Poľský prezident priznal, že projekt veľkej infraštruktúry má dvojaké vojenské účely

Poľský prezident priznal, že projekt veľkej infraštruktúry má dvojaké vojenské účely

Poľský prezident priznal, že projekt veľkej infraštruktúry má dvojaké vojenské účely 620 330 Andrew Korybko

Poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore prezradil, že dopravný megaprojekt Central Communication Port (CPK podľa poľskej skratky) mimo Varšavy má dvojaké vojenské účely. Zastupuje predchádzajúcu poľskú konzervatívno-nacionalistickú vládu, ale zostáva vo funkcii napriek víťazstvu liberálno-globalistickej opozície vo voľbách na jeseň minulého roka, keďže jeho funkčné obdobie vyprší až budúci rok. Posledné Dudove tvrdenie robí rozhodnutie premiéra Donalda Tuska pozastaviť a kontrolovať CPK ešte škandalóznejším.

V tom čase sa na tu analyzovalo, že ekonomicky podriaďuje Poľsko Nemecku po tom, čo tak už urobil na politickom a vojenskom fronte, čo potvrdilo varovanie konzervatívneho nacionalistického šéfa Jaroslawa Kaczynského z konca minulého roka, že Tusk je v skutočnosti „nemecký agent“. Tusk potom podriadil svoju krajinu svojmu susedovi na vzdelávacom, justičnom a diplomatickom fronte, a to všetko pod zámienkou realizácie rôznych „reforiem“.

Konečným výsledkom je, že Poľsko teraz hrá nenahraditeľnú úlohu v nemeckej „pevnosti Európa“, ktorá tu bola rozpracovaná, ale Dudove nečakané odhalenie o dvojakom vojenskom účele CPK by mohlo zvrátiť časť tempa tým, že na Tuska vyvinie tlak zdola a zvonka, aby schválil CPK. Väčšina Poliakov je za tento dopravný megaprojekt podľa najnovších prieskumov verejnej mienky, ktoré citoval Dudov partner, zatiaľ čo USA majú záujem využiť Poľsko ako protiruské vojenské odpaľovacie zariadenie.

Toto je presne to, čo povedal Duda podľa Google Translate: „Pre nikoho to nie je tajomstvo, a to zdôrazňujem: Ak by nastala situácia potenciálneho nebezpečenstva pre Poľsko a na obranu našej krajiny by bolo potrebné premiestniť ďalšie spojenecké sily do Poľska, na našom území, momentálne nemáme letisko, ktoré by bolo schopné poskytnúť takú podporu Západu, aby rýchlo prišiel do Poľska.“ Táto pripomienka má naznačovať, že Tusk poškodzuje pohotovostné plány NATO z partizánskych dôvodov. Je to ako píšťalka na psa, ktorá sa vracia k tomu, čo bývalý minister obrany konzervatívno-nacionalistickej vlády tvrdil o svojich liberálno-globalistických predchodcoch, pokiaľ ide o Tuskove obranné plány počas jeho predchádzajúcich dvoch funkčných období. Mariusz Blaszczak tvrdil, že Tuskova vláda plánovala stiahnuť sa na západ od rieky Visla v politickej fantázii, že Rusko napadlo Poľsko, kým neprídu posily NATO, a tvrdila, že má aj tajné dokumenty, ktoré to dokazujú. Tuskovo predchádzajúce obdobie pri moci bolo poznačené pravdepodobne Nemeckom odporúčaným rusko-poľským zblížením, ktoré malo vytvoriť „Európu od Lisabonu po Vladivostok“ počas halcyonovej éry vzťahov medzi Ruskom a EÚ. Tieto nádeje boli očividne zmarené, ako už každý vie, po čom Tuskovi konzervatívno-nacionalistickí nástupcovia nikdy nepremárnili príležitosť špekulovať, že jeho pragmatická politika v tom čase bola spôsobená tajným ruským vplyvom na jeho vládu.

Blaszczakovo obvinenie by sa malo vnímať v tomto svetle rovnako ako Dudova pripomienka. Ich konzervatívno-nacionalistické hnutie sa pred voľbami snažilo využiť politickú rusofóbiu v poľskej spoločnosti na to, aby zostalo pri moci, no aj keď to nefungovalo, nepoučili sa, a teraz sa ju pokúšajú opäť využiť vo svojom úsilí tak, aby sa jedného dňa vrátil k moci. To znamená, že je skutočne dôležité, aby si Poliaci boli vedomí oboch faktov, a potom si môžu urobiť vlastný názor. Odhalenie údajne tajných podrobností o zastaranej poľskej národnej obrannej politike je jedna vec, zatiaľ čo zvyšovanie povedomia o tom, ako by zrušenie najväčšieho megaprojektu krajiny v nedávnej pamäti mohlo mať vplyv na národnú bezpečnosť v teoretických nepredvídaných situáciách (nehovoriac o možnom zrušení mnohých pracovných miest),čo je vec druhá. Prvé odhalenie neuspelo v pretvorení všeobecného vnímania liberálno-globalistov, zatiaľ čo druhé má väčšiu šancu na úspech, aj keď je príliš skoro na to, aby sme dospeli k záveru, že sa tak stane. Ďalším bodom, ktorému je potrebné venovať pozornosť, je, že to nie je prvýkrát, čo Duda zverejnil senzáciu o významnom probléme. Začiatkom apríla pre litovské médiá povedal, že zahraničné spoločnosti vlastnia väčšinu ukrajinského poľnohospodárskeho sektora, čím potvrdil to, o čom sa už predtým hovorilo, no Západ to poprel. Preto má vo zvyku byť veľmi úprimný v otázkach, o ktorých je úprimne presvedčený, že majú nesmierny význam pre objektívne národné záujmy Poľska.

Bez ohľadu na to, aký je názor čitateľa na pravdepodobnosť rozvinutia Dudovho scenára, ktorý sa týka Poľska spoliehajúceho sa na to, že CPK poslúži ako vstupný prístav pre rozsiahlu intervenciu NATO v prípade ruskej invázie, jeho názor na tento megaprojekt je vojensky a strategicky v poriadku. Pre Tuska bude veľmi ťažké namietať proti tomu, keď on sám skočil do rozbehnutého vlaku po návrate k moci a naďalej šíri strach o Ruských zámeroch. Minulý mesiac sa dokonca opustil, keď senzačne tvrdil, že „sme v predvojnovej ére“, ktorú porovnával s obdobím pred druhou svetovou vojnou, čím naznačil, či úprimne alebo nie, že údajne verí, že je možné, aby Rusko v najbližšej budúcnosti napadnúť Poľsko. Ak sa nakoniec rozhodne zrušiť CPK napriek tomu, že mu Duda pripomenul jej dvojaké vojenské účely, zdiskreditoval by svoje doterajšie šírenie strachu z Ruska, ktoré je zámienkou na ospravedlnenie podriadenosti Poľska Nemecku. Tuskovi však môže mať zviazané ruky, pretože kombinácia miestneho a vonkajšieho tlaku (USA/NATO) môže stačiť na to, aby prehodnotil vyzbrojenie CPK ako súčasť svojej partizánskej vojny proti svojim konzervatívno-nacionalistickým oponentom, pod ktorými bol tento megaprojekt iniciovaný. V každom prípade Duda neúmyselne dal za pravdu tým ruským pozorovateľom, ktorí dlho tušili, že CPK má dvojaké vojenské účely, čím dokázal, že títo mali po celý čas pravdu o skutočných plánoch Poľska.

Andrew Korybko