Peter Tóth: OCHRANKA V HANDLOVEJ: OSPRAVEDLNENIE A ODKAZ ŠARLATÁNOM

Peter Tóth: OCHRANKA V HANDLOVEJ: OSPRAVEDLNENIE A ODKAZ ŠARLATÁNOM

Peter Tóth: OCHRANKA V HANDLOVEJ: OSPRAVEDLNENIE A ODKAZ ŠARLATÁNOM 620 330 Mr Hyde

Včera som v diskusii poznamenal, že aj mňa zarazilo konanie ochranky predsedu vlády v Handlovej. S odstupom dňa musím svoje vyjadrenie korigovať. Urobím to v dvoch krokoch. Najprv sa budem zaoberať situáciou ochranky a potom operačným postavením strelca.

Ad ochranka:

Po prvé, všetci, čo vyvodzujú definitívne závery o konaní ochranky na základe chaotického a málo výpovedného videa zverejneného na internete, robia veľkú chybu. Poniektorí sa dokonca dopúšťajú šarlatánstva, ale to je u nás tak trochu národným športom.

Po druhé, nikto, kto nie je oboznámený so situáciou priamo na mieste činu, nevie, či ochranka robila alebo nerobila pred stretnutím premiéra s občanmi epizodické sledovanie námestia/ulice a operatívny prieskum okolia a s akým výsledkom. Očakáva sa, že by to robiť mala. No aj keď si túto povinnosť splnila svedomito, ani to nie je všeliek proti úkladnému útočníkovi.

Po tretie, ochranka má vždy sťaženú situáciu, keď chránená osoba trvá na tom, že chce mať bezprostredný kontakt s ľuďmi. Robert Fico stretnutia s ľuďmi doslova vyhľadáva, čo je pochopiteľné a je to aj úplne v poriadku. Na druhej strane je potrebné vidieť, že takýto otvorený prístup mimoriadne sťažuje ochranke prácu. Premiér si chce podávať s ľuďmi ruky a chce s nimi komunikovať bez toho, aby medzi ním a občanmi stál svalnatý múr ochrancov. Preto sú reči o tom, ako mali ochrancovia skákať pred letiace guľky, mlátením prázdnej slamy a násilným pokusom za každú cenu získať si pozornosť verejnosti. Guľky letia rýchlejšie ako zvuk a poniektorým zase melú huby rýchlejšie, ako kmitajú ich mozgové závity.

Mimochodom, pre poniektorých je zjavne ochranka neoceniteľným obetným baránkom. Kým sa totiž diskutuje o telesných strážcoch, nehovorí sa o tom, kto a akou mierou prispel k radikalizovaniu spoločnosti. Preto nie je náhodou, že bezpečnostní šarlatáni dostávajú priestor najmä v progresívnych šerblíkoch.

Ad strelec:

Po prvé, každý úkladný vrah má plán. Dobrý alebo zlý, ale v každom prípade plán. Strelec v Handlovej mal zlý plán, a preto ho okamžite chytili. (Nebudem nikomu dávať návody, aký plán by pomohol strelcovi uniknúť.)

Po druhé, aj keď mal strelec zlý plán, dokázal na predsedu vlády niekoľkokrát vystreliť a spôsobiť mu poranenia ohrozujúce život. Prosím, neberte to ako cynizmus, je to len pokus o vecné zhodnotenie operatívnej situácie na mieste činu: strelec uspel na päťdesiat percent, čo je hrozivo vysoké skóre.

Po tretie, ak je niekto odhodlaný vraždiť a pôsobí ako osamelý vlk, má aj napriek zlému plánovaniu oveľa väčšiu nádej uspieť alebo aspoň čiastočne uspieť ako organizovaná skupina so sofistikovanejším plánovaním, pretože jednotlivca dokážu bezpečnostné a spravodajské orgány detegovať neporovnateľne ťažšie ako skupinu (napríklad) teroristov či sprisahancov. Znie to ako paradox, ale v skutočnosti to paradox nie je.

Preto sa ospravedlňujem ochranke za včerajší unáhlený záver a šarlatánom odkazujem, že je ľahké balamutiť hlavy neborákom z progresívnych šerblíkov, ktorí zožerú každé seno, čo im natlačia do hlavy. Nič to však nezmení na fakte, že je to len seno.

Zdroj: FB Profil Datel.sk