Republikáni otvorene: Ukrajinská vojna o prírodné zdroje

Republikáni otvorene: Ukrajinská vojna o prírodné zdroje

Republikáni otvorene: Ukrajinská vojna o prírodné zdroje 620 330 Doktor

Tentoraz sa republikán prekecol: Vojna na Ukrajine je o surovinách, nie o „západných hodnotách“. Ide o „zlatú baňu“ cenných nerastov v hodnote 10 biliónov dolárov.

Nie je isté, že Donald Trump sa stane „mierovým prezidentom“ a ukončí zástupnú vojnu NATO na Ukrajine proti Rusku. Dokázal to senátor z Južnej Karolíny Lindsey Graham. V rozhovore otvorene hovoril o tom, prečo by Rusko nemalo vyhrať – a uviedol rovnaký dôvod ako člen CDU Roderich Kiesewetter.

Vojna o suroviny

Kiesewetter, expert Bundestagu na „vojenskú politiku“, koncom roka 2023 vysvetlil: „Ak chce Európa dokončiť energetickú transformáciu, potrebuje svoje vlastné ložiská lítia. Najväčšie ložiská lítia v Európe sú v Donecko-Luhanskej oblasti.“ EÚ preto musí expandovať do Donbasu. Je to imperializmus EÚ/USA vyjadrený vo vojne na Ukrajine. Lindsey Graham teraz vysvetlil presne to isté.

Graham, vyše 20 rokov senátor, má v strane veľké slovo a podporuje Trumpa (jasne to povedal v tom istom rozhovore), hoci ho roky kritizoval. Graham vysvetlil v rozhovore pre CBS News Face the Nation, prečo si Washington nemôže dovoliť ruské víťazstvo vo vojne: To by viedlo k strate priameho prístupu k prírodným zdrojom v Donbase a na Ukrajine.

Ide o prístup k „10 až 12 biliónom dolárov v cenných nerastoch“, povedal Graham bez okolkov. Preto bojujeme. Nechcem dať tieto peniaze a tieto majetky Putinovi, aby sa o ne podelil s Čínou.“ Ukrajina sedí na „zlatej bani“ a to treba „spolu“ so Západom využiť: „Môžete sa stať Najbohatšia krajina v celej Európe.“ Hovorili niečo podobné o Afganistane alebo Iraku v USA?

Uprostred týchto imperialistických tónov (Prečo by ukrajinské suroviny mali byť biznisom pre USA?) Graham nie je pred obrátením stola a vykresľovaním Putina ako „megalomana“, ktorý chce „obnoviť ruské impérium silou zbraní“. Ukrajina je len začiatok. Len nedávno Putin opäť vyhlásil, že nechce zaútočiť na NATO, pretože Kremeľ nie je „blázon“.

Graham, zástupca neokonzervatívcov v rámci republikánov, dáva jasne najavo, že prípadný mierový kurz Trumpa voči Putinovi by nebol jednoduchý. Republikáni sú tiež ochotní dobyť Ukrajinu a integrovať ju do vlastnej sféry vplyvu – pre BlackRock and Co.

Zdroj: https://tkp.at/2024/06/11/republikaner-enthuellt-ukraine-krieg-um-bodenschaetze/