Zelený kolonializmus

Zelený kolonializmus

Zelený kolonializmus 620 330 Doktor

Lítiová baňa v Nevade vedie k obvineniam zo „zeleného kolonializmu“.

Vo výšinách nevadskej púšte, neďaleko oregonskej hranice leží obrovské ložisko lítia, kovu, ktorý je nevyhnutný pri výrobe batérií pre elektromobily.

Predpokladá sa, že oblasť okolo Thacker Pass v Nevadskej púšti obsahuje najväčšie ložiská lítia v USA

Prezident Joe Biden ho chce dostať zo zeme. Jeho ťažba však rozdeľuje komunity, ktoré sú zvyčajne na rovnakej strane politických argumentov.

Environmentalisti a domorodci sa nevedia zhodnúť na tom, či by mala byť táto honba na  „biele zlato“ podporovaná alebo ostro odsúdená.

„Celá environmentálna komunita je v tejto veci rozdelená,“ hovorí Glen Miller, ktorý bol členom rady miestnej environmentálnej charity Great Basin Resource Watch, ktorá je proti ťažbe.

V marci sa bagre presťahovali do úžasnej,  krásnej oblasti zvanej Thacker Pass,  (1 219 m.n.m). Tvorila ho starodávna sopka a má palinou porastené údolia, lemované pustými vrcholkami hôr.

Po rokoch právnych bojov Lithium Americas konečne vyhrala spor o ťažbu v tejto oblasti.

Biden výslovne povedal, že chce, aby USA boli svetovým lídrom v oblasti elektromobilov – a chce, aby sa lítium, ktoré je kľúčom k ich ťažbe, ťažilo v USA.

Minulý rok povedal, že Amerika musí dovážať „takmer 100 %“ svojho lítia z krajín ako Austrália, Čile a Čína.

Niektorí ekológovia však tvrdia, že ťažba väčšieho množstva lítia je nesprávny prístup.

Rozdelené názory

„Ťažobné operácie sú v skutočnosti veľmi škodlivé pre životné prostredie. A musíme byť veľmi opatrní, pri Tom, ako tieto veci povoľujeme,“ hovorí John Hadder, riaditeľ Great Basin Resource Watch.

„Dopyt po mineráloch môžeme znížiť jednoduchou zmenou návykov. Jedna vec, ktorá ma skutočne znepokojuje, je, že strácame príležitosť robiť iné veci na riešenie klimatických zmien,“ hovorí.

Baňa vytvorila trhliny v skupine pána Haddera.

Pán Miller odstúpil z jej predstavenstva minulý rok po tom, čo vystúpil na podporu bane.

„Len si myslím, že zmena klímy je taká dôležitá a lítium je také dôležité pre elektrifikáciu dopravného priemyslu,“ hovorí.

James Clayton (vľavo) sa rozpráva s Timom Crowleym

Pán Miller je bývalý akademik na University of Nevada. Niektoré z jeho výskumu boli čiastočne financované Lithium Americas, ale popiera, že by to malo niečo spoločné s jeho postojom k bani.

„Niektorí ekológovia povedia, že by sme mali jazdiť menej, nemali by sme používať nič, čo by od nás vyžadovalo vytiahnuť tieto kovy. Nikto to neurobí,“ hovorí.

Tim Crowley, viceprezident pre vládne záležitosti v Lithium Americas, hovorí, že sa považuje za environmentalistu.

Posledné dve desaťročia bol obhajcom baníctva v Nevade – a s ekológmi, ktorí sú proti banským projektom, bol v mnohých sporoch.

A rozdelenie spoločnosti sa netýka výlučne environmentalistov.

„Malo by to byť historické miesto“

Sentinel Rock niektorí miestni prezývajú Bradavková skala pre jej nezvyčajný tvar. Každý rok sem prichádza skupina s názvom The People of the Red Mountain, aby si pripomenula svojich predkov – o ktorých sa hovorí, že boli zavraždení v Thacker Pass.

Kmene Shoshone-Bannock a Paiute veria, že táto oblasť je na mieste zverstva z roku 1865.

„Americká kavaléria prenasledovala ľudí do tejto oblasti práve tu, kde sa v súčasnosti vykopáva baňa. A zmasakrovala ich americká Kalvária,“ hovorí Ka’ila Farrell-Smith, členka The People of the Red Mountain.

„Je to tragédia, malo by to byť historické miesto… žiaľ, korporácie to nepočuli,“ hovorí.

Členovia kmeňa sa zhromažďujú pri Sentinel Rock v Thacker Pass

Členovia kmeňa sa zhromažďujú pri Sentinel Rock v Thacker Pass

Argument znie tak, že hoci pôdu vlastní Úrad pre správu pôdy, kmene tvrdia, že bola ukradnutá miestnym ľuďom, a že miestni členovia by mali rozhodnúť o tom, ako sa bude využívať.

Spoločnosť Lithium Americas tvrdí, že neexistujú dôkazy o tom, že masaker sa odohral na tomto mieste – a súd vyhral.

Pán Crowley tiež poukazuje na to, že niektorí miestni domorodí Američania už pracujú na bani a podporujú projekt – niečo, čo Ka’ila tiež akceptuje.

Ide o neuveriteľne vzdialenú oblasť – dobre platené pracovné miesta sú vzácnosťou.

Ale história kolonializmu pre ľudí ako Ka’ila je stále čerstvá.

Ka’ila Farrell-Smith v Sentinel Rock

Verí, že baňa Thacker Pass je učebnicovým príkladom „zeleného kolonializmu“ – predstavy, že domorodí ľudia sú opäť ignorovaní, tentoraz v mene prevencie klimatických zmien.

„Toto nie sú ľudia, ktorí lietajú po celom svete v lietadlách. Je to nespravodlivé,“ hovorí.

‚Musí tam byť viac‘

Samotná baňa je ešte len v plienkach. Lítium sa tu nebude ťažiť minimálne do roku 2026 – a pôjde do General Motors.

Ľudia z Červenej hory sa teraz obávajú, že táto baňa je len začiatok. Je tu veľa lítia a existuje niekoľko spoločností, ktoré dúfajú, že ho budú ťažiť.

Pán Crowley je celkom otvorený o ambíciách Lithium Americas v tejto oblasti.

„V Spojených štátoch musí byť viac [lítia], ak majú byť sebestačné. Musí tam byť viac, musí tam byť viac rozvoja,“ hovorí.

Ak má pravdu, celú oblasť s ohromujúcou prírodnou krásou by mohli znehodnotiť lítiové bane – a to všetko v mene záchrany planéty.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-67028209