Budúcnosť spaľovacích motorov sa môže vyjasniť už o niekoľko dní

Budúcnosť spaľovacích motorov sa môže vyjasniť už o niekoľko dní

Budúcnosť spaľovacích motorov sa môže vyjasniť už o niekoľko dní 620 330 Mr Hyde

Predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi je v EÚ aj po roku 2035 stále reálny. Európski ľudovci, ktorí na zvrátení rozhodnutia z veľkej časti postavili svoj program do nedávnych eurovolieb, môžu už onedlho načrtnúť plán na ich záchranu. Deje sa tak v kontexte všeobecného poklesu elektrooptimizmu v osobnej mobilite.

Ešte v nedávnej minulosti sa zdalo, že Európska únia prejde od roku 2035 v dôsledku zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi veľkou – no nie celkom dobrovoľnou – revolúciou v doprave.

Zákaz však napokon prešiel iba v obmedzenej forme. Pripomeňme, že po uvedenom dátume bude možné registrovať vozidlá so spaľovacími agregátmi, no za predpokladu, že sú plnené uhlíkovo neutrálnymi pohonnými látkami, teda syntetickými palivami.

Mnohé však nasvedčuje tomu, že do platnosti napokon nevstúpi ani tento variant a príde k ďalšiemu oslabovaniu bruselských zelených dogiem.

Už 2. až 5. júla sa totiž v portugalskom meste Cascais stretnú zástupcovia najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, Európskej ľudovej strany (EPP), kde sformulujú svoje požiadavky smerujúce k uvoľneniu pravidiel.

Pripomeňme, že najväčšie slovo v tejto europarlamentnej skupine majú nemeckí stredopraví konzervatívci z CDU/CSU, ktorých predstavitelia sa proti koncu „spaľovákov“ dlhodobo vymedzujú.

„Chceme zrušiť zákaz spaľovacích motorov a zachovať nemeckú špičkovú technológiu spaľovacích motorov a ďalej ju rozvíjať technologicky neutrálnym spôsobom,“ písalo sa v spoločnom manifeste, ktorý strany predstavili v marci pred európskymi voľbami.

Ciest je viacero

Ako vysvetlil portál Euractiv, medzi legislatívnymi možnosťami, o ktorých bude EPP diskutovať, je napríklad takzvaný uhlíkový korekčný faktor – Carbon Correction Factor (CCF). Ak by sa uplatnil, štáty aj automobilky by mohli do nafty a benzínu primiešavať určitý podiel biopalív alebo e-palív, ktoré sa nevyrábajú z ropy, čo by sa započítalo do cieľov znižovania emisií.

To by im umožnilo pokračovať v predaji nových benzínových alebo naftových vozidiel aj po roku 2035, pokiaľ by sa do celkového palivového mixu pridal ekvivalentný objem alternatívnych palív.

Ďalšou možnosťou je zrevidovať povinnosť výrobcov znížiť od roku 2035 emisie nových automobilov len o 90 percent, namiesto 100 percent.

Zákaz bude podľa odborníkov prehodnotený

V podobnom duchu ako politici sa vyjadrujú aj odborníci. Analytická spoločnosť HSBC Global Research napríklad v správe uverejnenej v marci uviedla, že prechod na elektromobilitu sa spomaľuje a že zákaz spaľovacích motorov do roku 2035 bude pravdepodobne prehodnotený.

„Niektorí odborníci sa domnievali, že ciele na rok 2025 nebudú ohrozené, ale zákaz ICE v roku 2035 v EÚ by sa mohol stať obeťou nadchádzajúceho preskúmania v roku 2026,“ uviedla spoločnosť HSBC Research v správe o svojej konferencii o budúcnosti dopravy. ICE je skratka pre anglický pojem „internal combustion engine“, teda motor s vnútorným spaľovaním.

Práve rok 2026 je dátum, v ktorom by sa mohol európsky zákaz revidovať na základe dosiahnutého pokroku.

Pri e-mobilite už neprevláda optimizmus

Informácie o snahe európskych ľudovcov prichádzajú v kontexte nedostatočne rastúcich predajov čisto batériových vozidiel naprieč Európou.

Investičná banka UBS napríklad znížila svoju prognózu predaja elektrických vozidiel v Európe na 8,3 milióna v roku 2030 v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 9,6 milióna.

Investičná spoločnosť Jefferies zas svoju predpoveď predaja elektrických vozidiel nedávno aktualizovala iba na 6,8 milióna v roku 2030 z 8,9 milióna, k čomu dospela v správe zverejnenej koncom minulého roka.

Eufória opadá aj v značkách

Problém si uvedomujú aj producenti, ktorí vo veľkom obmedzujú alebo odkladajú svoje plány súvisiace s prechodom na elektromobilitu. Týka sa to firiem ako Volkswagen, General Motors, Stellantis, Mercedes, Ford, Aston Martin či Jaguar Land Rover.

Niektoré z nich si nenechávajú otvorené iba zadné vrátka, ale priam zadné brány. Finančná riaditeľka Stellantisu Natalie Knightová napríklad nedávno potvrdila, že všetky pripravované elektromobily koncernu si zachovajú možnosť rýchlej integrácie spaľovacieho motora za predpokladu, že si to vyžiadajú trhové podmienky.

„V porovnaní s našimi konkurentmi je to pre nás skvelá príležitosť, že máme multienergetické platformy pre všetky naše produkty,“ skonštatovala Knightová. Podľa nej chce automobilka kráčať na hranici medzi poskytovaním toho, čo spotrebiteľ chce, a vyslaním jasného posolstva, že sa zaviazala k energetickej transformácii.

Veľavravné je aj rozhodnutie „slovenskej“ ľudovej značky Škoda, ktorá čerstvo oznámila, že predĺži výrobu populárnych modelov Fabia, Kamiq a Scala, pričom dôvodom je práve pomalší prechod na elektromobilitu. Tieto autá bude automobilka z koncernu Volkswagen vyrábať do konca desaťročia.

Výroba vyššie postavených modelov Kodiaq, Superb a Octavia bude pokračovať aj po roku 2030, dodal pre český portál Seznam Zprávy šéf Škody Auto Klaus Zellmer. Škodu Superb aktuálne vyrába aj bratislavský Volkswagen.

Občania sú väčšinou proti

prieskume medzi 15-tisíc ľuďmi v Nemecku, Francúzsku a Poľsku zverejnenom v marci bol zákaz spaľovacích motorov hodnotený ako najmenej obľúbené opatrenie v oblasti klímy, aj keď respondenti uviedli, že podporujú politiky na zníženie emisií a chcú ich viac.

V slovenskom prieskume pre televíziu Joj z minulého leta zas takmer 75 percent respondentov uviedlo, že budúca vláda by nemala súhlasiť so zákazom výroby áut so spaľovacími motormi. Opačný názor malo len 18 percent opýtaných.

Tomáš Dugovič / Denník Štandard