Eneco sa sťahuje z masívnych veterných fariem

Eneco sa sťahuje z masívnych veterných fariem

Eneco sa sťahuje z masívnych veterných fariem 620 330 Doktor

Eneco sa sťahuje z masívnych holandských veterných fariem na mori a kritizuje vládnu politiku.

Veterné farmy na mori sú stále príliš nákladné. EPA/KRESŤANSKÝ CHARISIUS

To, čo malo byť jedným z najprestížnejších holandských zelených projektov, sa teraz stalo pre holandskú vládu bolestivou stratou.

Energetický gigant Eneco vycúval z tendra na dve obrie holandské veterné farmy a kritizoval vládnu politiku.

Prístup súčasnej vlády k veternej energii na mori „nie je odolný voči budúcnosti“, hovorí spoločnosť, ktorá je jedným z popredných investorov do holandských veterných fariem.

Eneco a jej nórsky partner strávili rok prípravami na projekt, ktorý mal ambiciózne ciele zdvojnásobiť kapacitu holandskej energie z veterných fariem.

Očakávalo sa, že dve pobrežné veterné farmy vyrobia štyri gigawatty energie. Cieľom plánov holandskej vlády na energetickú transformáciu je do roku 2030 generovať 21 gigawattov v pobrežných veterných farmách.

Projekty v oblasti obnoviteľnej energie tiež čelili „zhoršeným podmienkam na trhu“, vrátane „vysokých úrokových sadzieb, vysokých nákladov na materiál a neistého trhu s elektrinou“, uviedla spoločnosť.

Počas počiatočných fáz rozvoja veternej energie v Severnom mori spoločnosti stavajúce veterné farmy ťažili zo značných vládnych dotácií.

Postupom času však dotácie klesali, čím sa finančné bremeno presunulo na investorov, od ktorých sa začalo očakávať, že budú platiť vláde.

Vládna politika zároveň od developerov očakávala dodržiavanie zvýšených ekologických noriem a bezproblémovejšiu integráciu do okolitej energetickej infraštruktúry.

Teraz existujú „štrukturálne chyby v súčasnom návrhu výberových konaní na veternú energiu na mori“, tvrdí Eneco.

V minulosti mali výberové konania viac kvalitatívnych kritérií, ktoré boli nahradené finančnými spúšťačmi, čo viedlo k tomu, že vlády dali ponuky uchádzačovi s najvyššou ponukou.

Tento uchádzač sa zase pokúsi zarobiť peniaze späť prostredníctvom účtov za energiu.

Trhové podmienky pre veternú energiu na mori sa zároveň výrazne zhoršili po všeobecnom zvýšení nákladov v celom dodávateľskom reťazci a neistote v súvislosti s cenami elektriny a potenciálnymi objemami predaja.

Vysoké ceny ocele a medi, nedostatok dodávateľov a zvýšené úrokové sadzby pomohli zvýšiť náklady.

Energetické firmy nemajú žiadne záruky, že budú môcť predávať elektrickú energiu v správnych objemoch a cenách, čo vedie k väčšiemu nedostatku kapacity v dodávateľskom reťazci.

Stupňujúci sa dopyt, ktorý nie je uspokojený z dôvodu nedostatku výrobnej kapacity, naďalej zvyšuje ceny pre spotrebiteľov.

Okrem toho, meškanie výstavby vo výstavbe môže potenciálne spôsobiť značné pokuty pre prevádzkovateľov.

Eneco chce vidieť inú formu tendrov, ktorá by mohla tieto problémy riešiť lepšie.

Zastáva sa za obnovenie kvalitatívnych kritérií, najmä so zameraním na ekológiu a systémovú integráciu.

Okrem toho navrhuje začlenenie cien elektriny do rovnice, čím sa zvýhodnia ponuky, ktoré by poskytli energiu za nižšie ceny.

Eneco navrhuje nájsť spôsoby, ako zmierniť dopad náhlych cenových skokov, zabrániť zrušeniu projektov a rozložiť riziká v priebehu času.

Energetický prechod sa točí okolo elektrifikácie, hovorí Eneco.

Zelený vodík je najlepším riešením, najmä pre priemyselný sektor, tvrdí, ale tvrdí, že vládna politika je príliš nejednoznačná.

„Neexistencia politiky dopytu po vodíku vedie k neistote, pokiaľ ide o objem dopytu a schopnosť elektrolyzérov zabezpečiť dostatočné zmluvy na distribúciu obnoviteľného vodíka,“ uvádza Eneco v správe.

„Navyše, priama elektrifikácia priemyselného sektora napreduje pomaly, čo je spôsobené vysokými sieťovými tarifami a nedostatkom zastrešujúcich cieľov elektrifikácie, ktorými by sa tento proces riadil,“ dodáva.

Niektoré z návrhov, ktoré predložila spoločnosť Eneco, zahŕňajú pridelenie menších pozemkov pre výberové konania, aby sa umožnila väčšia zložitosť výstavby a rozvoja siete, a predovšetkým, aby vlády poskytovali „štrukturálnu a jasnú politiku“.

Ministerstvo hospodárstva a klímy „chápe, že záujem klesá kvôli rastúcim nákladom“, hovorí hovorca.

Ministerstvo očakáva, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa bude uchádzať menej záujemcov.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/eneco-pulls-back-from-massive-dutch-offshore-wind-farms-criticising-government-policy/