

Robertson, výskumník Global Witness, vyzval Európsku úniu a Spojené štáty, aby zabezpečili zvýšenú transparentnosť ťažby lítia a väčší dohľad zo strany miestnych aktivistov s cieľom zlepšiť správu vecí verejných a bojovať proti korupcii.
„Nemôže to byť len o tom, že [EÚ a USA] sa snažia zvýšiť svoje vlastné zásoby nerastov,“ povedal.

Pokiaľ ide o Farai Maguwu, zdôraznil, že výnosy z ťažobných projektov sa musia vrátiť späť do komunity, pokiaľ ide o verejné statky, ako sú cesty, zdravotné kliniky a školy.

„Naše nevyťažené aktíva považujeme za náš prírodný kapitál a miestni ľudia, dokonca aj deti, by mali využívať výhody ťažby ich prírodného kapitálu,“ povedal.

Zdroj:  https://www.dw.com/en/lithium-mining-in-africa-reveals-dark-side-of-green-energy/a-67413188