Peter Tóth: IRÁN VERZUS IZRAEL

Peter Tóth: IRÁN VERZUS IZRAEL

Peter Tóth: IRÁN VERZUS IZRAEL 620 330 Mr Hyde

Len pred niekoľkými dňami zaútočili izraelské vzdušné sily na konzulát Iránu v sýrskom Damasku. Útok zneškodnil viacerých vysokopostavených príslušníkov špeciálnych jednotiek iránskych Zborov islamských revolučných gárd, pôsobiacich v Sýrii.

V sobotu 13. apríla prišla očakáva odpoveď Iránu. Vyslal zo svojho územia na Izrael okolo 300 samovražedných dronov a rakiet s plochou dráhou letu. Teherán tvrdí, že vystrelil na Izrael aj balistické rakety, ale tieto správy sa nepodarilo potvrdiť.

V reakcii na útok sa rozozvučali poplašné sirény v Tel Avive, Jeruzaleme aj na Golanských výšinách, avšak väčšinu rakiet aj dronov zlikvidovali izraelské, americké a britské stíhačky ešte nad Irakom a Sýriou.

Po iránskom útoku Teherán oznámil, že išlo o odvetu za izraelský útok v Damasku. Irán dodal, že vec týmto považuje za uzavretú, čím chce zrejme naznačiť nezáujem o ďalšiu eskaláciu a rozšírenie už aj tak nebezpečného konfliktu v oblasti Stredného východu. Diplomatická misia Iránu pri OSN však v tejto súvislosti dodala, že ak Izrael podnikne odvetné opatrenia, Teherán odpovie ešte ostrejšie.

Je otázne, ako bude ďalej konať Izrael. V tejto chvíli je ťažké vylúčiť akúkoľvek možnosť (s výnimkou jadrovej odvety). Jeruzalem bude na jednej strane čeliť tlaku domácich jastrabov na rozhodnú odpoveď na iránsky útok, na strane druhej bude izraelské vedenie musieť zvažovať dôsledky eskalácie konfliktu s Iránom s potenciálom rozrásť sa do ťažko predvídateľných rozmerov. V izraelských úvahách nepochybne zohrá úlohu aj tlak Spojených štátov, ktoré nemajú v predvolebnom období a v čase vojny na Ukrajine a v prebiehajúcom súperení s Čínou v západnom Tichom oceáne záujem ani apetít angažovať sa v ďalšej krízovej oblasti.

Zdroj: FB Profil Datel.sk