Von der Leyenová „nie je vítaná“ na summite, kde sa bude diskutovať o jej budúcnosti

Von der Leyenová „nie je vítaná“ na summite, kde sa bude diskutovať o jej budúcnosti

Von der Leyenová „nie je vítaná“ na summite, kde sa bude diskutovať o jej budúcnosti 620 330 Doktor

Väčšina hláv štátov v Európskej únii si neželá prítomnosť predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej počas niektorých diskusií o budúcnosti Európy na neformálnom summite lídrov EÚ 17.

Ursula von der Leyen, členka nemeckej kresťanskej demokracie (CDU) a predsedníčka Európskej komisie, bojuje o svoje politické prežitie. (Foto: Maja Hitij/Getty Images)

Von der Leyen sa vraj chce zúčastniť celého programu v snahe zabezpečiť si druhý päťročný mandát.

Vedúci predstavitelia krajín však údajne chcú o tejto záležitosti slobodne hovoriť a naznačili, že von der Leyenová nie je počas týchto diskusií vítaná.

Niektoré spravodajské médiá už skôr tvrdili, že jej držanie mimo nej bolo „trikom“ predsedu Európskej rady Charlesa Michela, ktorý „dráždi“ členské štáty.

Zasvätenec Rady teraz Bruselskému signálu povedal, že opak bol pravdou.

Úradník mimo záznam uviedol, že Michel hovoril s 23 hlavami štátov a vlád EÚ. Pred neformálnym stretnutím individuálne konzultoval s každým lídrom formát a program procesu výberu zamestnania.

„Tak ako predtým a na základe precedensov, formálni kandidáti opúšťajú miestnosť, keď sa diskutuje alebo rozhoduje o najvyšších funkciách,“ povedal predstaviteľ a poukázal na to, že to bol prípad bývalého predsedu EK Josého Manuela Barrosa, bývalých šéfov Európskej rady Hermana Van Rompuya a Donald Tusk a samotný Michel.

„Veľká väčšina hláv štátov a vlád silne preferuje diskusiu za zatvorenými dverami bez prítomnosti kandidátov, aby sa umožnila úprimná výmena názorov,“ uviedol zdroj.

Insider dodal, že 11. júna veľvyslanci Coreperu – stáli zástupcovia z každej krajiny EÚ – „prevažne povedali, že von der Leyenová nemôže byť v miestnosti, keď diskutujú o menách na vrcholové pozície“.

Technicky povedané, predsedníčka EK má právo byť na summite, keďže je členkou Rady bez hlasovacieho práva.

Kandidáti na pozície v správnych radách alebo na podobné pozície sa často nemôžu zúčastňovať diskusií a rokovaní o vlastných menovaniach v politike aj v biznise.

Cieľom je zabrániť konfliktu záujmov a zabezpečiť integritu rozhodovacieho procesu.

Očakáva sa, že nový predseda EK vzíde z Európskej ľudovej strany vzhľadom na to, že táto skupina zvíťazila v európskych voľbách.

Nie je jasné, či zostanú s von der Leyenovou, ktorá je spojená s kontroverzným Green Dealom.

Stále je tiež zapletená do takzvanej kontroverzie „Pfizergate“ a zostáva vyšetrovaná.

Ďalšími funkciami, ktoré budú obsadené, sú post ministra zahraničných vecí EÚ a predsedu Európskej rady.

Kresťanskí demokrati a socialisti majú v Európskom parlamente najrelatívnejšiu váhu, ale na národnej úrovni sú konzervatívci a nacionalisti čoraz silnejší.

Podľa jedného nemenovaného predstaviteľa citovaného nemeckým spravodajským kanálom Die Welt, ak by von der Leyen trvala na účasti na úplnom summite, niektoré hlavy štátov a vlád by pravdepodobne požadovali, aby ostatní najvyšší kandidáti do európskych volieb, ako napríklad luxemburský Nicolas Schmit zo sociálnych demokratov, tiež vystúpili a prezentovali svoje programy.

Na summite sa zúčastňujú vyjednávači za socialistov nemecký kancelár Olaf Scholz a španielsky premiér Pedro Sánchez, za kresťanských demokratov poľský premiér Donald Tusk a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

O Mitsotakisovi a chorvátskom premiérovi Andrejovi Plenkovićovi sa už hovorilo ako o možných náhradách za von der Leyenovú.

V apríli sa objavila správa, že menší škandál týkajúci sa nemeckého kresťanského demokrata Markusa Piepera, ktorého chcela von der Leyenová vymenovať do funkcie vysokého vyslanca v rámci EK, spôsobil, že EĽS hľadala alternatívnych kandidátov.

Jedna anonymná poslankyňa Nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) pre denník Bild povedala, že s von der Leyenovou sa to obrátilo a dodala, že jej šance na znovuzvolenie sú teraz doslova „na hovno“.

Zdroj: Von der Leyen ‘not welcome’ at summit to discuss her future – Brussels Signal

  • ako len schovať, že Lajnová-hovnová skapala a to v apríli.
    to divadlo ako jej len bránia a nechcú je k smiechu. samozrejme je to teáter. toto je čas k tomu ako ukázať, že oni sú ti dobrý a tá Lajnová, to mala popletené. akoby už len prikrili že umrela. a hľa, presne to robia.
    presne tak to robí aj jaternica zo smetiska Čaputová . ono vám žiaden pápež nieje a ona je k nemu pozvaná. no s kým že sa to potom stretla? za takúto lož sa musí zaplatiť. a zrovna tak Trump.dávno bol zavraždení a oni ho ešte aj odsúdili 😂. a tá jeho kandidatúra na prezidenta 😂. je jasné že to musia držať, no neuvedomujú si títo idioti, že za to sa platí strašná cena.