Berlín padol: kto sa teraz ujal vedenia? pohlad na Eurovolby z Berlína

Berlín padol: kto sa teraz ujal vedenia? pohlad na Eurovolby z Berlína

Berlín padol: kto sa teraz ujal vedenia? pohlad na Eurovolby z Berlína 620 330 Doktor

Mená sú správy v médiách. V politike sú mená dôležité správy.

Nemci považujú za pozostatok svojho politického vplyvu v EÚ (Foto Fred Ramage/Keystone Features/Getty Images)

Ak sa pozriete na mená najvyšších nemeckých kandidátov pre voľby do Európskeho parlamentu, odkaz znie, že Európsky parlament je nezmyselné miesto, smetisko pre politikov, ktorí sú tak nerešpektovaní, že v Nemecku by ich nepostavili ani za primátora obce s 500 obyvateľmi.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) predstavuje súčasnú predsedníčku Komisie Ursulu von der Leyenovú ako svoju najvyššiu kandidátku. To je originálne – voličom nikdy nie je dovolené voliť predsedu Komisie, takže najvyšší kandidát CDU na hlasovacom lístku nič nezíska.

Aj tak je mimoriadne nepopulárna. Jej zlyhania ako nemeckej ministerky obrany sú legendárne. Jej správanie v rámci pandemickej politiky sa považuje za skorumpované. Je škaredou tvárou EÚ: rezervovaná, vzdialená, arogantná. Nie je na plagáte. CDU je k voľbám ľahostajná.

Vládna Sociálnodemokratická strana (SPD) posiela do zápasu Katarínu Barleyovú. Jej kariéra generálnej tajomníčky SPD bola katastrofou. V predchádzajúcich voľbách do EÚ dosiahla pre SPD najhorší výsledok v histórii. Ale to je jedno. SPD nezaujíma výsledok volieb.

Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá je tiež vládnou stranou, postavila Agnes Strack-Zimmermann, ženu, ktorá už nie je v strane tolerovaná. Je považovaná za vojnového štváča proti Rusku, používa vulgárne výrazy, zastrašuje kritikov a verejne odsúdzuje svojho zamestnávateľa. FDP sa rozhodla, že za ňu nebude hlasovať.

Ľavicová strana Die Linke chce, aby bola zvolená zanedbaná a väčšinou špinavá Carola Rackete. V roku 2019 ako kapitánka remorkéra narazila do talianskej policajnej lode, ktorá sa jej snažila zabrániť vo vstupe do prístavu na Lampeduse. „Viac nelegálnej migrácie“ – to nie je program pre voličov socialistickej strany.

V Maximiliánovi Krahovi má Alternatíva pre Nemecko (AfD) kandidáta, ktorého jeho vlastná skupina v Európskom parlamente dvakrát suspendovala za pochybné rokovania. Svojím bielením zločinov SS rozčúlil Marine LePenovú a Giorgiu Meloniovú, ktoré zabezpečili vylúčenie AfD zo spoločnej parlamentnej skupiny EÚ. AfD teraz omieľa staré nemecké predsudky voči Francúzsku a Taliansku.

Úctyhodnú vedúcu kandidátku má len nová strana ľavicovej političky Sahry Wagenknechtovej. Fabio di Masi je považovaný za tvrdého vyšetrovateľa v legendárnom korupčnom škandále o daňových únikoch, do ktorého je hlboko zapletený kancelár Olaf Scholz.

Najvyšší nemeckí politici ukazujú, čo si ich strany myslia o Európskom parlamente: nič podstatné, vhodné na zbavenie sa politikov, ktorých sami neznesú alebo nechcú, aby ich voliči znášali v skutočných voľbách.

Môže to byť spôsobené mimoriadne arogantným ignorovaním Európskeho parlamentu, a to vo všetkých hlavných stranách rovnako. Aj keď sa Európsky parlament preceňuje, takéto ignorovanie jeho dôležitosti nie je dobré.

Tieto voľby v Nemecku nemajú význam.

Dúfame, že vnútropolitický význam sa prenesie aj do volieb do EÚ, že zástancovia transformácie zelených budú voliť stranu Ľavica-Zelení bez ohľadu na to, kto ich v Bruseli zastupuje. CDU/CSU dúfa, že zúročí domáci politický protest proti vládnucej koalícii semaforov – trojkoalícii SPD, FDP a Zelených – bez ohľadu na vedúceho kandidáta.

SPD sa vzdala samej seba a AfD sa sťahuje do frustrovanej revolučnej pózy anti-postojov a odmietania politiky.

Preto sú mená novinkami. Neschopnosť nemeckých strán dostať krajinu z Berlína späť na rozumný kurz vedie k mimoriadnym menám v týchto prezidentských voľbách.

Nemecko je momentálne zablokované vo vnútornej politike, zachvátené v akejsi agónii sebazničenia. EÚ sa bude musieť zmieriť s Nemcami. To by mohlo viesť k preorientovaniu EÚ na všetkých úrovniach, zmene smerovania bez Nemcov a k ich vlastnej nevýhode. Berlín padol.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/berlin-has-fallen-who-takes-the-lead-now/