Belgicko by sa malo rozdeliť vraví flámsky líder

Belgicko by sa malo rozdeliť vraví flámsky líder

Belgicko by sa malo rozdeliť vraví flámsky líder 620 330 Doktor

Líder separatistov Tom Van Grieken hovorí, že chce, aby sa Belgicko rozpustilo a aby sa do piatich rokov od tohtoročných volieb vytvoril nový flámsky štát.

foto tom a justin cez Peter Caddle

Tom Van Grieken, predseda strany Vlaams Belang (Flámsky záujem), povedal pre Brussels Signal , ako plánuje rozdeliť Belgicko. Líder separatistov hovorí, že chce, aby sa Belgicko rozpustilo a aby sa do piatich rokov od tohtoročných volieb vytvoril nový flámsky štát.

„Rozpad“ krajiny je opakujúcou sa témou a Flámska strana vedie najnovšiu kampaň, aby sa pokúsila premeniť to na skutočnosť.

Van Grieken povedal, že nepretržitá decentralizácia belgického štátu, od unitárneho vládnutia k federalizmu, ukazuje, že rozpustenie je nevyhnutné.

Povedal, že očakáva, že celoštátne voľby 9. júna 2024 by mohli byť zlomovým bodom, v ktorom sa tradičné strany „zmenšia“.

Dve flámske nacionalistické strany, Flámsky záujem a N-VA (Nová flámska aliancia), by mohli získať väčšinu vo flámskom parlamente.

Podľa Van Griekena by však jednoduché presadzovanie nezávislosti bolo nesprávnym spôsobom, ako dosiahnuť svoj cieľ.

Namiesto toho navrhuje vyhlásenie flámskej „suverenity“. To by znamenalo, že regionálny flámsky parlament by sa stal „suverénnym“ v každom rozhodnutí, ktoré urobí: teda od belgického federálneho parlamentu.

Flámovia po takomto vyhlásení začnú „rokovania“ s Valónskom, francúzsky hovoriacou južnou časťou Belgicka, povedal.

„Dali by sme im päť rokov… na to, ako rozdeliť krajinu.“ To by sa malo skončiť vyhlásením nezávislosti,“ vyhlásil Van Grieken.

Ubezpečil, že nenastane „chaos“, že sa nebudú diať žiadne „čudné veci“ a „všetko sa bude diať v medzinárodnom rámci“.

Hovoril tiež o „usporiadanom rozdelení“, pričom sa zjavne odvolával na knihu s rovnakým názvom od poslanca za flámsky záujem Gerolfa Annemansa o tejto záležitosti.

Povedal, že cítil, že je lepšie mať „čisté rozdelenie“ a existovať ako „dobrí susedia“, ako zostať „rodinou, ktorá neustále bojuje“.

Podľa jeho scenára by malo dvojjazyčné hlavné mesto Brusel „zostať s Flámskom“. A to aj napriek tomu, že sa mesto vzdialilo od zvyšku Flámska, najmä pokiaľ ide o kultúru a identitu jeho obyvateľov. Technicky je Brusel hlavným mestom Belgicka aj hlavným mestom Flámska.

Líder pravicovej strany poznamenal, že v Európe je veľa hlavných miest s odlišnou identitou, najmä „pokiaľ ide o migráciu“.

„Žiadny Francúz by však nikdy nepovedal: Mali by sme odísť z Paríža,“ dodal.

Aby bol Brusel spokojný, Van Grieken povedal, že je „ochotný“ poskytnúť mestu „špeciálne práva a ochranu“.

Povedal, že to považuje za najlepší scenár pre mesto, pretože iba Flámsko má túžbu a kapacitu financovať svoje ambície, na rozdiel od Valónska alebo dokonca „nezávislého“ Bruselu.

Flámsky záujem sa podľa prieskumov stane po voľbách najväčšou stranou v Belgicku.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť tu.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/belgium-should-be-split-up-heres-how-says-flemish-leader/