Roman Michelko: Memorandum o porozumení alebo Aká bude nová koalícia?

Roman Michelko: Memorandum o porozumení alebo Aká bude nová koalícia?

Roman Michelko: Memorandum o porozumení alebo Aká bude nová koalícia? 620 330 Mr Hyde

Dnes je už jasné, aký bude formát budúcej koalície. Bude ju tvoriť Smer, Hlas a SNS. Čo je trocha prekvapivé, je pomer rezortov, ktoré budú jednotlivé strany mať. Pomer 7:7:3 jednoznačne zvýhodňuje Hlas, ktorý získal vo voľbách o osem percent menej, ale má paritný počet členov vlády ako jeho silnejší partner.

Dosiahol to predovšetkým vďaka tomu, že druhá strana, teda opozícia, mu dala maximálnu muníciu, aby pri vyjednávaniach uspel. Michal Šimečka hneď povedal, že urobia všetko pre to, aby zastavili Roberta Fica. Najprv prišla neoficiálna a potom aj oficiálna ponuka na post premiéra, aby vzápätí strana SAS zvýšila Pellegriniho váhu tým, že odkázala Šimečkovi, aby mu dal aj vnútro.

Nakoniec vďaka babráctvu opozície získal Peter Pellegrini podstatne viac, než na čo mal nárok. Dobre je však predovšetkým to, že vznikne hodnotovo a programovo blízka koalícia, ktorá nebude zradou na voličoch, ale posunie Slovensko z pekla diletantizmu a chaosu.

Naopak, druhá alternatíva, teda štvorkoalícia PS, Hlas, KDH a SAS by bola zradou na voličoch a to ako programovou, tak i hodnotovou. Strany Hlas a SAS sú na opačnom konci ohľadom ekonomiky a silného, resp. slabého štátu, KDH je zase na opačnom hodnotovom poli ako Progresívne Slovensko.

Vratkosť štvorkoalície by bola zakódovaná, takpovediac, už v jej genetickom kóde. No a keď k tomu všetkému prirátame fenomén Sulík, teda permanentný povaľovač vlád, šanca, že by sa táto koalície dožila štyroch rokov, sa limitne blíži nule.

Nová vláda sa však bude musieť vysporiadať aj s aktivistickou prezidentkou. Je možné, že sa pokúsi niektoré nominácie premiéra vetovať, na čo, samozrejme, nemá ústavné kompetencie, ale skúsiť to môže. Je tak možné, že bude čeliť ústavným žalobám, ale jej blokácia istých osôb môže byť aspoň dočasne úspešná.

No a v neposlednom rade je pred novou vládou nastolenie právneho štátu. Štefan Hamran pochopil, že definitívne skončil. Človek, ktorý fatálne zlyhal pri výberovom konaní, sa policajným prezidentom stal len vďaka lex Hamran. Prišiel a mal urobiť špinavú prácu ako poslušný kôň tých najskompromitovanejších politických síl. Dnes vie, že jeho hra vabank skončila. Ľudia z jeho partie sa pokúšajú pozametať stopy, ale už sa im to asi, a v to treba dúfať, nepodarí. Inštalácia obvineného a trestne stíhaného Pavla Ďurku na vysokú pozíciu na inšpekcii mala jediný cieľ: zničiť dôkazy, ktorá ľudí z NAKA, tzv. čurillovcov usvedčovali z hrubých nezákonností. Zdá sa, že na to je len jediný liek: obnovenie vyšetrovacieho tímu Oblúk a plná podpora majorky Diany Santusovej, ktorá privedie čierne ovce z policajného zboru až k spravodlivému súdu.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=S6DIJNrb_2c