MOV pripúšťa politizáciu olympiády

MOV pripúšťa politizáciu olympiády

MOV pripúšťa politizáciu olympiády 620 330 Doktor

Komedianti Wovan a Lexus to opäť dokázali. Tentoraz boli odhalené dvojité štandardy a politizácia MOV.

Už o pár týždňov sa v Paríži začne veľké športové divadlo: 23. letná olympiáda. Športovci z Ruska a Bieloruska budú môcť súťažiť len ako „neutrálni športovci“. Tieto dve krajiny sú vylúčené z hier a vlajky sú zakázané. Je zvláštne, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) toto rozhodnutie nechápal ako „politické“. Aspoň oficiálne.

Politika namiesto športu

Pretože slávni ruskí komici Wovan a Lexus dokázali opäť zasiahnuť. Tentoraz si priviedli šéfa MOV Thomasa Bacha a v žartovnom telefonáte odhalili nenamaľovaný pohľad. Zdroje informujú o úspešnom žartíku, ktorý „zvlášť očividne robí dvojaký meter šéfa ICO Thomasa Bacha“. Povedal niečo ako:

„Trestáme tých, ktorí sú zodpovední za anexiu, nesmie sa hrať ruská hymna, nesmie sa vztyčovať vlajka. Ruský olympijský výbor, keď sme ich suspendovali, urobil niekoľko dosť agresívnych vyhlásení, že ide o diskrimináciu a fašizmus.

Zakladajúci duch novodobých olympijských hier, ktoré sa snažili udržať politické záujmy mimo športu a prispieť k medzinárodnému porozumeniu, už dávno skončil. Zdá sa, že MOV je pevne v rukách NATO a spolupracuje (politicky!) s Ukrajinou. Bach napríklad hovorí, že aj ruských športovcov sledujú a triedia. V súčasnosti je do Paríža prijatých len niekoľko ruských a bieloruských športovcov:

„Máme špeciálnu monitorovaciu komisiu. A monitorujú internet, médiá a verejné vyhlásenia. Ponúkli sme, a nielen ponúkli, ale požiadali sme ukrajinskú stranu, aby nám poskytla informácie o správaní takýchto športovcov alebo funkcionárov.“

Je iróniou, že MOV obviňuje Rusko z „politizovania“ športu. „Medzinárodné priateľské hry“ sa tam organizujú dlhodobo – v multipolárnom svetovom usporiadaní – možno aj ako alternatíva k olympiáde. MOV však tvrdí, že hry by boli „cynickým pokusom“ „spolitizovať šport“. Športovcom, ktorí tam chcú súťažiť, hrozia dokonca sankcie. Bach sám hovorí:

„Ale v tomto kontexte musia (krajiny) uznať, že účasťou na priateľských zápasoch sa stavajú na jednu stranu.“

Nie je to prvýkrát, čo sa ruským komikom podarilo vytiahnuť novinársku „naberačku“. Tým dvom sa napríklad podarilo odlákať šéfku ECB Christine Lagardeovú od pravdy o digitálnom eure. Toto je kvôli dohľadu, povedala celkom otvorene. Komedianti sa chytili aj bývalého francúzskeho prezidenta Hollanda a Alexandra de Rothschilda. Jednou z prvých obetí bol viedenský starosta Michael Ludwig.

Teraz sa od šéfa MOV verejnosť dozvedela pravdu. O politike sa tam hovorí už dlho – to by samozrejme nemalo byť prekvapujúce, keďže Čína bola vždy v centre pozornosti olympijských hier. Olympijské hry ako vynález Západu by sa tiež mohli stať menej dôležitými s dominanciou Západu. Pracujeme proti tomu, povedal Bach:

„Minulý rok, pred poslednými hrami BRICS v Južnej Afrike, sme sa uistili, že v športovom svete nezarezonovali.

Zdroj: https://tkp.at/2024/04/05/ioc-gibt-politisierung-olympischen-spiele-zu/