Sky Shield: Švajčiari budú hlasovať o neutralite

Sky Shield: Švajčiari budú hlasovať o neutralite

Sky Shield: Švajčiari budú hlasovať o neutralite 620 330 Doktor

Švajčiari budú hlasovať o neutralite. Dôvodom je zodpovedajúca ľudová iniciatíva, ktorú predložil výbor pod vedením pravicovo-populistického politika Christopha Blochera. Jednotlivé švajčiarske médiá tiež interpretujú referendum o neutralite ako namierené proti iniciatíve Sky Shield. Expert na európske právo Andreas Müller však neočakáva žiadny vplyv na plánovanú účasť Švajčiarska v európskej iniciatíve protivzdušnej obrany.

Blocherova iniciatíva chce zakotviť švajčiarsku neutralitu do ústavy. Podľa želania výboru Švajčiarsko nesmie vstúpiť do žiadnej obrannej aliancie. Švajčiarsko by sa preto nemalo zúčastňovať na vojenských konfliktoch medzi tretími krajinami a nemalo by prijímať žiadne nevojenské donucovacie opatrenia voči agresívnym štátom. To znamená, že ak žiadosť prijmú švajčiarski voliči, museli by zrušiť sankcie voči Rusku. „O tomto presnom texte sa bude hlasovať,“ povedal agentúre APA vorarlberský vedec, ktorý vyučuje na Bazilejskej univerzite.

Švajčiarsko definuje neutralitu ako „ozbrojenú neutralitu“, ktorá sa musí vedieť aj brániť. „Obrana vlastného územia v prípade útoku nie je z hľadiska neutrality problematická,“ povedal expert. A presne o tom je Európska iniciatíva Sky Shield. Zúčastnené štáty by mali byť schopné lepšie a spoľahlivejšie odraziť útoky raketami a inými lietajúcimi predmetmi. Švajčiarsko a Rakúsko podľa odborníka do vojenskej aliancie nevstúpia. Ide skôr o „právne nezáväznú“ spoluprácu pri spoločnom obstarávaní, školení a koordinácii. „Podstatou vojenskej aliancie“ je podporná klauzula. To v prípade Sky Shield iniciovaného krajinou NATO Nemecko neexistuje, vysvetlil Müller.

Túto výnimku uznáva dokonca aj takzvaná Blocherova iniciatíva. „Spolupráca s takýmito alianciami je vyhradená v prípade priameho vojenského útoku na Švajčiarsko alebo v prípade opatrení podniknutých na prípravu takéhoto útoku,“ uvádza sa v texte, ktorý výbor predložil v apríli. Prijatím ruských sankcií sa Švajčiarsko stalo bojujúcou stranou, povedala SVP Eminence Blocher pred odovzdaním viac ako 130 000 podpisov.

Christoph Blocher (83) je švajčiarsky podnikateľ a politik.

Pre iniciatívu je potrebná „dvojitá väčšina“.

Do švajčiarskeho hlasovania o neutralite zrejme uplynie niekoľko mesiacov. Aby bola iniciatíva prijatá, potrebuje aj „dvojitú väčšinu“: nielen väčšinu hlasov celého obyvateľstva, ale aj kantónov. Doteraz to dosiahla menej ako desatina z viac ako 300 ľudových iniciatív. Od prvej ľudovej iniciatívy v roku 1893 bolo úspešných iba 26 žiadostí, informovali švajčiarske médiá. Šance na úspech iniciatív sú však v posledných rokoch výrazne vyššie ako v minulosti, zdôraznil odborník na európske a medzinárodné právo.

Vo Švajčiarsku sa debata nevedie len o ruských sankciách a Sky Shield, ale aj o zriadení styčného úradu NATO. Vo Viedni dlhodobo funguje styčný úrad NATO – v rámci OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe). Müller považuje takýto úrad, ako aj účasť v nečlenskom programe NATO Partnerstvo za mier, za bezproblémový pre Švajčiarsko aj Rakúsko. „Pokiaľ sa spolu len rozprávate, koordinujete sa alebo spolu trénujete, nedosahuje to sféru zákona o neutralite.“

Hoci bola založená v roku 1955 podľa švajčiarskeho vzoru, Rakúsko „vždy uplatňovalo svoju neutralitu aktívnejšie“ ako jeho západný sused. „V dôsledku vstupu do EÚ je teraz Rakúsko z hľadiska bezpečnostnej a obrannej politiky v úplne inej situácii ako Švajčiarsko,“ zdôraznil Müller. „V zmluvách EÚ je ustanovenie o pomoci.“ Aj keď Rakúsko v prípade útoku nemusí poskytnúť vojenskú podporu iným krajinám EÚ, pri vstupe do EÚ v roku 1995 v rámci členstva v EÚ stanovilo výnimku z neutrality.

Článok 23j ústavy v podstate znamená, že v Rakúsku, keď pôsobí v rámci EÚ, „existuje úplná výnimka z neutrality,“ povedal Müller. To znamená: Ak EÚ zaujala stanovisko ku konfliktu v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, „potom sa na túto oblasť nevzťahujú záväzky neutrality“. Preto sa Rakúsko môže legálne „ľahko“ podieľať na sankciách proti Rusku. Toto je oblasť, „kde neutralita formálne neplatí“.

Zdroj: https://exxpress.at/sky-shield-schweizer-werden-ueber-die-neutralitaet-abstimmen/