Špehovanie, hackerstvo a zastrašovanie: odhalená deväťročná „vojna“ Izraela proti ICC

Špehovanie, hackerstvo a zastrašovanie: odhalená deväťročná „vojna“ Izraela proti ICC

Špehovanie, hackerstvo a zastrašovanie: odhalená deväťročná „vojna“ Izraela proti ICC 620 330 Doktor

Vyšetrovanie odhaľuje, ako sa spravodajské agentúry pokúšali vykoľajiť stíhanie vojnových zločinov, pričom Netanjahu bol „posadnutý“ odpočúvaním.

Benjamin Netanjahu (vľavo) sa podrobne zaujíma o spravodajské operácie proti ICC a jeho hlavnému prokurátorovi Karimovi Khanovi, uvádzajú zdroje. Kompozit: Guardian Design/Getty

Odhalené: Šéf izraelskej špionáže sa „vyhrážal“ prokurátorovi ICC pre vyšetrovanie vojnových zločinov

Keď hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) oznámil, že žiada zatykač na izraelských vodcov a vodcov Hamasu, bolo vydané záhadné varovanie: „Trvám na tom, že všetky pokusy brániť, zastrašovať alebo nenáležite ovplyvňovať predstaviteľov tohto súdu musia prestať, okamžite.”

Karim Khan neposkytol konkrétne podrobnosti o pokusoch zasahovať do práce ICC, ale všimol si klauzulu v základnej zmluve súdu, podľa ktorej je takéto zasahovanie trestným činom. Ak bude správanie pokračovať, dodal, „moja kancelária nebude váhať konať“.

Prokurátor neuviedol, kto sa pokúsil zasiahnuť do výkonu spravodlivosti, ani ako presne to urobili.

Teraz môže vyšetrovanie Guardianu a izraelských časopisov +972 a Local Call odhaliť, ako Izrael vedie takmer desaťročie trvajúcu tajnú „vojnu“ proti súdu. Krajina nasadila svoje spravodajské služby na sledovanie, hackovanie, nátlak, špinenie a údajné vyhrážanie sa vyšším zamestnancom ICC v snahe zmariť vyšetrovanie súdu.

Izraelská tajná služba zachytila​​komunikáciu mnohých predstaviteľov ICC vrátane Khana a jeho predchodcu vo funkcii prokurátora Fatou Bensoudu, ktorí zachytili telefonické hovory, správy, e-maily a dokumenty.

Sledovanie prebiehalo v posledných mesiacoch a izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi poskytlo predbežné znalosti o zámeroch prokurátora. Nedávna zachytená komunikácia naznačila, že Khan chcel vydať zatykače na Izraelčanov, ale bol pod „obrovským tlakom zo strany Spojených štátov“, uvádza zdroj oboznámený s jej obsahom.

Karim Khan. Sledovanie prebiehalo v posledných mesiacoch a poskytovalo Netanjahuovi vopred vedomosť o Khanových zámeroch. Fotografia: Luis Acosta/AFP/Getty Images

Bensoudová, ktorá ako hlavná prokurátorka začala vyšetrovanie ICC v roku 2021, čím pripravila pôdu pre minulotýždňové vyhlásenie, bola tiež špehovaná a údajne sa jej vyhrážali.

Netanjahu sa veľmi zaujímal o spravodajské operácie proti ICC a jeden spravodajský zdroj ho opísal ako „posadnutého“ odpočúvaním prípadu. Pod dohľadom jeho poradcov pre národnú bezpečnosť sa do úsilia zapojila domáca špionážna agentúra Shin Bet, ako aj riaditeľstvo vojenských spravodajských služieb Aman a divízia kybernetickej rozviedky, jednotka 8200. Spravodajské informácie získané zo zachytení sa podľa zdrojov posúvali vláde, ministerstvu spravodlivosti, zahraničných vecí a strategických vecí.

Skrytú operáciu proti Bensoudovej, ktorú v utorok odhalil Guardian, viedol osobne Netanjahuov blízky spojenec Yossi Cohen, ktorý bol v tom čase riaditeľom izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mossad. V jednej fáze si šéf špiónov dokonca prizval na pomoc vtedajšieho prezidenta Konžskej demokratickej republiky Josepha Kabilu.

Podrobnosti o deväťročnej izraelskej kampani na zmarenie vyšetrovania ICC odhalil Guardian, izraelsko-palestínska publikácia +972 Magazine and Local Call, hebrejsky písané médium.

Spoločné vyšetrovanie vychádza z rozhovorov s viac ako dvoma desiatkami súčasných a bývalých izraelských spravodajských dôstojníkov a vládnych úradníkov, vysokých predstaviteľov ICC, diplomatov a právnikov, ktorí sú oboznámení s prípadom ICC a snahami Izraela podkopať ho.

Hovorca ICC kontaktovaný denníkom Guardian uviedol, že vie o „proaktívnych činnostiach v oblasti zhromažďovania spravodajských informácií, ktoré vykonáva množstvo národných agentúr, ktoré sú voči súdu nepriateľské“. Uviedli, že ICC neustále zavádza protiopatrenia proti takejto činnosti a že „žiadny z nedávnych útokov proti nemu zo strany národných spravodajských agentúr“ neprenikol do základných dôkazov súdu, ktoré zostali v bezpečí.

Hovorca úradu izraelského premiéra povedal: „Otázky, ktoré nám boli postúpené, sú plné mnohých falošných a nepodložených obvinení, ktorých cieľom je poškodiť štát Izrael. Vojenský hovorca dodal: „Izraelské obranné sily IDF nevykonávali a nevykonávajú sledovanie ani iné spravodajské operácie proti ICC.“

Od svojho založenia v roku 2002 slúži ICC ako stály súd poslednej inštancie na stíhanie jednotlivcov obvinených z niektorých z najhorších svetových zverstiev. Obvinila bývalého sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, zosnulého líbyjského prezidenta Muammara Kaddáfího a najnovšie aj ruského prezidenta Vladimira Putina.

Khanovo rozhodnutie požiadať o zatykač proti Netanjahuovi a jeho ministrovi obrany Yoavovi Gallantovi spolu s vodcami Hamasu zapletenými do útoku zo 7. októbra je prvým prípadom, keď prokurátor ICC žiada o zatykače na vodcu blízkeho západného spojenca.

Vysídlení Palestínčania zbierajú vodu v štvrti Khan Younis na juhu Gazy, ktorú zdevastovali izraelské nálety. Fotografia: Eyad Baba/AFP/Getty Images

Obvinenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré Khan vzniesol proti Netanjahuovi a Gallantovi, sa všetky týkajú osemmesačnej izraelskej vojny v Gaze, ktorá podľa tamojšieho zdravotníckeho úradu zabila viac ako 35 000 ľudí.

Prípad ICC sa však pripravuje už desaťročie a pokračuje v narastajúcom znepokojení medzi izraelskými predstaviteľmi ohľadom možnosti zatykačov, ktoré by obvineným bránili cestovať do ktoréhokoľvek zo 124 členských štátov súdu zo strachu zo zatknutia.

Práve tento prízrak trestných stíhaní v Haagu, o ktorom jeden bývalý predstaviteľ izraelskej spravodajskej služby povedal, viedol „celý vojenský a politický establishment“ k tomu, aby považoval protiofenzívu proti ICC „za vojnu, ktorú bolo potrebné viesť, a za vojnu, proti ktorej sa Izrael potrebuje brániť. Bolo to opísané vojenskými výrazmi.“

Táto „vojna“ sa začala v januári 2015, keď bolo potvrdené, že Palestína sa pripojí k súdu po tom, čo ju Valné zhromaždenie OSN uznalo za štát. Jej pristúpenie odsúdili izraelskí predstavitelia ako formu „diplomatického terorizmu“.

Jeden bývalý predstaviteľ obrany, ktorý je oboznámený s izraelským úsilím v boji proti ICC, uviedol, že vstup do súdu bol „vnímaný ako prekročenie červenej čiary“ a „možno najagresívnejší“ diplomatický krok palestínskej samosprávy, ktorá riadi Západný breh. „Byť uznaný ako štát v OSN je pekné,“ dodali. „Ale ICC je mechanizmus so zubami.“

Mahmúd Abbás (druhý zľava), prezident Palestínskej samosprávy, po stretnutí s Bensoudom v Haagu v októbri 2015. Fotografia: Anadolu/Getty Images

Osobne doručená hrozba

Pre Fatou Bensoudovú, uznávanú gambijskú právničku, ktorá bol v roku 2012 zvolená za hlavného prokurátora ICC, prinieslo pristúpenie Palestíny k súdu významné rozhodnutie. Podľa Rímskeho štatútu, zmluvy, ktorá zriadila súd, ICC môže vykonávať svoju jurisdikciu iba v prípade zločinov v rámci členských štátov alebo spáchaných štátnymi príslušníkmi týchto štátov.

Izrael, podobne ako USA, Rusko a Čína, nie je členom. Po prijatí Palestíny za člena ICC všetky údajné vojnové zločiny – spáchané osobami akejkoľvek národnosti – na okupovaných palestínskych územiach teraz spadali pod jurisdikciu Bensoudovej.

Dňa 16. januára 2015, v priebehu niekoľkých týždňov od pristúpenia k Palestíne, Bensoudová začala predbežné skúmanie toho, čo sa v právnej rovine súdu nazývalo „situácia v Palestíne“. Nasledujúci mesiac sa v jej dome v Haagu objavili dvaja muži, ktorým sa podarilo získať súkromnú adresu prokurátorky.

Zdroje oboznámené s incidentom uviedli, že muži sa po príchode odmietli identifikovať, ale povedali, že chceli Bensoudovej osobne doručiť list v mene neznámej nemeckej ženy, ktorá sa jej chcela poďakovať. Obálka obsahovala stovky dolárov v hotovosti a lístok s izraelským telefónnym číslom.

Prípad Fatou Bensouda zahŕňal aj deväť úplných vyšetrovaní vrátane vyšetrovaní udalostí v Konžskej demokratickej republike. Fotografia: Peter Dejong/AP

Zdroje oboznámené s preskúmaním incidentu ICC uviedli, že hoci nebolo možné identifikovať mužov alebo úplne určiť ich motívy, dospelo sa k záveru, že Izrael pravdepodobne signalizoval prokurátorovi, že vie, kde býva. ICC nahlásil incident holandským úradom a zaviedol dodatočné zabezpečenie a nainštaloval CCTV kamery v jej dome.

Predbežné vyšetrovanie ICC na palestínskych územiach bolo jedným z niekoľkých takýchto vyšetrovacích úkonov, ktoré súd v tom čase vykonával ako predchodca možného úplného vyšetrovania. Prípad Bensoudovej zahŕňal aj deväť úplných vyšetrovaní vrátane udalostí v KDR, Keni a sudánskom regióne Darfúr.

Predstavitelia prokuratúry sa domnievali, že súd je zraniteľný voči špionážnej činnosti a zaviedli opatrenia protisledovania na ochranu ich dôverných vyšetrovaní.

V Izraeli zmobilizovala Národná bezpečnostná rada premiéra (NSC) reakciu zahŕňajúcu jeho spravodajské agentúry. Netanjahu a niektorí generáli a šéfovia špiónov, ktorí povolili operáciu, mali osobný podiel na jej výsledku.

Na rozdiel od Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), orgánu OSN, ktorý sa zaoberá právnou zodpovednosťou národných štátov, je ICC trestným súdom, ktorý stíha jednotlivcov a zameriava sa na tých, ktorí sú za zverstvá najviac zodpovední.

Medzinárodný trestný súd v Haagu v Holandsku. Fotografia: Mike Corder/AP

Viaceré izraelské zdroje uviedli, že vedenie IDF chcelo, aby sa vojenská spravodajská služba pripojila k úsiliu, ktoré viedli iné špionážne agentúry, s cieľom zabezpečiť ochranu vyšších dôstojníkov pred obvineniami. „Povedali nám, že vyšší dôstojníci sa boja prijať pozície na Západnom brehu, pretože sa obávajú trestného stíhania v Haagu,“ pripomenul jeden zdroj.

Dvaja spravodajskí úradníci, ktorí sa podieľali na získavaní odpočúvaní o ICC, uviedli, že úrad premiéra sa veľmi zaujímal o ich prácu. Netanjahuov úrad, jeden povedal, pošle „oblasti záujmov“ a „pokyny“ v súvislosti s monitorovaním súdnych úradníkov. Ďalší opísal premiéra ako „posadnutého“ odpočúvaním, ktoré vrhá svetlo na aktivity ICC.

Hacknuté e-maily a monitorované hovory

Päť zdrojov oboznámených s aktivitami izraelských tajných služieb uviedlo, že Izrael bežne špehoval telefonáty Bensoudovej a jej personálu s Palestínčanmi. Blokovaný Izraelom v prístupe do Gazy a na Západný breh, vrátane východného Jeruzalema, bol ICC nútený vykonávať veľkú časť svojho výskumu telefonicky, čo ho robilo náchylnejším na sledovanie.

Vďaka ich komplexnému prístupu k palestínskej telekomunikačnej infraštruktúre mohli spravodajskí agenti zachytiť hovory bez inštalácie spywaru na zariadenia úradníka ICC.

„Ak by Fatou Bensoudová hovorila s akoukoľvek osobou na Západnom brehu Jordánu alebo v Gaze, potom by tento telefonát vstúpil do [odpočúvacích] systémov,“ uviedol jeden zdroj. Ďalší povedal, že nad špionážou prokurátora nikto neváhal a dodal: „Bensoudová je černoška a Afričanka, takže koho to zaujíma?“

Systém sledovania nezachytil hovory medzi predstaviteľmi ICC a nikým mimo Palestíny. Viaceré zdroje však uviedli, že systém si vyžaduje aktívny výber zahraničných telefónnych čísel predstaviteľov ICC, ktorých hovory sa izraelské spravodajské agentúry rozhodli vypočuť.

Podľa jedného izraelského zdroja obsahovala veľká tabuľa v izraelskom spravodajskom oddelení mená asi 60 sledovaných osôb – polovica z nich boli Palestínčania a polovica z iných krajín vrátane predstaviteľov OSN a personálu ICC.

V Haagu boli Bensoudová a jej vedúci pracovníci upozornení bezpečnostnými poradcami a diplomatickou cestou, že Izrael monitoruje ich prácu. Bývalý vysoký predstaviteľ ICC pripomenul: „Boli sme upozornení, že sa pokúšajú získať informácie o tom, kde sme boli, predbežným vyšetrením.

Predstavitelia sa tiež dozvedeli o konkrétnych hrozbách voči prominentnej palestínskej mimovládnej organizácii Al-Haq, ktorá bola jednou z niekoľkých palestínskych skupín pre ľudské práva, ktoré často poskytovali informácie vyšetrovaniu ICC, často v dlhých dokumentoch s podrobnosťami o incidentoch, ktoré mal prokurátor zvážiť. Palestínska samospráva predložila podobné dokumenty.

Kancelária Al-Haq v Ramalláhu na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu v roku 2021. Fotografia: Mohamad Torokman/Reuters

Takéto dokumenty často obsahovali citlivé informácie, ako napríklad svedectvá potenciálnych svedkov. Predpokladá sa tiež, že podania Al-Haq spájali konkrétne obvinenia zo zločinov podľa Ríma s vysokými predstaviteľmi vrátane šéfov IDF, riaditeľov Shin Bet a ministrov obrany, akým je Benny Gantz.

O niekoľko rokov neskôr, po tom, čo ICC otvoril úplné vyšetrovanie palestínskeho prípadu, Ganc označil Al-Haq a päť ďalších palestínskych skupín za práva ako „teroristické organizácie“, čo je označenie, ktoré viaceré európske štáty odmietli a neskôr ho označila CIA za „teroristické organizácie“. nepodložené dôkazmi. Organizácie uviedli, že označenia boli „cieleným útokom“ proti tým, ktorí sú s ICC najaktívnejšie.

Podľa viacerých súčasných a bývalých predstaviteľov spravodajských služieb, vojenské tímy pre kybernetickú ofenzívu a Shin Bet systematicky monitorovali zamestnancov palestínskych mimovládnych organizácií a palestínskej samosprávy, ktorí boli v kontakte s ICC. Dva spravodajské zdroje opísali, ako sa izraelskí agenti nabúrali do e-mailov Al-Haq a iných skupín, ktoré komunikovali s Bensoudovej kanceláriou.

Jeden zo zdrojov uviedol, že Shin Bet dokonca nainštaloval spyware Pegasus, vyvinutý súkromnou skupinou NSO Group, do telefónov viacerých zamestnancov palestínskych mimovládnych organizácií, ako aj dvoch vysokých predstaviteľov palestínskej samosprávy.

Sledovanie palestínskych návrhov na vyšetrovanie ICC sa považovalo za súčasť mandátu Shin Bet, ale niektorí armádni predstavitelia sa obávali, že špehovanie cudzej civilnej entity prekročilo hranicu, keďže to nemalo veľa spoločného s vojenskými operáciami.

„Nemá to nič spoločné s Hamasom, nemá to nič spoločné so stabilitou na Západnom brehu,“ povedal jeden vojenský zdroj o sledovaní ICC. Ďalší dodal: „Použili sme naše zdroje na špehovanie Fatou Bensoudovej – to nie je niečo legitímne ako vojenské spravodajstvo.“

Tajné stretnutia s ICC

Legitímne alebo iné sledovanie ICC a Palestínčanov, ktorí podali žalobu na stíhanie Izraelčanov, poskytlo izraelskej vláde výhodu v tajnom spätnom kanáli, ktorý otvorila s prokuratúrou.

Stretnutia Izraela s ICC boli veľmi citlivé: ak by boli zverejnené, mali potenciál podkopať oficiálne stanovisko vlády, že neuznáva autoritu súdu.

Podľa šiestich zdrojov oboznámených so stretnutiami ich tvorila delegácia najvyšších vládnych právnikov a diplomatov, ktorí cestovali do Haagu. Dva zo zdrojov uviedli, že stretnutia povolil Netanjahu.

Izraelská delegácia bola vybraná z ministerstva spravodlivosti, ministerstva zahraničných vecí a úradu generálneho prokurátora armády. Stretnutia sa konali v rokoch 2017 až 2019 a viedol ich významný izraelský právnik a diplomat Tal Becker.

„Na začiatku to bolo napäté,“ spomína bývalý predstaviteľ ICC. „Dostali by sme podrobnosti o konkrétnych incidentoch. Povedali by sme: ‚Dostávame obvinenia z týchto útokov, týchto zabíjaní‘ a oni by nám poskytli informácie.

Tal Becker na ICJ v januári. Fotografia: Hollandse Hoogte/REX/Shutterstock

Osoba s priamymi znalosťami o príprave Izraela na schôdze na pozadí uviedla, že úradníci na ministerstve spravodlivosti mali k dispozícii spravodajské informácie, ktoré boli získané z izraelských pozorovacích odpočúvaní pred príchodom delegácií do Haagu. „Právnici, ktorí sa zaoberali týmto problémom na ministerstve spravodlivosti, mali veľký smäd po spravodajských informáciách,“ uviedli.

Pre Izraelčanov stretnutia na pozadí, hoci boli citlivé, predstavovali jedinečnú príležitosť priamo prezentovať právne argumenty spochybňujúce jurisdikciu prokurátora nad palestínskymi územiami.

Snažili sa tiež presvedčiť prokurátora, že napriek veľmi pochybným záznamom izraelskej armády pri vyšetrovaní previnení vo svojich radoch, má silné postupy na branie svojich ozbrojených síl na zodpovednosť.

Pre Izrael to bola kritická otázka. Základná zásada ICC, známa ako komplementarita, bráni prokurátorovi vyšetrovať alebo súdiť jednotlivcov, ak sú predmetom dôveryhodného vyšetrovania alebo trestného konania na úrovni štátu.

Izraelskí sledovatelia boli požiadaní, aby zistili, ktoré konkrétne incidenty by mohli byť súčasťou budúceho stíhania ICC, uviedli viaceré zdroje, aby umožnili izraelským vyšetrovacím orgánom „spätne začať vyšetrovanie“ v tých istých prípadoch.

„Ak boli materiály prevedené na ICC, museli sme presne pochopiť, o čo ide, aby sme zaistili, že IDF ich vyšetrí nezávisle a dostatočne, aby si mohli nárokovať komplementaritu,“ vysvetlil jeden zdroj.

Stretnutia Izraela s ICC sa skončili v decembri 2019, keď Bensoudová, ktorá oznámila ukončenie svojho predbežného vyšetrovania, uviedla, že verí, že existuje „rozumný základ“ na záver, že Izrael aj palestínske ozbrojené skupiny spáchali vojnové zločiny na okupovaných územiach. územia.

Bensouda v decembri 2019 jasne uviedla, že má v úmysle začať úplné vyšetrovanie. Fotografia: Agentúra Anadolu/Getty Images

Pre izraelských vodcov to bol významný neúspech, hoci to mohlo byť horšie. V kroku, ktorý niektorí vo vláde považovali za čiastočné ospravedlnenie izraelského lobistického úsilia, Bensoudová nezačala formálne vyšetrovanie.

Namiesto toho oznámila, že požiada panel sudcov ICC, aby rozhodol o spornej otázke jurisdikcie súdu nad palestínskymi územiami z dôvodu „jedinečných a veľmi sporných právnych a faktických otázok“.

Napriek tomu Bensoudová dala jasne najavo, že má v úmysle začať úplné vyšetrovanie, ak jej sudcovia dajú zelenú. Práve na tomto pozadí Izrael zintenzívnil svoju kampaň proti ICC a obrátil sa na svojho najvyššieho šéfa špionáže, aby osobne rozhorčil Bensoudovú.

Osobné vyhrážky a „očierňujúca kampaň“

Medzi koncom roka 2019 a začiatkom roku 2021, keď predsúdna komora zvažovala jurisdikčné otázky, riaditeľ Mossadu Yossi Cohen zintenzívnil svoje úsilie, aby Bensoudovú presvedčil, aby nepokračovala vo vyšetrovaní.

Cohenove kontakty s Bensoudovou – ktoré pre Guardian opísali štyria ľudia oboznámení so súčasnými správami prokurátora o interakciách, ako aj so zdrojmi informovanými o operácii Mossad – sa začali pred niekoľkými rokmi.

Pri jednom z prvých stretnutí Cohen prekvapil Bensoudovú, keď sa nečakane objavil na oficiálnom stretnutí, ktoré mala prokurátorka s vtedajším prezidentom KDR Josephom Kabilom v newyorskom hotelovom apartmáne.

Joseph Kabila na tlačovej konferencii v Kinshase v roku 2018. Fotografia: Kenny-Katombe Butunka/Reuters

Zdroje oboznámené so stretnutím uviedli, že po tom, čo boli Bensoudovej zamestnanci vyzvaní, aby opustili miestnosť, riaditeľ Mossadu sa zrazu objavil spoza dverí v starostlivo zostavenom „prepade“.

Po incidente v New Yorku Cohen vytrvalo kontaktoval prokurátorku, objavil sa neohlásene a vystavoval ju nechceným rozhovorom. Zatiaľ čo spočiatku bolo Cohenovo správanie priateľské, zdroje uviedli, že sa stalo čoraz hrozivejším a zastrašujúcim.

Cohen bol v tom čase blízkym spojencom Netanjahua a bol skúseným špiónom Mossadu a v rámci služby si získal povesť skúseného náborového agenta so skúsenosťami s pestovaním vysokých úradníkov v zahraničných vládach.

Svedectvá o jeho tajných stretnutiach s Bensoudovou vykresľujú obraz, v ktorom sa snažil „vybudovať vzťah“ s prokurátorkou, keď sa ju pokúšal odradiť od vyšetrovania, ktoré by v prípade, že by pokračovalo, mohlo zatiahnuť vysokých izraelských predstaviteľov.

Tri zdroje informované o Cohenových aktivitách uviedli, že pochopili, že šéf špióna sa pokúsil naverbovať Bensoudovú, aby splnila požiadavky Izraela počas obdobia, v ktorom čakala na rozsudok od senátu prípravného konania.

Povedali, že začal byť hrozivejší, keď si začal uvedomovať, že prokurátorku nepresvedčia, aby zanechala vyšetrovanie. V jednej fáze sa hovorí, že Cohen urobil poznámky o bezpečnosti Bensoudovej a jemne zahalené hrozby o dôsledkoch pre jej kariéru, ak bude pokračovať. Cohen a Kabila, ktorých kontaktoval Guardian, nereagovali na žiadosti o komentár. Bensoudová to odmietla komentovať.

Cohen sa snažil „vybudovať vzťah“ s prokurátorom, keď sa ju pokúšal odradiť od vyšetrovania. Fotografia: Corinna Kern/Reuters

Keď bola Bensoudová ako prokurátorka, oficiálne oznámila svoje stretnutia s Cohenom malej skupine v rámci ICC s úmyslom zaznamenať svoje presvedčenie, že sa jej „osobne vyhrážali“, uviedli zdroje oboznámené s týmito odhaleniami.

Nebol to jediný spôsob, ako sa Izrael snažil vyvinúť tlak na prokurátora. Približne v rovnakom čase predstavitelia ICC objavili podrobnosti o tom, čo zdroje označili za diplomatickú „očierňujúcu kampaň“, ktorá sa čiastočne týkala blízkeho člena rodiny.

Podľa viacerých zdrojov získal Mossad sklad materiálu vrátane prepisov zjavnej bodnej operácie proti manželovi Bensoudovej. Pôvod materiálu – a či bol pravý – zostáva nejasný.

Trumpova kampaň proti ICC

V marci 2020, tri mesiace po tom, čo Bensoudová postúpila palestínsky prípad predsúdnej komore, izraelská vládna delegácia údajne diskutovala vo Washingtone s vysokými predstaviteľmi USA o „spoločnom izraelsko-americkom boji“ proti ICC.

Jeden predstaviteľ izraelských tajných služieb povedal, že administratívu Donalda Trumpa považujú za kooperatívnejšiu ako administratívu jeho demokratického predchodcu. Izraelčania sa cítili dostatočne pohodlne na to, aby požiadali americké spravodajské služby o informácie o Bensoudovej, pričom žiadosť, o ktorej zdroj povedal, že by bola počas úradovania Baracka Obamu „nemožná“.

Trump a Netanjahu pred podpísaním Abrahámových dohôd v Bielom dome v roku 2020. Fotografia: Saul Loeb/AFP/Getty Images

Niekoľko dní pred stretnutiami vo Washingtone dostala Bensoudová od sudcov ICC povolenie viesť samostatné vyšetrovanie vojnových zločinov spáchaných v Afganistane Talibanom a afganským a americkým vojenským personálom.

Zo strachu, že americké ozbrojené sily budú stíhané, sa Trumpova administratíva zapojila do vlastnej agresívnej kampane proti ICC, ktorá vyvrcholila v lete 2020 uvalením amerických ekonomických sankcií na Bensoudovú a jedného z jej najvyšších predstaviteľov.

Medzi predstaviteľmi ICC sa verilo, že finančné a vízové ​​obmedzenia pre personál súdu pod vedením USA súvisia rovnako s palestínskym vyšetrovaním ako s prípadom Afganistanu. Dvaja bývalí predstavitelia ICC uviedli, že vyšší izraelskí predstavitelia im výslovne naznačili, že Izrael a USA spolupracujú.

Na tlačovej konferencii v júni toho roku predstavitelia Trumpovej administratívy naznačili svoj zámer uvaliť sankcie na predstaviteľov ICC a oznámili, že dostali bližšie nešpecifikované informácie o „finančnej korupcii a nekalých praktikách na najvyšších úrovniach úradu prokurátora“.

Trumpov minister zahraničných vecí Mike Pompeo okrem prípadu Afganistanu spájal opatrenia USA s prípadom Palestíny. „Je jasné, že ICC stavia Izrael do hľadáčika len na čisto politické účely,“ povedal. O niekoľko mesiacov neskôr Pompeo obvinil Bensoudovú, že sa „zapojila do korupčných činov pre svoj osobný prospech“.

USA nikdy verejne neposkytli žiadne informácie, ktoré by dokazovali toto obvinenie, a Joe Biden zrušil sankcie mesiace po svojom vstupe do Bieleho domu.

Mike Pompeo na spoločnej tlačovej konferencii o sankciách ICC v júni 2020. Fotografia: Yuri Gripas/AFP/Getty Images

V tom čase však Bensoudová čelila rastúcemu tlaku zo strany očividne spoločného úsilia v zákulisí dvoch mocných spojencov. Ako štátna príslušníčka Gambie nepožívala politickú ochranu, ktorú mali iní kolegovia z ICC zo západných krajín na základe svojho občianstva. Bývalý zdroj z ICC povedal, že to ju zanechalo „zraniteľnú a izolovanú“.

Zdroje uviedli, že Cohenove aktivity boli obzvlášť znepokojujúce pre prokurátorku a viedli ju k strachu o svoju osobnú bezpečnosť. Keď predsúdna komora vo februári 2021 konečne potvrdila, že ICC má jurisdikciu v Palestíne, niektorí z ICC sa dokonca domnievali, že Bensoudová by mala prenechať konečné rozhodnutie o začatí úplného vyšetrovania jej nástupcovi.

Dňa 3. marca, mesiace pred koncom svojho deväťročného funkčného obdobia, však Bensoudová oznámila úplné vyšetrovanie prípadu Palestíny, čím spustila proces, ktorý by mohol viesť k obvineniu z trestného činu, hoci varovala, že ďalšia fáza môže trvať nejaký čas.

„Každé vyšetrovanie, ktoré úrad vykoná, bude vedené nezávisle, nestranne a objektívne, bez strachu a priazne,“ povedala. „Palestínske aj izraelské obete a postihnuté komunity žiadame o trpezlivosť.“

Khan vyhlasuje zatykače

Keď sa Khan v júni 2021 ujal vedenia prokuratúry ICC, zdedil vyšetrovanie, o ktorom neskôr povedal, že „leží na vine San Andreas v oblasti medzinárodnej politiky a strategických záujmov“.

Keď sa ujal úradu, ďalšie vyšetrovania – vrátane udalostí na Filipínach, KDR, Afganistane a Bangladéši – súperili o jeho pozornosť a v marci 2022, niekoľko dní po tom, čo Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu, otvoril vyšetrovanie údajnej ruskej vlády. vojnové zločiny.

Pôvodne tím britského prokurátora nepovažoval politicky citlivé vyšetrovanie v Palestíne za prioritu, uviedli zdroje oboznámené s prípadom. Jeden povedal, že to bolo v skutočnosti „na polici“ – ale Khanova kancelária to spochybňuje a tvrdí, že zriadila špecializovaný vyšetrovací tím, ktorý má pokračovať vo vyšetrovaní.

V Izraeli najvyšší vládni právnici považovali Khana, ktorý predtým obhajoval vojnových pohlavárov, akým bol bývalý libérijský prezident Charles Taylor, za opatrnejšieho prokurátora ako Bensoudovú. Jeden bývalý vysoký izraelský predstaviteľ povedal, že Khan má „veľký rešpekt“, na rozdiel od jeho predchodkyne. Jeho menovanie na súde bolo vnímané ako „dôvod na optimizmus“, uviedli, ale dodali, že útok zo 7. októbra „túto realitu zmenil“.

Útok Hamasu na južný Izrael, pri ktorom palestínski militanti zabili takmer 1200 Izraelčanov a uniesli asi 250 ľudí, jasne zahŕňal drzé vojnové zločiny. Rovnako aj podľa názoru mnohých právnych expertov následný izraelský útok na Gazu, ktorý podľa odhadov zabil viac ako 35 000 ľudí a priviedol toto územie na pokraj hladomoru v dôsledku izraelských prekážok v poskytovaní humanitárnej pomoci.

Na konci tretieho týždňa izraelského bombardovania Gazy bol Khan na zemi na hraničnom priechode Rafah. Následne navštívil Západný breh Jordánu a južný Izrael, kde bol pozvaný, aby sa stretol s tými, ktorí prežili útok zo 7. októbra, as príbuznými ľudí, ktorí boli zabití.

Vo februári 2024 Khan vydal dôrazné vyhlásenie, ktoré Netanjahuovi právni poradcovia interpretovali ako zlovestné znamenie. V príspevku na X v skutočnosti varoval Izrael pred spustením útoku na Rafah, najjužnejšie mesto Gazy, kde sa v tom čase ukrývalo viac ako 1 milión vysídlených ľudí.

„Som hlboko znepokojený hláseným bombardovaním a potenciálnym pozemným vpádom izraelských síl do Rafahu,“ napísal. „Tí, ktorí nedodržiavajú zákon, by sa nemali sťažovať neskôr, keď môj úrad zakročí.“

Deti stojace medzi troskami budovy v Rafahu, ktorú vo februári zničili izraelské nálety. Fotografia: Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Komentáre vyvolali v izraelskej vláde znepokojenie, pretože sa zdalo, že sa odchyľujú od jeho predchádzajúcich vyhlásení o vojne, ktoré predstavitelia považovali za upokojujúco opatrné. „Tento tweet nás veľmi prekvapil,“ povedal vysoký predstaviteľ.

Obavy v Izraeli z Khanových zámerov sa vystupňovali minulý mesiac, keď vláda informovala médiá, že sa domnieva, že prokurátor zvažuje zatykače na Netanjahua a ďalších vysokých predstaviteľov, ako je Yoav Gallant.

Izraelská tajná služba zachytila ​​e-maily, prílohy a textové správy od Khana a ďalších úradníkov v jeho kancelárii. „Téma ICC vyšplhala po rebríčku priorít izraelských spravodajských služieb,“ uviedol jeden zo spravodajských zdrojov.

Prostredníctvom zachytenej komunikácie Izrael zistil, že Khan v istom štádiu zvažuje vstúpiť do Gazy cez Egypt a chce naliehavú pomoc, aby tak urobil „bez izraelského povolenia“.

Ďalšie izraelské spravodajské hodnotenie, ktoré sa šírilo v spravodajskej komunite, vychádzalo zo sledovania hovoru medzi dvoma palestínskymi politikmi. Jeden z nich uviedol, že Khan naznačil, že môže bezprostredne hroziť žiadosť o vydanie zatykača na izraelských vodcov, ale varoval, že je „pod obrovským tlakom zo strany Spojených štátov“.

V tejto súvislosti urobil Netanjahu sériu verejných vyhlásení, v ktorých varoval, že môže bezprostredne hroziť žiadosť o vydanie zatykača. Vyzval „vodcov slobodného sveta, aby sa pevne postavili proti ICC“ a „využili všetky prostriedky, ktoré majú k dispozícii, aby zastavili tento nebezpečný krok“.

Dodal: „Označenie izraelských vodcov a vojakov ako vojnových zločincov prileje letecké palivo do ohňa antisemitizmu. Vo Washingtone už skupina vysokopostavených amerických republikánskych senátorov poslala Khanovi výhražný list s jasným varovaním: „Zamerajte sa na Izrael a my sa zameriame na vás.

Netanjahu (vľavo) a Yoav Gallant počas tlačovej konferencie v Tel Avive v októbri. Fotografia: Reuters

ICC medzitým posilnil svoju bezpečnosť pravidelnými kontrolami prokuratúr, bezpečnostnými kontrolami zariadení, zónami bez telefónu, týždenným hodnotením hrozieb a zavedením špeciálneho vybavenia. Hovorca ICC uviedol, že Khanov úrad bol vystavený „niekoľkým formám hrozieb a komunikácií, ktoré by sa mohli považovať za pokusy o nenáležité ovplyvnenie jeho aktivít“.

Khan nedávno v rozhovore pre CNN prezradil, že niektorí volení lídri sa k nemu správali „veľmi otvorene“, keď sa pripravoval vydať zatykač. „Tento súd je vybudovaný pre Afriku a pre násilníkov ako Putin,“ povedal mi jeden vysoký vodca.

Napriek tlaku sa Khan, rovnako ako jeho predchodca v prokuratúre, rozhodol pokračovať. Minulý týždeň Khan oznámil, že hľadá zatykače na Netanjahua a Gallanta spolu s tromi vodcami Hamasu za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Povedal, že izraelský premiér a minister obrany sú obvinení zo zodpovednosti za vyhladzovanie, hladovanie, odopieranie dodávok humanitárnej pomoci a úmyselné útočenie na civilistov.

Khan, ktorý stál pri rečníckom pulte s dvoma svojimi najvyššími prokurátormi – jedným Američanom a druhým Britom – po svojom boku, povedal, že opakovane povedal Izraelu, aby urýchlene prijal opatrenia na dodržiavanie humanitárneho práva.

„Špecificky som zdôraznil, že vyhladovanie ako spôsob vojny a odmietnutie humanitárnej pomoci predstavujú trestné činy podľa Rímskeho štatútu. Jasnejšie som sa vyjadriť nemohol,“ povedal. „Ako som opakovane zdôraznil vo svojich verejných vyhláseniach, tí, ktorí nedodržiavajú zákon, by sa nemali sťažovať neskôr, keď môj úrad začne konať. Ten deň prišiel.“

Zdroj: https://www.theguardian.com/world/article/2024/may/28/spying-hacking-intimidation-israel-war-icc-exposed