Izrael bombardoval ďalšiu školu OSN, útok na Gazu vstúpil do 10. mesiaca

Izrael bombardoval ďalšiu školu OSN, útok na Gazu vstúpil do 10. mesiaca

Izrael bombardoval ďalšiu školu OSN, útok na Gazu vstúpil do 10. mesiaca 620 330 Doktor

„Ďalší deň, ďalšie bombardovanie detí v utečeneckej škole OSN, ďalšia skupina detí zmrzačených na nepoznanie, vysielané naživo pre celý svet.“

Chlapci kontrolujú trosky zrútenej budovy po izraelskom útoku na školu Jaouni, ktorú vedie Organizácia Spojených národov, v centre Gazy 6. júla 2024. (Foto: Eyad Baba/AFP cez Getty Images)

Izraelské sily v sobotu zabili viac ako tucet vysídlených Palestínčanov pri cielenom útoku na školu v centre Gazy, ktorú prevádzkuje Organizácia Spojených národov. Ide o posledný bombový útok na vzdelávacie zariadenie, keď izraelský útok na obliehanú enklávu vstúpil do desiateho mesiaca.

Videozáznam z miesta útoku na školu al-Jaouni v utečeneckom tábore al-Nuseirat v centre Gazy ukazuje kaluže krvi na zemi uprostred trosiek budovy zničenej pri bombardovaní, pri ktorom údajne zahynulo najmenej 16 ľudí a utrpelo zranenia. 75 ďalších, medzi nimi aj deti.

Izraelská armáda potvrdila, že útok vykonala, pričom bez dôkazov tvrdila, že školu využívali agenti Hamasu.

„Ďalší deň, ďalšie bombardovanie detí v utečeneckej škole OSN, ďalšia skupina detí roztrhaných na nepoznanie, vysielané naživo do celého sveta,“ povedal Vincent Wong, odborný asistent na univerzite vo Windsore.

Trita Parsi, výkonná viceprezidentka Quincy Institute for Responsible Statecraft, sa spýtala: „Prečo sme dovolili, aby sa toto stalo normálnym?“

Sobotňajšie bombardovanie al-Jaouni bolo jedným z mnohých útokov, ktoré izraelská armáda podnikla na školy riadené OSN od začiatku posledného útoku na Gazu v októbri po smrtiacom útoku vedenom Hamasom. Minulý mesiac Izrael použil bomby malého priemeru vyrobené v USA pri útoku na školu OSN, pri ktorom zahynulo 14 detí.

Izraelské sily poškodili alebo zničili 80 % škôl v Gaze vrátane všetkých jej univerzít – škoda, ktorá sa bude odrážať po generácie. Experti OSN uviedli, že je „rozumné pýtať sa“, či je Izrael vinný zo „scholasticídy“ definovanej ako „systémové vyhladzovanie vzdelávania prostredníctvom zatýkania, zadržiavania alebo zabíjania učiteľov, študentov a zamestnancov a ničenia vzdelávacej infraštruktúry“. .“

Chandni Desai, odborný asistent na univerzite v Toronte, minulý mesiac v denníku Guardianop poznamenal, že izraelskí vojaci nedávno „podpálili zvyšné časti knižnice univerzity al-Aksá v meste Gaza a odfotografovali sa, ako sedia pred horiacimi knihami. .“

„Podobne sa izraelský vojak nedávno nafilmoval, ako kráča po ruinách univerzity al-Azhar, zosmiešňuje scholasticídu a raduje sa zo zničenia univerzity okupáciou,“ napísal Desai. „Začíname nový semester,“ povedal a dodal: „Nikdy nezačne.“

Teraz, v 10. mesiaci, izraelská vojna v Gaze zabila viac ako 38 000 ľudí a takmer 90 000 zranila, pričom ďalšie desaťtisíce sa domnievajú, že sú uväznené pod ruinami zbombardovaných budov.

Al-Džazíra v nedeľu s odvolaním sa na nemenované zdravotnícke zdroje oznámila, že pri izraelskom bombardovaní v pásme Gazy bolo od úsvitu zabitých najmenej 15 Palestínčanov.

Vlna izraelských útokov prišla uprostred správ o pokroku smerom k možnému prímeriu a dohode o prepustení rukojemníkov. USA, ktoré podporili útok Izraela zbraňami a diplomatickým krytím, označili najnovší návrh Hamasu na prímerie za „prelomový“, ale nie je ani zďaleka jasné, či Izrael prijme podmienky aj napriek masívnym domácim protestom požadujúcim dohodu.

Podľa denníka The New York Times Hamas presadzuje „medzinárodné záruky, že akonáhle dôjde k počiatočnému prímeriu, obe strany budú pokračovať v rokovaniach, kým nedosiahnu konečnú dohodu o ukončení vojny a oslobodení všetkých rukojemníkov, ktorí zostali v Gaze“.

„Hamas chce v skutočnosti zabezpečiť, aby mnoho rukojemníkov neodovzdal len pre Izrael, aby mohol znovu začať vojnu,“ informovali Times s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov. „Izraelskí vyjednávači okamžite odmietli túto požiadavku… Izrael chce možnosť obnoviť boje, ak to bude považovať za potrebné.“

Očakáva sa, že Egypt bude hostiteľom delegácií USA a Izraela na nové kolo rozhovorov o prímerí, ktoré by sa mohlo natiahnuť niekoľko týždňov, keďže izraelská armáda pokračuje v bombardovaní Gazy a hladovaní jej obyvateľov.

Zdroj: Israel Bombs Another UN School as Gaza Assault Enters 10th Month | Common Dreams