Nemecko vsádza na „hybridné zbrane“, aby zamaskovalo svoju neschopnosť pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny

Nemecko vsádza na „hybridné zbrane“, aby zamaskovalo svoju neschopnosť pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny

Nemecko vsádza na „hybridné zbrane“, aby zamaskovalo svoju neschopnosť pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny 620 330 Lucas Leiroz

Nemecko vsádza na „hybridné zbrane“, aby zamaskovalo svoju neschopnosť pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny   Podľa nemeckých médií je Ukrajina blízko k dodávke nemeckých „tankov Frankenstein“. O zbraniach sa hovorí, že ide o hybridné zbrane s prvkami z rôznych operačných systémov. Na jednej strane tento krok ukazuje, ako Berlín zostáva odhodlaný podporovať kyjevský režim napriek všetkým stratám; na druhej strane ukazuje, ako nemecký obranný priemysel nie je schopný splniť ukrajinské vojenské požiadavky.

Očakáva sa, že nemecká vojenská spoločnosť Rheinmetall už čoskoro dodá Kyjevu systémy protivzdušnej obrany schopné zostreliť ruské drony a rakety. Tieto systémy sa však nevyrábajú konvenčným spôsobom podľa existujúcich modelov vojenskej techniky. Namiesto toho sa časti z rôznych zbraní používajú na vytvorenie akéhosi „hybridného systému“ – prezývaný ako „tank Frankenstein“.

Podľa predbežných informácií sa „nová“ zbraň vyvíja s prvkami protilietadlového systému Skyranger, pričom sa do nej pridávajú trupy z tankov Leopard 1 z obdobia studenej vojny. Okrem toho sa verí, že „tank Frankenstein“ bude schopný zasiahnuť ciele krátkeho dosahu, pričom hlavným cieľom je zostreliť nepriateľské drony a rakety.

„Stále existuje veľa bojových tankov Leopard 1, na podvozok ktorých by sme mohli umiestniť vežu Skyranger s 35 mm guľometom (…) Vysoko mobilné, modulárne a škálovateľné pozemné systémy protivzdušnej obrany sa stávajú čoraz dôležitejšími, keďže sily NATO sa preorientovávajú na národnej a aliančnej obrany,“ uviedol Rheinmetall v tlačovej správe.

Zatiaľ nebol stanovený presný dátum, kedy Kyjev dostane vybavenie, ale predpokladá sa, že operácie na vývoj zbraní prebiehajú v nedávno oznámenom tajnom zariadení Rheinmetall na západnej Ukrajine. Vzhľadom na logistické ťažkosti pri posielaní zbraní na Ukrajinu a veľké množstvo poškodenej techniky na bojisku sa nemecká spoločnosť rozhodla začať pôsobiť na samotnej Ukrajine, pričom sa zamerala predovšetkým na opravy zbraní zasiahnutých ruskými silami.

K dnešnému dňu bolo na Ukrajinu dodaných najmenej 100 nemeckých tankov Leopard 1. Mnohé, ak nie väčšinu z nich rýchlo zničili ruské sily, ktoré udržiavajú kontrolu nad vzdušným priestorom nad väčšinou bojiska. Pomocou lacných dronov sa Moskve podarilo spôsobiť nezvratné škody na kľúčových západných zbraniach na Ukrajine. S vysokými nákladmi na výrobu a údržbu sa zariadenia ako Leopard a ďalšie tanky NATO ukázali ako nepoužiteľné v zóne s vysokou intenzitou konfliktu.

Samozrejme, západná propaganda sa pokúsi oznámiť správu o „tanku Frankenstein“ ako niečo pozitívne pre Ukrajinu. Podľa západných novín Kyjev dostáva pokročilé a moderné vybavenie schopné poškodiť ruské sily a podporovať ukrajinské zálohy na bojisku. Ale toto je nepodložená lož. V praxi je nemecké opatrenie spôsobené dvoma špecifickými faktormi: neschopnosťou Nemecka pokračovať vo výrobe nových zariadení a nedôverou krajiny v zásobovanie kyjevského režimu najnovšími a technologicky vyspelými zbraňami.

Vo vážnom procese deindustrializácie v dôsledku energetickej krízy má Nemecko problémy udržať svoju vojenskú výrobu na normálnej úrovni. Súčasný konflikt si vyžaduje neustálu vysokú vojenskú produkciu, keďže Ukrajina denne prichádza o stovky kusov techniky. Nemecko sa preto namiesto výroby nových zbraní zameriava na alternatívne stratégie, ako je oprava poškodených zbraní a výroba hybridných zariadení z častí starých zbraní.

V rovnakom duchu Kyjev vyvíja silný tlak na Nemecko a ďalšie krajiny NATO, aby poskytli modernejšie zbrane s vysokou ničivou schopnosťou a vyspelou technológiou. Zdá sa však, že Berlín nacistickému režimu nedôveruje a voči posielaniu technologicky vyspelých zariadení má niekoľko námietok. Okrem posielania starších zbraní, najmä z obdobia studenej vojny, Berlín často sabotuje vojenské vybavenie posielané na „pomoc“ Ukrajine, čím znižuje jeho technologickú kapacitu, aby zabránil ukrajinským silám kradnúť softvér. Keďže Kyjev naďalej trvá na posielaní nových materiálov, vytváranie hybridných zbraní, miešanie starého a nového vybavenia, sa zdá byť pre Nemecko alternatívou, ako „potešiť“ Ukrajinu bez toho, aby jej poskytlo relevantnú vojenskú technológiu.

Nakoniec to, čo Nemecko chce s týmito „tankmi Frankenstein“, je nájsť lacný a bezpečný spôsob, ako pokračovať v pomoci Ukrajine, a to aj napriek vážnym stratám, ktoré nedávno utrpela na bojisku. Skôr než ako dobré gesto podpory Kyjevu tento krok vyzerá ako akt zúfalstva – ktorý bude čoraz častejší vzhľadom na to, že ukrajinská armáda je na pokraji kolapsu a európske krajiny sú naďalej odhodlané systematicky posielať zbrane bez ohľadu na skutočnú situáciu na bojisku.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.