Poľská Konfederacja sa v Európskom parlamente rozdelila medzi patriotov a suverenistov

Poľská Konfederacja sa v Európskom parlamente rozdelila medzi patriotov a suverenistov

Poľská Konfederacja sa v Európskom parlamente rozdelila medzi patriotov a suverenistov 620 330 Doktor

Poľská pravicovo-populistická aliancia Konfederacja sa v Európskom parlamente údajne rozdelila, pričom polovica jej poslancov sa pridala k novej skupine Európa suverénnych národov (ESN), zatiaľ čo iní sa chcú pokúsiť vstúpiť do frakcie Patriots for Europe.

Nová skupina Európa suverénnych národov má začať s 28 poslancami v Európskom parlamente 10. júla, môže potvrdiť Bruselský signál. (Foto: Omar Havana/Getty Images)

Poľská pravicovo-populistická aliancia Konfederacja sa v Európskom parlamente údajne rozdelila, pričom polovica jej poslancov sa pridala k novej skupine Európa suverénnych národov (ESN), zatiaľ čo iní sa chcú pokúsiť vstúpiť do frakcie Patriots for Europe.

Marcin Sypniewski, Stanisław Tyszka a Ewa Zajączkowska-Hernik z frakcie Nowa Nadzieja na voľnom trhu v Konfederacji sa chystajú pripojiť k ESN, o ktorej zasvätení tvrdia, že bude spustená niekedy 10. júla.

Ich kolegovia Tomasz Buczek a Anna Bryłka vraj nie sú spokojní so vstupom do ESN a namiesto toho rokujú s Patriots.

Zdrojom tejto nespokojnosti je údajne Alternatíva pre Nemecko (AfD). Buczek ani Bryłka, ktorí majú byť najväčšou stranou v ESN, vraj nechcú byť v rovnakej skupine.

V rozhovore pre Brussels Signal zdroje z Patriots odmietli potvrdiť, či takéto rozhovory prebiehajú alebo nie. Zdôraznili, že Konfederacja ako aliancia rôznych poľských skupín by sa teoreticky mohla rozdeliť medzi rôzne frakcie EP bez toho, aby to spôsobilo nejaké problémy.

Ak by takéto rokovania zlyhali, zdroje blízke Buczekovi a Bryłkovi uviedli, že pravdepodobne budú sedieť ako nezaradení poslanci – poslanci EP, ktorí nepatria do žiadnej z uznávaných politických skupín.

Predpokladá sa, že Grzegorz Braun, posledný poslanec Európskeho parlamentu za Konfederacju, bude pravdepodobne sedieť ako nezaradený, pričom kontroverzný politik nie je presvedčený, že by aktívne rokoval s jednou z parlamentných skupín EÚ.

Braun zožal medzinárodné odsúdenie po tom, čo koncom minulého roka v poľskom parlamente hasiacim prístrojom zložil menoru – mnohoramenný svietnik používaný v judaizme.

Dokumenty, naznačujú, že skupina ESN začne 10. júla s 28 poslancami z deviatich rôznych krajín, ktorí spĺňajú všetky požiadavky na oficiálne uznanie Európskym parlamentom.

AfD má byť najväčšou stranou v skupine so 14 europoslancami, kým poľská Konfederacja prispeje tromi poslancami.

Medzi ďalšie strany potvrdené ako súčasť novej skupiny patrí španielska Se Acabo La Fiesta (SALF) a bulharská Wasraschdane – obe budú mať v skupine troch členov.

Francúzska Reconquete, Česká sloboda a priama demokracia (SPD), maďarský Mi Hazánk Mozgalom, slovenská Republika a litovská Tautos ir teisingumo sąjunga budú mať v novej parlamentnej frakcii po jednom členovi.

Skupina je momentálne nastavená ako najmenšia v EP, za ľavicou (v súčasnosti má viac ako 45 členov) a zelenými (prvá 50).

Z ESN bude vynechaný Maximilian Krah z AfD, ktorý bol v júni vylúčený z oficiálnej frakcie strany EP.

V rozhovore pre Brussels Signal Krah stále trval na tom, že je „veľmi spokojný“ so zakladaním nového ESN, pričom si nárokuje uznanie za to, že ho „navrhoval a pripravoval roky“.

„S touto skupinou sme dali silu do akcie, ktorá skutočne premení dnešnú EÚ na žiaducu Európu,“ povedal.

„Tento projekt je oveľa dôležitejší ako ja, takže ma vidíte veľmi uvoľneného napriek intrigám proti mne, ktoré nakoniec prekonám.“

Zdroj: Sovereigntests group to launch with 28 MEPs in EU Parliament (brusselssignal.eu)