Roman Martiška: BEZ KONTEXTU O ROKOVANÍ VLÁDY V MICHALOVCIACH

Roman Martiška: BEZ KONTEXTU O ROKOVANÍ VLÁDY V MICHALOVCIACH

Roman Martiška: BEZ KONTEXTU O ROKOVANÍ VLÁDY V MICHALOVCIACH 620 330 Mr Hyde

V Michalovciach sa počas rokovania slovenskej vlády s ukrajinskou uskutočnila lekcia z diplomacie, pre ktorú zaplakali nielen politickí aktivisti na Slovensku, ale aj “súdruhovia” sediaci vo vláde v Prahe, ktorí chceli vládu Roberta Fica školiť zo slušnosti v diplomacii.

Po rokovaní vlád zaznelo „Zaznamenali sme značný posun v rámci dosiahnutia vzájomne výhodnej spolupráce,“ z úst ukrajinského premiéra Denysa Šmyhala, kde treba v prvom rade vypichnúť “vzájomne výhodnej spolupráce”. Za bývalých garnitúr to veľmi dôležité slovo “vzájomne” chýbalo a väčšina sa diala v prospech Ukrajiny.

Opäť zaznamenávame dieru v argumentácii opozície na Slovensku, že Ficova vláda je proti Ukrajine, a tak prichádza na rad informovanie s cieľom vytvoriť obraz, že vláda zradila svoj postoj k Ukrajine. “Vojna je nevyprovokovaná, Krym a Donbas patria Ukrajine, zhodol sa Fico v Michalovciach”. Kde je ten posun? Aj Fico si uvedomuje, že uznanie nových vojnou získaných hraníc bez ďalších rokovaní a dohôd medzi štátnymi ohrozuje aj celistvosť Slovenskej republiky! Toto je diplomacia – falošné úsmevy, podania rúk a pohľad na možný zisk pre svoj štát! V Michalovciach neboli Fico a Šmyhal na detskom ihrisku, aby sa búchali kýblikmi po hlavách, ale rokovali o spolupráci, ktorá by mala byť medzi susedmi úplne v súlade s akýmkoľvek názorom na dianie okolo vojny Ukrajiny s Ruskom…

Okrem obchodov sa podarila napr. dohoda o vytvorení železničného prepojenia Košice – Kyjev, vzájomná podpora v energetike a rokovalo sa aj o preprave plynu cez Ukrajinu na Slovensko. Čo by sa stalo ak by sme vyššie udalosti nahádzali bez kontextu za sebou, tak ako to robia červené denníčky?

Ukrajinský premiér rokoval s agentmi Kremľa a dohodol sa na spolupráci v energetike. Zradil Šmyhal prezidenta Volodymyra Zelenského?

Ministri zahraničných vecí Slovenska a Ukrajiny si podali ruky? Čo sľúbil Juraja Blanár Dmytrovi Kulebovi za to, že mu stisne zakrvavenú ruku zo stretnutia so Sergejom Lavrovom?

V Košiciach približne tristo ľudí protestovalo proti Ficovej vláde – Sú protestujúci proti železničnému spojeniu Košice – Kyjev?

Všetky predchádzajúce udalosti sa počas a po stretnutí v Michalovciach naozaj stali, ale čo nám hovoria bez kontextu a širšieho pohľadu? Odzrkadľujú realitu? Uvedomme si pred konštatovaním “pokrytec Fico”, že diplomacia je umením aj falošných úsmevov a podaní rúk.

Čo ukázalo rokovanie v Michalovciach? Ani stretnutie s Rusmi neurobí to, čo by si predstavovala opozícia na Slovensku, ktorá je ukrajinskejšia ako samotní Ukrajinci!

Zdroj: FB profil Roman Martiška